yoreselyemekler.gen.tr https://www.yoreselyemekler.gen.tr Yöresel Yemek, Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, yoreselyemekler.gen.tr Fri, 30 Oct 2015 00:00:00 +0000 Sun, 15 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 Trabzon Usulü Tomara Kayganası https://www.yoreselyemekler.gen.tr/trabzon-usulu-tomara-kayganasi.html Thu, 01 Nov 2018 14:43:37 +0000 Trabzon usulu tomara kayganası karadeniz bölgesinde sevilerek yapılan bir yemektir. Trabzon usulü trabzon kayganası karadeniz yöresinde sabah kahvaltılarında yapılan pratik ve lezzetli bir yemek çeşididir. Şimdi bir Trabzon usulu tomara kayganası karadeniz bölgesinde sevilerek yapılan bir yemektir. Trabzon usulü trabzon kayganası karadeniz yöresinde sabah kahvaltılarında yapılan pratik ve lezzetli bir yemek çeşididir. Şimdi birlikte trabzon usulü tomara kayganası tarifini inceleyelim. 

Malzemeler:

 • Yeterli tomara bitkisi
 • 2 yumurta
 • 2 litre su
 • Biraz mısır unu
 • 3 kaşık sana yağ
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı karabiber
 • 1 yemek kaşığı pul biber
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
Trabzon Usulü Tomara Kayganası

Yapılışı:

Karadeniz bölgesinde yabani otlardan çeşit çeşit  yemek yapılmaktadır. Bu yemeklerden birçoğu bilinmez. Şu anda anlatacağım tomara  bitkiside bunlardan bir tanesidir. Tomara bitkisi, bahar ayları geldiğinde dağlarda yetişmeye başlayan yabani bir ot çeşididir. Tomara bitkisinin yaprakları yemek yapımında kullanılır. Bu otun yapılışı börek şeklinde olduğu düşünülebilir ama farklıdır. İlk önce mısır unu ile  hamur hazırlanır. Sonrasında ise tomara bitkisi toplandıktan sonra iyice  yıkanarak ufak ufak doğranır. Daha sonra çelik tencere içine konularak suda haşlanır. Sonrasında mısır unu ile birlikte karıştırılır. Üzerine iki tane yumurta dökülerek karışım haline getirilir. Bir tavaya sıvı veya tereyağ yağ koyularak kızması beklenir. Hazırladığımız hamur ince bir şekilde şeklinde yapılarak tavaya konur. Üzerine hazırladığımız  karışım içi eklenir. Sonra bitkili hamurun altı ve üstü iyice kızartılır vebüyük bir tabakta servis yapılır.

Afiyet olsun.

]]>
Bingöl Usulü Keldoş Yemeği https://www.yoreselyemekler.gen.tr/bingol-usulu-keldos-yemegi.html Fri, 02 Nov 2018 01:00:36 +0000 Bingöl Usulü Keldoş Yemeği, Pek çok yörede olduğu gibi Bingöl yöresinde de yaz ve kış zamanlarında yenilen yemekler oldukça farklılık gösterir. Yöre yemeklerine dayanan Bingöl mutfaklarında yemeklerin bir çoğu bulgur Bingöl Usulü Keldoş Yemeği, Pek çok yörede olduğu gibi Bingöl yöresinde de yaz ve kış zamanlarında yenilen yemekler oldukça farklılık gösterir. Yöre yemeklerine dayanan Bingöl mutfaklarında yemeklerin bir çoğu bulgur, ayran, süt, et, çökelek ve bitkilerden yapılır. Çorba, bulgur pilavı ve daha ziyade hamura dayalı olarak yapılan gömme, şirin, tutmaç, keşkek gibi yemekler en çok yapılan yemek türlerinden olmaktadır. Halkın hemen hemen bir kısmı kırsal kesimde yaşadığı için tarımsal ürünlerden ve  hayvansal ürünlerden yararlanarak beslenme karşılamaktadır. Bunların yanı sıra sebzeli yemekler, tatlılar, turşular ve kahvaltılık yiyeceklerde yöre mutfağına zengin ve çeşitlilik katan diğer yiyecek türlerinden olmaktadır. Ayrıca keldoş yemeği de bulgurla yapılan ve Bingöl yöresine ait bir yemek türü olmaktadır. Fakat her bayan keldoş yemeğini aynı yapmayıp bulgursuz olarak yapanlarda bulunmaktadır. Un ile yapılan keldoş yemekleri de oldukça lezzetli olmaktadır. Ayrıca hem pratik hem lezzetli olan bu yemek hemen hemen her damak tadına uygun olmaktadır ve yaşlı bile olsa tüketebileceği bir yemek olmaktadır. Örneğin keldoş yemeği ise pratik olarak şu şekilde yapılmaktadır.

Bingöl Usulü Keldoş Yemeği

Bingöl usulü keldoş yemeği tarifi:

Malzemeler:

 • Un, Tuz, Su
 • Süzme veya ayran
 • Tereyağı
 • Sarımsak

Hazırlanışı:

Un tuz ve su eklenerek oldukça sert bir hamur yoğurulmaktadır. Yoğurulan hamur fırın tepsisine konulmaktadır. Hamur sert olduğu için elle bastırılarak yayılır. Kimi ilçelerde hamurun içine yarma da konulmaktadır. Eskiden bu hamur ocak içerisinde ateşin altına gömülerek pişirilirmiş. Ocağın külü çekilerek hamur koyulur üstüne de sac kapatılırmış. Sacın üzerine çekilen köz daha sonra dökülerek ekmek o şekilde pişirilmiş. Hamur hazır duruma geldiğinde ise önceden ısıtılmış olan fırında pişirilir. Pişen ekmek soğuduktan sonra fırından alınarak soğumaya bırakılır. Soğuyan ekmek ufak ufak doğranır ve servis tabağına alınır. Tereyağı kızdırılır. Doğranan ekmeğin üstüne önce ayran sonrada tereyağı gezdirilir ve servis yapılır. 

]]>
Ordu Usulü Sakarca Kayganası https://www.yoreselyemekler.gen.tr/ordu-usulu-sakarca-kayganasi.html Fri, 02 Nov 2018 16:04:24 +0000 Ordu Usulü Sakarca Kayganası, Sakarca ordu ve civarında yetişen nohuttan biraz daha büyük soğanı olan üst kısımları ise yeşillikli olan yabani bir bitkiye denilmektedir. Bir nevi yeşil sarımsağa benzemektedir. Daha çok Ordu Usulü Sakarca Kayganası, Sakarca ordu ve civarında yetişen nohuttan biraz daha büyük soğanı olan üst kısımları ise yeşillikli olan yabani bir bitkiye denilmektedir. Bir nevi yeşil sarımsağa benzemektedir. Daha çok ordu yöresinin hemen hemen her tarlasında her bahçesinde ilkbahar ve sonbaharda olmaktadır. Oldukça kolay ve pratik olan bu yemek her bayanın tercihi olmaktadır. Hem zaman tasarrufu hemde acil bir yemek yapmak isteyen bayanlar daha çok tercih etmektedir. Ayrıca oldukça vitaminli olan bu yemek her damak tadına uygun ve her yaş grubu kişilerin tüketebileceği bir yemek olmaktadır. Ordunun meşhur ve kendine özgü bir yemeği olan sakarca kayganası sadece orduya özel olmaktadır ve bunun dışında başka bölgelerde yapıldığı hiç görülmemekte de diyebiliriz. Lezzetli olan bu yemeğin tarifini sizlerle paylaşmak istedim.

Ordu Usulü Sakarca Kayganası
Ordu usulü sakarca kayganası tarifi:

Malzemeler:

 • Üç bağ sakarca
 • Bir yumurta
 • Dört yemek kaşığı mısır unu
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ 
 • Tuz
Hazırlanışı: İlk olarak öncelikle sakarcaları iyice ve güzel bir şekilde temizlemek ile işe başlayalım. Derin bir kabın içerisine sıcak su koyalım ve sakarcaların soğanları yumuşayana kadar haşlayalım. Bu durum tamamlandıktan sonra suyunu iyice süzelim ve ince ince doğrayalım. Daha sonra mısır ununu, bir yumurtayı ve tuzunu da ekleyerek karıştıralım. Tavaya sıvı yağı koyup eritelim ve yaptığımız karışımın altını üstüne iyice kızartalım. Daha sonra kızaran sakarca kayganaları sıcak sıcak servis edelim. Orduya ait bu yemek pratik ve hızlı bir şekilde hazırlanmış olur. 

]]>
Kütahya Usulü Gökçümen Hamursuzu https://www.yoreselyemekler.gen.tr/kutahya-usulu-gokcumen-hamursuzu.html Sat, 03 Nov 2018 07:14:07 +0000 Kütahya Usulü Gökçümen Hamursuzu, Kütahya ilimizde insanlar genel olarak ev ürünleri ile beslenmektedirler ve bu beslenmenin temelini buğday ürünleri, hamurlular ile süt ürünleri oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra börekl Kütahya Usulü Gökçümen Hamursuzu, Kütahya ilimizde insanlar genel olarak ev ürünleri ile beslenmektedirler ve bu beslenmenin temelini buğday ürünleri, hamurlular ile süt ürünleri oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra böreklerde de oldukça çeşitlilik görülen Kütahya’nın bu yazımda Gökçümen hamursuzu tarifinin paylaşacağım sizlerle. Oldukça lezzetli bir börek çeşidi olan ve ismini Kütahya’nın Gökçümen mahallesinden alan Gökçümen hamursuzunun yapılışı da oldukça basit. İşte Kütahya’nın bu leziz Gökçümen hamursuzu tarifi… 

Gökçümen Hamursuzu İçin Kullanılacak Malzemeler

 • 2 su bardağı su
 • 1 kahve fincanı zeytinyağı
 • 1 kilo beyaz un

İç Harcı İçin

 • 200 gram haşhaş
 • Yarım paket katı yağ
 • 1 çay kaşığı sıvı yağ 
Kütahya Usulü Gökçümen Hamursuzu Kütahya Usulü Gökçümen Hamursuzu Yapılışı: Derin ve geniş bir kabın içerisine 2 su bardağı su, 1 kahve fincanı zeytinyağı, göz kararı tuz ve 1 kilo beyaz un yavaş katılarak normal hamur kıvamında bir hamur elde edilinceye kadar tüm malzemeler yoğrulur. Daha sonra, yoğrulan hamur dinlenmesi için bir kenara alınır. Ardından, bir tava içerisine 200 gram haşhaş, yarım paket katı yağ ve 1 çay kaşığı sıvı yağ koyularak, karıştırılarak ısıtılır. Elde edilen hamur 12 eşit parçaya bölünür. Bölünen her parça tabaktan biraz daha küçük olacak şekilde tek tek açılır ve bir fırça yardımı ile hamurun üzerine sıvı yağ sürüldükten sonra, hamurların hepsi üst üste dizilir. En üste de sıvı yağ sürülüp, hamur tekrar açılarak büyütülür. Daha sonra ise, hamurun kenar kısımları ortaya gelecek şekilde katlanıp, tepsi büyüklüğünde olacak şekilde tekrar açılır. Açılan hamurun üzerine haşhaşlı yağdan sürülür ve önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında 25 dakika pişirildikten sonra fırından alınır ve ılıkken tabaklara koyularak servis edilir. Afiyet olsun… ]]>
Yöresel Yemekler https://www.yoreselyemekler.gen.tr/yoresel-yemekler.html Sun, 04 Nov 2018 05:18:01 +0000 Yöresel yemekler, şehirlerine has tariflere sahiptir. Türk mutfağını farklı kılan, dünya mutfağında 3. sıraya taşıyan şey bu yöresel tat zenginliğidir.  Kültürel farklılık gösteren yörelerin damak zevkl Yöresel yemekler, şehirlerine has tariflere sahiptir. Türk mutfağını farklı kılan, dünya mutfağında 3. sıraya taşıyan şey bu yöresel tat zenginliğidir.  Kültürel farklılık gösteren yörelerin damak zevkleri de farklıdır. Bir yörede meşhur olan yemekler  tariflerde farklılık gösterse de ülkenin birçok yerine  yayılmıştır. Doğu bölgelerinin yöresel yemekleri etli, bulgurlu, acılı ve bol salçalı iken Karadeniz, Akdeniz bölgelerinde zeytinyağlı yemekler yoğunluktadır. Bursa'nın ızgara köfteleri, Trabzon'un karalahana haşlaması, Malatya'nın analı kızlı içli köftesi, Ardahan'ın elma dolması, Adana'nın kebabı gibi  meşhur, hemen hemen her damağa uygun yöresel lezzetler vardır.

Gaziantep Mutfağından yuvalama köfte tarifi:

 • 400 gr yağsız kıyma
 • 50 gram kuyruk yağı
 • 2 su bardağı pirinç unu
 • 1 yumurta
 • 1 su bardağı haşlanmış nohut
 • 250 gram  kuşbaşı et
 • 3 su bardağı yoğurt
 • 6 su bardağı su
 • Yeteri miktarda tereyağı
 • Bolca nane
 • Karabiber
 • Tuz

Yapılışı: Derin bir  hamur yoğurma kabın içerisine pirinç unu, kıyma, karabiber ve tuz koyulup yoğrulmaya başlanır. Gerekli ölçüde azar azar su ilavesi ile köfte hamuru hazırlanır. iyice kıvama gelmesi için 10 dakikaya kadar yoğrulma  işlemine devam edilir. Hazır olan hamurdan küçük parçalar alıp kalem uzunluğunda rulolar yapılır. Bunlardan nohut büyüklüğünde parçalar kopartıp yuvarlanır. Hamurun ele yapışmaması için bir kabın içerisindeki su ile eller  arada ıslatılır. Antep mutfağında makbul olan bu köfteleri, en küçük şekilde yapmaktır. Tüm hamur bitene kadar küçük küçük köfteler yapılıp bir tepsinin üzerine birbirine yapışmayacak şekilde yayılır. Köfteleri yuvarlama işlemi sizin el becerinize kalmıştır, dilerseniz avucunuzda bir parça hamuru sıkarak diğer elinizle küçük parçalar koparıp yuvarlayabilirsiniz. 

Yöresel Yemekler

Akşamdan ıslatılmış olan nohutlar, kuşbaşı eti ile birlikte tencereye konur. İç yağı küçük doğranıp ilave edilir. Biraz kavrulduktan sonra su eklenip pişirilir. Pişen etlerini çine köfteler de yavaş yavaş ilave edilip köfteler pişinceye kadar kaynatmaya devam edilir. Diğer yandan yemeğin son aşaması olan terbiyeyi hazırlamak için bir kabın içerisinde yoğurt, un, yumurta çırpılır. hazır olan harca biraz yemeğin suyundan konup çözülmesi ve ılıması sağlanır. Daha sonra kaynayan köftelerin içine hızlıca karıştırılarak dökülür. Bir iki tık daha kaynatılıp yemeğin altı kapatılır.

Son olarak bir tavanın içerisine yeteri miktarda tere yağı konup eritilir. İçerisine bolca nane atılıp kızdırılır.  Kızan naneli yağ yuvalama köfte yemeğinin üzerinde gezdirilir. Sıcak olarak servis edilir..

Yozgat mutfağından testi kebabı tarifi:

 • 1 tane testi
 • 1 kilogram kuşbaşı et (kuzu eti)
 • Yarım kg domates
 • Yarım kg arpacık soğanı
 • 15 tane sarımsak
 • 6 tane yeşil biber
 • 250 gram tereyağı
 • Karabiber
 • Yeteri miktarda tuz

Testi kebabının özelliği yağlı olmasıdır. Bu sebeple malzemeleri çoğaltırken yahut azaltırken oranı iyi ayarlamak lazımdır. Fazla domates, yemeği sulu yapacağından lezzeti eksik kalacaktır. Etler kuşbaşı şeklinde doğranmış, orta yağlı dana eti yahut kuzu eti olmalıdır. Biberler ve domatesler de etlerin büyüklüğünde doğranır. Soğanlar ve sarımsaklar soyulur. Hepsi bir kabın içinde baharatlarla beraber harmanlanır. Tereyağının yarısı temiz testinin tabanına konur. Üzerine malzemeler güzelce  testinin içine yerleştirilir. En üste kalan tereyağı konur. Eğer yemek ateşte pişirilecekse testinin ağzı hamur ile kapatılır. Hava alması için hamurda küçük bir delik açılır. 2 saat pişmesi yeterli olacaktır. Yemek pişince testinin boğum kısmının altındaki çizgiye çekiçle bir kere vurup başının kırılması sağlanır ve  yemek  sıcak olarak servis edilir. Yozgat usulü testi kebabı için özel testiler satılıyor. Yemek]]> Çankırı Usulü Mantarlı https://www.yoreselyemekler.gen.tr/cankiri-usulu-mantarli.html Sun, 04 Nov 2018 12:15:08 +0000 Çankırı Usulü Mantarlı, Anadolu'nun hemen her bölgesinde özellikle ormanlık alanlarda yetişen kanlıca mantarı ile yapılan çok nefis bir tariftir. Mantar bir çok yönden çok sağlıklı bir üründür. Birde doğadan olunca iki k Çankırı Usulü Mantarlı, Anadolu'nun hemen her bölgesinde özellikle ormanlık alanlarda yetişen kanlıca mantarı ile yapılan çok nefis bir tariftir. Mantar bir çok yönden çok sağlıklı bir üründür. Birde doğadan olunca iki kat sağlık ve lezzet anlamına geliyor. Bu tarifi marketten alınan kültür mantarı ile yapsanız da istediğiniz lezzete ulaşamazsınız. Fakat kanlıca bulamazsanız diğer dağ mantarlarını da kullanabilirsiniz. Kolay gelsin.


Çankırı Usulü Mantarlı, Malzemeler:
 • Yarım kilo kanlıca dağ mantarı
 • 3 Baş orta büyüklükte kuru soğan
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 3 adet doğranmış domates
 • Yarım çorba kaşığı domates salçası
 • Yarım çorba kaşığı biber salçası
 • 3 adet arzuya göre acı veya tatlı sivri biber
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Yeteri kadar tuz
Hamuru için malzemeler:
 • 3 su bardağı ılık su,
 • 1 çorba kaşığı tuz
 • Aldığı kadar un
Yağlamak için:
 • 50 gram margarin
Çankırı Usulü Mantarlı Hazırlanışı:

Geniş bir hamur karıştırma kabının içine ılık suyu ve unu ve tuzu atıp kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. Hamur yoğururken kabına ve elinize yapışmıyorsa istenilen kıvama gelmiş demekti. Hamur istenilen kıvama geldikten sonra üzerine bir bez örtüp dinlenmesi için bir kenara kaldırıyoruz.

Çankırı Usulü Mantarlı
Geniş bir tavanın içine sıvı yağı atıp bir miktar kızartıyoruz. Soğanları ince ince doğrayıp kızaran yağın üzerine atıyoruz. Daha sonra sivri biberleri doğrayıp soğan ile birlikte pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. Üzerine domatesleri ve salçaları atıp kavuruyoruz. İnce ince doğranmış mantarları ilave edip kısık ateşte mantarlar pişinceye kadar kavuruyoruz. Mantar suyunu çekinceye kadar ateşte kalması yeterli olacaktır. Hamurdan yumurta iriliğinde bezeler oluşturuyoruz. Bu bezeleri teflon tava genişliğinde açıyoruz. Aynı büyüklükte bir beze daha açıyoruz.

Teflon tavayı ısınması için ocağa alıyoruz. hazırladığımız harçtan bir buçuk kaşık kadar harç alıp açtığımız hamurun bir tanesinin üzerine yayıyoruz. 
Açtığımız diğer hamuru üzerine kapatıp, pişerken suyunun akmaması için kenarlarını bastırarak kapatıyoruz ve tavaya atarak altını üstünü kızartarak güzelce pişiriyoruz. İndirmeden önce pişen yüzlerini margarin sürüyoruz. Kalan hamuru da aynı şekilde pişirdikten sonra fazla soğumadan sıcak olarak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Balıkesir Usulü Çalkama https://www.yoreselyemekler.gen.tr/balikesir-usulu-calkama.html Sun, 04 Nov 2018 21:20:45 +0000 Balıkesir Usulü Çalkama, Balıkesir yöresi yemeklerinden olan çalkama, ot içerikli bir yemektir. Çeşitli otlar kullanılarak yapılan bu yemek oldukça faydalı ve çok pratik bir yemektir. Şimdi Balıkesir yöresine ait olan çalk Balıkesir Usulü Çalkama, Balıkesir yöresi yemeklerinden olan çalkama, ot içerikli bir yemektir. Çeşitli otlar kullanılarak yapılan bu yemek oldukça faydalı ve çok pratik bir yemektir. Şimdi Balıkesir yöresine ait olan çalkama yemeği tarifini verelim.

Balıkesir Usulü Çalkama Balıkesir Usulü ÇalkamaMalzemeleri

 • Bir demet ısırgan otu
 • Bir demet ıspanak
 • Bir demet yeşil soğan
 • Sıvı yağ
 • Tuz
 • 1 bardak un
 • 2 bardak su 
 • Kara biber
Hazırlanışı; tüm yeşillikler ttemizce yıkanır ve ince ince doğanır. Doğrama işlemi sonrasın da yeşillikler fırın tepsisine alınır ve üzerine su ve un karışımı dökülür. Tuz ve kara biber serpilir ve 180 derece de 20 dakika kadar pişirilir. Pişirilmesi bitmiş olan çalkama dilimlenerek servis edilir. Afiyet olsun. 
]]>
Niğde Usulü Söğürme https://www.yoreselyemekler.gen.tr/nigde-usulu-sogurme.html Mon, 05 Nov 2018 16:11:28 +0000 Niğde usulü Söğürme, Her yörenin kendine özgü yemek tarifleri bulunmaktadır. Birçok yöre yemekleri ile tanınmakta ve bu özelliği ile turist kazanmaktadır. Türk mutfağının vazgeçilmezleri olan yemek tarifleri illere göre Niğde usulü Söğürme, Her yörenin kendine özgü yemek tarifleri bulunmaktadır. Birçok yöre yemekleri ile tanınmakta ve bu özelliği ile turist kazanmaktadır. Türk mutfağının vazgeçilmezleri olan yemek tarifleri illere göre farklılık göstermektedir. Bunlardan biri de Niğde usulü söğürme tarifidir. Tarifi ve yapılışı şu şekildedir.

Malzeme Listesi

 • 200 gram margarin yağı
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 10 adet orta boy yeşil biber
 • 9 adet arpacık soğan
 • 1 kilo kuzu eti
 • 1 tatlı kaşığı kekik
Niğde Usulü Söğürme
Yapılışı: Öncelikle bir tahtanın üzerinde kuzu budundan el ayası büyüklüğünden külbastılar çıkartın. Niğde yöresinde bu külbastılara söğürme denilmektedir. Daha sonra ayırdığınız et parçalarını tek tek tuzlayın. Bu işlemi tamamladıktan sonra büyük boy bir tepsiyi margarin yağı ile yağlayın. Tepsi daha önceden temizlenmiş yeşil biberleri dizin. Üzerine ayırdığınız ve tuzlanan etleri yerleştirin. Daha sonra arpacık soğanlarını tat vermesi için aralara yerleştirin. Arpacık soğanları bütün olarak yerleştirebileceğiniz gibi iki bölüp de yerleştirebilirsiniz. Soğanları yerleştirdikten sonra üzerine kekik ekiniz. Bütün işlemleri tamamladıktan sonra odun ateşi ile yakılan fırında etler suyunu çekene kadar ve hafifçe kızarana kadar pişirin. Yanında pilav ile servis yapabilirsiniz afiyet olsun. 
]]>
Isparta Usulü Taseti https://www.yoreselyemekler.gen.tr/isparta-usulu-taseti.html Mon, 05 Nov 2018 22:27:50 +0000 Isparta Usulü Taseti: Yöresel tariflerden biri de Isparta usulü teseti yemeğidir. Lezzetli oluşuyla birçok kişi tarafından tercih edilen bu yemeğin tarifi de çok kolaydır. Yapılışı şu şekildedir.Malzeme listesi:  Isparta Usulü Taseti: Yöresel tariflerden biri de Isparta usulü teseti yemeğidir. Lezzetli oluşuyla birçok kişi tarafından tercih edilen bu yemeğin tarifi de çok kolaydır. Yapılışı şu şekildedir.

Malzeme listesi: 

 • 1 kilo orta boy patates
 • 500 gram küçük boy soğan
 • 750 gram kuş başı et 
 • 5-6 diş sarımsak 
 • 4 adet orta boy yeşil biber
 • 4 adet orta boy yemeklik domates
 • 1 tatlı kaşığı salça 
 • bir miktar sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı kimyon
Isparta Usulü TasetiYapılışı: Öncelikleri patateslerin kabuğunu soyun ve yıkayın. Daha temizlenen patatesleri küp küp doğrayın. Daha sonra soğanları ve sarımsakları da temizleyerek hazırlayın. Orta boy tencerenin içine bir miktar yağ koyun. Yağ ısındıktan sonra salça ekleyip karıştırın. Daha sonra küçük boy kestiğiniz etleri ekleyerek kavurun. Etlerin kavrulunca daha önceden hazırladığınız malzemeleri de içinde ilave ederek karıştırın. Biberleri 4-5 parçaya bölerek domatesleri kare kare kesip ilave edin. Bütün işlemleri tamamladıktan sonra son olarak baharatlarını ilave ederek karıştırın. Üzerine bir miktar su ilave edin. Suyunu ve tuzunu ayarladıktan sonra düdüklü tencere de pişirmeye bırakın. Afiyet olsun. 
]]>
Hakkari Usulü Doleme https://www.yoreselyemekler.gen.tr/hakkari-usulu-doleme.html Tue, 06 Nov 2018 20:12:05 +0000 Hakkari usulü Doleme: Yöresel yemekler arasında en çok tercih edilen ve sevilen yemeklerden biri de Hakkari usulü doleme yemeğidir. Lezzetli oluşuyla çok sık tercih edilen bu yemeğin yapımı şu şekildedir;  Hakkari usulü Doleme: Yöresel yemekler arasında en çok tercih edilen ve sevilen yemeklerden biri de Hakkari usulü doleme yemeğidir. Lezzetli oluşuyla çok sık tercih edilen bu yemeğin yapımı şu şekildedir; 

Malzeme Listesi
 • 1 kilo kabak 
 • 4 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 1 tatlı kaşığı nane
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 miktar şeker
 • 1 miktar tuz 
Köfte malzemesi
 • Yarım kilo kıyma 
 • 2 çay bardağı pirinç
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı nane
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı kekik
Hakkari Usulü DolemeYapılışı:  Yemeğin yapılışına öncelikle köfte yapımıyla başlayın. Köfte için öncelikle pirinci suyun içinde 2 saat kadar bekletin. Bekleme süresi bittikten sonra süzüp robottan geçirin. Daha sonra bir kabın için de kıyma, tuz ve baharatı ekleyerek karıştırın. Daha sonra pirinci de ekleyerek iyice yoğurun. Köfte harcını hazırladıktan sonra fındık büyüklüğünde parçalar alın ve elinizi biraz ıslatarak yuvarlayın. Köftelerin hepsini yuvarladıktan sonra kabakları temizleyin ve küp küp doğrayın. Orta boy tencerenin içine tereyağını koyun. Tere yapı eridikten sonra salçaları ekleyip kavurun. Daha sonra tuz ve baharatlarını da ilave edin. Bu işlemi tamamladıktan sonra sırasıyla kabakları ve köfteleri yerleştirin. Daha sonra üzerine tuz ve şeker ilave edin. Bir miktar kaynamış su ilave  ettikten sonra kısık ateşte pişirin. Afiyet olsun. 
]]>
Adana Kebabı https://www.yoreselyemekler.gen.tr/adana-kebabi.html Wed, 07 Nov 2018 07:11:34 +0000 Adana kebabı, Adana'ya özgü bir lezzettir. Herkes tarafından bilinir ve çok sevilir. İsteğe göre dürüm olarakta yiyebilirsiniz. Anadolunun vaz geçilmez lezzetidir. Sağlıklı, çok vitaminli ve besleyicidir. Aynı zamanda prot Adana kebabı, Adana'ya özgü bir lezzettir. Herkes tarafından bilinir ve çok sevilir. İsteğe göre dürüm olarakta yiyebilirsiniz. Anadolunun vaz geçilmez lezzetidir. Sağlıklı, çok vitaminli ve besleyicidir. Aynı zamanda protein kaynağıdır "Zırh" adı verilen, iki elle kullanılan bir bıçakla kesilir. Satıra benzer bir bıçak ile elde kıyılan parça etten yapılan bir kebap çeşidi. Adana kebabını diğer kebaplardan ayıran farkı ve en belirgin özelliği kullanılan ettir. Et, doğal ortamda ve kendine has bir floraya sahip bölgelerin  yaylalarında yetiştirilmiş, en az bir yaşındaki erkek koyundan elde edilen etle  yapılır. Etin, yağı, siniri, damar ve zarları alınır. Ayıklanan et parçaları halinde bir gün dinlendirilir. Üretim tekniği ve ustalık da ürüne önemli ölçüde farklılık katar. Karışım hazırlanırken kırmızı pul biber, kuyruk yağı kullanılır. Adana Kebabı'nın servisi, tamamlayıcı unsurlar olan yeşillik, sumaklı soğan salatası ile sunulur. Adana Kebabı dana eti ile yapılmaz. Çünkü güzel olmaz. Sadece kuzu etinden yapalım. Kuzu kuyruk yağı, ve tuz ile yapılır. Mevsiminde ise pul biber elde edilen ve yörede kök biber denilen kırmızı biber, taze olarak minik minik küpler halinde doğranıp ekleyelim. Acı biber salçası da isteğe göre koya bilirsiniz. Bunların dışında hiçbir baharat konulmaz. Hazırlanan etler ıslatılan yassı ve uzun şislere takılır. Bu esnada el, hafifçe ıslatılır, bastırılıp sıvazlayalım. Düzgün bir şekil verelim ve şişe yapıştıralım. Su sonra 1 saat kadar şişte dinlendirelim.Bu tarifi evde kolayca yaparak fırında pisirebiliriz. 
Adana dışında pilav ile yapılan servisler, Adanalılar tarafından makbul karşılanmaz. Adana kebabı geleneksel bir lezzettir.Çocuklar içinde çok sağlıklıdır.

Adana kebabının malzemeleri:
 • İki tane salçalık biber
 • Bir tatlı kaşığı silme tuz
 • Bir yemek kaşığı acı biber salçası 
 • Kuzu kuyruk yağı  ( etle birlikte kıyılır)
 • İsteğe göre bir çay kaşığı acı toz biber 
 • Bir yemek kaşığı sıvı yağ
 • Bir çay bardağı kıyılmış maydanoz ( adana kebabına maydanoz katmayanlar var.)
 • Yassı şişler
Adana Kebabı
Adana kebabının tarifi:

Adana kebabı alevsiz, durgun, korlu meşe  kömürü ateşinde pişirelim. Pişirme derecesi etin kırmızıdan koyu kahverengiye dönmesine  kadar devam edelim. Pişirme sırasında şişleri sık sık çevire çevire pişirelim. Kebabın yağı pide ekmeklerine alalım. Çünkü bu işlem yapılmazsa yağ ataşe düşer ve düşerek alevlenir ve Adana kebabımızın kalitesinin bozulmasına neden olur ve lezzeti güzel olur.

Afiyet olsun..
]]>
Hatay Usulü Kolay Muhammara https://www.yoreselyemekler.gen.tr/hatay-usulu-kolay-muhammara.html Wed, 07 Nov 2018 09:07:47 +0000 Hatay Usulü Kolay Muhammara, bu tarif Suriye, Halep halkının afiyetle tükettiği acılı bir ezme olarak bilinir. Şimdilerde Anadolu’nun bir çok yerinde yapılmaktadır. Ana malzemeleri genel olarak taze yada kurutulmuş acı biber, Hatay Usulü Kolay Muhammara, bu tarif Suriye, Halep halkının afiyetle tükettiği acılı bir ezme olarak bilinir. Şimdilerde Anadolu’nun bir çok yerinde yapılmaktadır. Ana malzemeleri genel olarak taze yada kurutulmuş acı biber, öğütülmüş olan ceviz, öğütülmüş bayat ekmek ve zeytinyağıdır. Ayrıca taze sarımsak, limon suyu ve nar ekşisi de ilave edilir. Bazen de kimyon katıldığı olur. Nane yapraklarıyla garni oluşturulabilir. Hatay usulü kolay muhammara, meze olarak, ekmek üstü sürülerek yada kebaplarda, barbekü etinde, balıklara sos olarak kullanımı sağlanır. Batı Türk mutfağında acuka adıyla bilinir, doğu bölgelerde ise muhammara olarak bilinmektedir.

Hatay Usulü Kolay Muhammara Yapılışında Kullanılan Malzemeler:

 • 1 adet salçalık acı kırmızı biber
 • 3 çorba kaşığı acı pul biber
 • 4 çorba kaşığı kurutulmuş ve dövülmüş bayat ekmek
 • 5-6 adet ceviz içi
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 3 diş sarımsak
 • 1,5 çay kaşık kimyon
 • İsteğe göre tuz 
Hatay usulü kolay muhammara servisi için: Tost ekmeği ve maydanoz yaprağı kullanılır.
Hatay Usulü Kolay Muhammara
Hatay Usulü Kolay Muhammara Hazırlanışı:
Tarifimizin yapılışına ilk olarak acı pul biberimizi derin bir kap içerisine alarak üzerini 1 çay bardağı suyla ıslatalım ve taze biberimizi yıkayarak temizleyelim, daha sonra doğrama tahtasına alalım ve ince ince kıyalım. Ekmek içini bildiğiniz yöntemle toz haline getirelim. Et dövme makinasından önce cevizlerimizi çekelim, ardından taze biberi çekelim. Islanmış ve şişmiş acı pul biberimize bu malzemeleri ilave edelim, zeytinyağını, ezilmiş sarımsakları, kimyonu, kuru ekmeği ve tuzu da ilave ederek iyice karıştıralım. Bütün malzeme karışımını tekrar et dövme makinanızdan geçirelim, iyice özdeşleşsin.

Servis İçin ise: Tost ekmeklerinin kenarlarını alalım, üzerine hazırlanan karışımdan sürelim, ekmeği 4’e bölüp, maydanoz yaprağı ile süsleyelim. Veya meze tarzında tabağa yayalım, ceviz ve turşuyla süsleyelim, isterseniz de zeytinyağı ilave edebilirsiniz. Afiyet olsun. 
]]>
Hatay Usulü Hettüş https://www.yoreselyemekler.gen.tr/hatay-usulu-hettus.html Wed, 07 Nov 2018 23:07:50 +0000 Hatay Usulü Hettüş, adından da anlaşılacağı gibi Hatta iline ait olan bir salata tarifi olarak bilinmektedir. Bu salatanın içerisinde kullanılan yeşilliklerin oluşturmuş olduğu ayrı bir lezzet diğer salatalardan farkl Hatay Usulü Hettüş, adından da anlaşılacağı gibi Hatta iline ait olan bir salata tarifi olarak bilinmektedir. Bu salatanın içerisinde kullanılan yeşilliklerin oluşturmuş olduğu ayrı bir lezzet diğer salatalardan farklı olarak eşsiz bir lezzet ortaya koyar. Hettüş salatasının içerisinde kullanılan semizotu ve her yemeğe, salataya ayrı bir lezzet oluşturan zeytin yağı kullanımı bu salata da ayrı bir tat oluşturur. Bu damak tadını herkesin tatması gerekir. Bu makalemizde Hatay usulü hettüş salatası nasıl yapılır, içerisinde hangi malzemeler kullanılır. Bu şekilde tarif oluşturacağız. Hepinize kolay gelsin.

Hatay Usulü Hettüş Malzemeleri:
 • 3 dilim bayat ekmek
 • 2 adet küçük boy kuru soğan
 • 1 deste semizotu
 • 2 adet domates
 • Yarım limon suyu
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı sirke ve tuz
Hatay Usulü Hettüş
Hatay Usulü Hettüş Hazırlanışı
Taze olarak alınan yada bahçeden toplanan semizotunu yıkayıp yapraklarını ayıklayalım. Üç dilim bayat ekmeği ve kabukları soyulan kuru soğanları ince ince kıyalım. Bir tabak içerisinde karıştırarak üzerinden 1 tatlı kaşığı sirkeyi gezdirelim. Domatesleri küp küp doğrayarak salata tabağına ilave edelim. Daha sonra ise semizotu yapraklarını ilave edelim. Zeytinyağı, limon suyunu ve tuzu da ilave ederek karıştıralım. Salatanın servise sunulması için hazır durumdadır. Afiyet olsun hepinize.
]]>
Denizli Usulü Patlıcan Çentme https://www.yoreselyemekler.gen.tr/denizli-usulu-patlican-centme.html Thu, 08 Nov 2018 03:35:41 +0000 Denizli Usulü Patlıcan Çentme, Doğal güzellikleriyle ünü dünyaya duyulan Denizli bölgesi, turizmin göz bebeği olarak bilinir. Her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği Pamukkale adeta bir doğa harikasıdır. Bu güzel kente gelip Denizli Usulü Patlıcan Çentme, Doğal güzellikleriyle ünü dünyaya duyulan Denizli bölgesi, turizmin göz bebeği olarak bilinir. Her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği Pamukkale adeta bir doğa harikasıdır. Bu güzel kente gelip de yemeklerinden tatmadan gitmek olur mu sizce Tabi ki de hayır. Denizli doğal güzelliklerinin yanı sıra zengin bir mutfağa da sahip olmakta. Bu makalemizde sizlere patlıcanla yapılan Denizli usulü patlıcan çentme tarifini oluşturacağız. Bu tarif herkesin lezzetle yemiş olduğu ve ayrı bir tadı olan eşsiz bir lezzettir. Hadi kolları sıvayarak işe koyulalım ve tarifin yapılışına başlayalım. Kolay gelsin hepinize.

Denizli Usulü Patlıcan Çentme Yapılışında Kullanılan Malzemeler:

 • 3 adet orta boy patlıcan
 • 3 adet orta boy domates
 • 3 adet orta boy sivri biber
 • 2 diş sarımsak
 • 7-8 dal taze maydanoz
 • 3 çorba kaşığı zeytinyağı

Denizli Usulü Patlıcan Çentme

Hazırlanışı: Öncelikle tarifimize sırasıyla 3 adet patlıcanı, 2 adet domatesi ve biberleri fırında iyice közleyerek başlayalım. Daha sonra közlenmiş olan sebzelerin hepsini bıçakla kabuklarını soyup iyice çentelim. Derin bir kabın içerisine alalım. Ardından sarımsaklarımızı da iyice havanda döverek közlenmiş olan sebzelerimize ilave edip iyice karıştıralım. Daha sonra hazırlamış olduğumuz bu karışımımızı servis tabağına güzelce alalım. Üzerine ise incecik kıyılan taze dal maydanozlarımızı her yerine gelecek şekilde elimizle serpelim. En son olarak ise üzerine zeytinyağını şekilde iyice gezdirip lavaş ekmeği eşliğinde servise hazır hale getirelim. Tarif servise sunulması için hazır durumdadır. Hepinize afiyet olsun.

]]>
Çanakkale Usulü Tumbi https://www.yoreselyemekler.gen.tr/canakkale-usulu-tumbi.html Thu, 08 Nov 2018 08:34:34 +0000 Çanakkale usulü tumbi, Türk mutfağında ender yapılan yemektir. Çanakkale ilimize ait bir yemektir. Gurmeler açısından da vazgeçilmez bir yemektir. Vitamin ve mineral açısından çok zengin bir yemektir. Sağlıklı ve lezzetlidir. Çanakkale usulü tumbi, Türk mutfağında ender yapılan yemektir. Çanakkale ilimize ait bir yemektir. Gurmeler açısından da vazgeçilmez bir yemektir. Vitamin ve mineral açısından çok zengin bir yemektir. Sağlıklı ve lezzetlidir.

Çanakkale usulü tumbinin malzemeleri:
 • 1 Su bardağı göce
 • 1 Adet orta boy soğan
 • 2 Adet patlıcan
 • 2 Adet domates
 • 1 Bağ maydanoz
 • 1 Tatlı kaşığı tuz
 • 1 Tatlı kaşığı pul biber
 • 1 Tatlı kaşığı karabiber
 • 2 Bardak su
Çanakkale Usulü Tumbi
Çanakkale usulü tumbi yapılışı:
Önce teflon tavamızı ocağa koyalım. İnce ince doğranmış soğanları  yağlanmış olan tavanın içine koyalım. Pembeleşinceye kadar kızartalım. Soğanın içine göceyi ekliyelim. Daha sonra bu karışıma küp küp şeklinde kesitiğimiz domatesleri ilave edelim. Hemen sonrasında kesilmiş olan patlıcanları tavaya koyalım. Bu malzemeler kavruluncaya kadar ocağın üzerinde bekletelim. Bu arada tuzunu, pul biberini, kara biberi ilave edelim. Bunları kavurduktan sonra üzerine 2 bardak su ekliyelim ve tavanın ağzını bir kapakla kapatalım. Sonra bunları soğutmadan yağlanmış bir tepsiye oval olacak şekilde (avuç içi büyüklüğünde) tepsiye yerleştirelim. Bu şekilde tumbileri dizelim. Başka bir kabın içinde salçayı zeytinyağını çırparak hazırlıyalım. Bu karışımı tumbilerin üzerine sürelim. Önceden ısıtılmış 100 derecedeki fırına sürelim ve pişirelim. Soğuduktan sonra servis yapabiliriz.

Afiyet olsun..
]]>
Denizli Usulü Bediren https://www.yoreselyemekler.gen.tr/denizli-usulu-bediren.html Thu, 08 Nov 2018 23:46:21 +0000 Denizli Usulü Bediren, Bediren, çitlemlik ağacının bahar aylarında tomurcuk oluşturan çiçeği olarak bilinmektedir. Taze halde yaprakları toplanarak bir çeşit salata elde edilir. Denizli yöresin bu salataya buna bediren adı veri Denizli Usulü Bediren, Bediren, çitlemlik ağacının bahar aylarında tomurcuk oluşturan çiçeği olarak bilinmektedir. Taze halde yaprakları toplanarak bir çeşit salata elde edilir. Denizli yöresin bu salataya buna bediren adı verilir. Bu yörede herkesin afiyetle tüketmiş olduğu bu salata doğal vitamin deposudur. Şifa kaynağı olarak sağlık açısından oldukça fayda oluşturur. Bu makalemizde ayrı bir lezzet olan ve herkesi kendine hayran bırakan Denizli usulü bediren tarifi, bu tarifte kullanılan malzemeleri ve yapılış aşamasını belirteceğiz. Hadi kolları sıvayarak işe koyulalım. Hepinize kolay gelsin. 

Denizli Usulü Bediren Tarifinde Kullanılan Malzemeler:

 • Bir deste bediren
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 3-4 dal taze yeşil soğan
 • 4-5 dal taze maydanoz
 • 3 tane yumurta
 • Bir miktar sıvı yağ ve bir miktar nar ekşisi
 • Tuz
 • İsteğe göre karabiber ve pul biber eklenebilir

Denizli Usulü Bediren

Denizli Usulü Bediren Hazırlanışı:

Bu tarifin yapılışına ilk olarak malzeme listesinde olan yumurtaları haşlayarak başlayalım. Taze olarak temin edilen bedirenleri temizledikten sonra güzelce yıkayalım ve kurutalım daha sonra doğrama tahtasına alarak ince ince doğrayalım. Ardından da malzeme listesinde hazır bulunan kuru soğanların kabuklarını soyarak ve doğrama tahtasında ince ince doğrayalım. Aynı şekilde güzelce ayıklanan taze maydanozları da seçtikten sonra güzelce yıkayarak doğrama tahtasında doğrayıp karışıma ilave edelim. Nar ekşisi ve sıvı yağı da ilave ederek tuzu karar olarak ayarlayalım. Yumurtaların kabuklarını soyarak yuvarlak yani halka halka  doğrayarak salata tabağının kenarlarına dizelim. Yada yumurtaları fazla ezmeden malzemelerle karıştırıp servise sunalım. Afiyet olsun.

]]>
Aksaray Usulü Çiğleme https://www.yoreselyemekler.gen.tr/aksaray-usulu-cigleme.html Fri, 09 Nov 2018 07:36:05 +0000 Aksaray Usulü Çiğleme, Çiğleme, Aksaray yöresine has olan yiyecekleri arasında olmaktadır. Bu yiyecek sıcak olarak yenirse daha lezzetli olur. Aksaray usulü çiğleme yapılışı oldukça kolaydır. Bir tatlı çeşidi olar Aksaray Usulü Çiğleme, Çiğleme, Aksaray yöresine has olan yiyecekleri arasında olmaktadır. Bu yiyecek sıcak olarak yenirse daha lezzetli olur. Aksaray usulü çiğleme yapılışı oldukça kolaydır. Bir tatlı çeşidi olarak belirtilebilir çünkü içerisinde kaymak kullanılacak. Herkesin severek yediği bu ayrı lezzet kişileri kendine hayran bırakır. Herkesin bu tadı tatması gerekir. Eğer çevrenizde Hataylı olan arkadaşınız varsa bu tarifi ona yaptırın. Göreceksiniz yediğinize pişman olmayacaksınız. Hadi kolları sıvayarak işe koyulalım. Hepinize kolay gelsin. 

Aksaray Usulü Çiğleme Yapılışında Kullanılan Malzemeler:

 • Yarım kilo kadar un
 • İki su bardağı su
 • 300 gram taze kaymak
 • Tuz

Aksaray Usulü Çiğleme

Aksaray Usulü Çiğleme Yapılışı

Bu tarifin yapılışına ilk olarak önceden hazırlanan bir kap içerisine un alarak başlayalım. Daha sonra un üzerine su ilave ederek unu hamur haline getirelim. un ve su karışımıyla hazırlanan hamuru dinlenmesi için 30 dakika kadar bekletelim. Daha sonra hazır olan hamurları küçük küçük beze alarak merdane yardımıyla küçük yuvarlak şekilde açalım. Açılan hamurların arasına bir kaşık kaymak sürülür. Hamur kapatılır. Hazır olan hamurlar kapatıldıktan sonra yanmaz tavada kısık ateşte çevrilerek iki tarafı da kızartılır. Kızaran hamurların üzerine tekrardan kaymak sürülür ve çayın yanına yakışabilecek harika bir yiyecek hazırlanmış olur. Çiğleme hazır durumdadır. Servise sunulabilir. Afiyet olsun. 

]]>
Erzincan Usulü Gasefe Tatlısı https://www.yoreselyemekler.gen.tr/erzincan-usulu-gasefe-tatlisi.html Sat, 10 Nov 2018 00:42:25 +0000 Erzincan Usulü Gasefe Tatlısı, Erzincan yöresinde oldukça fazla yemek çeşitleri vardır. Doğu yöresi kebaplar ve acılı yemekleri ile ünlüdür. Doğu yemeklerinin oldukça zor ve zahmetli yemekleri dışında çok pratik ve olduk Erzincan Usulü Gasefe Tatlısı, Erzincan yöresinde oldukça fazla yemek çeşitleri vardır. Doğu yöresi kebaplar ve acılı yemekleri ile ünlüdür. Doğu yemeklerinin oldukça zor ve zahmetli yemekleri dışında çok pratik ve oldukça lezzetli yemekleri ve kolay tatlıları da bulunduğu bilinir. Erzincan yöresine ait olan gasefe tatlısı buna bir örnek olarak verilebilir. Gasefe tatlısı kayısıdan yapılan oldukça kolay bir tatlı tarifidir. Gasefe tatlısı yapılırken tek dikkat edilmesi gereken püf noktası kayısının kuru olmasına özen göstermektir. Şimdi sizlere gasefe tatlısı tarifini en kolay şekilde anlatalım. 

Erzincan Usulü Gasefe Tatlısı Tarifi

Malzemeler
 • Yarım kilo kuru kayısı
 • 3-4 kaşık tere yağ
 • 1 su bardağı ceviz
Erzincan Usulü Gasefe Tatlısı
Hazırlanışı; bu tatlı tarifinde en önemli kural, kayısıların kuru olması ve mevsiminde toplanmış ve uygun şartlarda kurutulma işlemi yapılmış olması gerekir. Kuru olan kayısı temiz bir şekilde yıkanır ve derin bir tencere içine alınır. 1-2 bardak su eklenen kayısı bir gece bu şekilde tencere içinde suda beklenir. Ertesi gün ise kayısı suyu süzülür ve ocağa alınır. Kısık olan ateşte yaklaşık 9-10 dakika kadar pişirin. Başka bir tavada tere yağ eritilir. Kayısı temiz ve güzel bir tabağa servis için alınır ve üzerine tere yağ gezdirilir. Cevizler iri iri kırılır ve kayısı üzerine bol bol eklenerek servis yapılır. Mis gibi gasefe tatlısı hazır. Afiyet olsun. 
]]>
Afyon Usulü Sakala Çarpan Çorbası https://www.yoreselyemekler.gen.tr/afyon-usulu-sakala-carpan-corbasi.html Sat, 10 Nov 2018 10:36:48 +0000 Afyon Usulü Sakala Çarpan Çorbası, Bu çorbanın özel bir hikayesi vardır. Yaşlı ve tek başına yaşayan bir dedeye komşusu bir tas çorba götür. Dede çorbayı kaşık yerine tasla içmeyi tercih eder ve çorbanın icinde bulunan Afyon Usulü Sakala Çarpan Çorbası, Bu çorbanın özel bir hikayesi vardır. Yaşlı ve tek başına yaşayan bir dedeye komşusu bir tas çorba götür. Dede çorbayı kaşık yerine tasla içmeyi tercih eder ve çorbanın icinde bulunan erişteler dedenin sakallarına yapışır ve çorbanın adı sakala batan çorba olarak kalır. Bu çorba da yeşil mercimek ve erişte vazgeçilmez malzemesi olarak da bilinir. Fakat bazı yörelerde arpa şehriye ile de yapılır. Afyon yöresinde bu çorba erişte ile yapılması tercih edilir. Şimdi bu tarifi sizlerle paylaşalım. 

Afyon Usulü Sakala Çarpan Çorba Malzemeleri
 • 1  su bardağı yeşil mercimek
 • 5 su bardağı tavuk veya et suyu
 • 1 su bardağı erişte
 • 2 kuru soğan
 • Kuru nane
 • Kara biber
 • Tuz
 • Sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı biber salça
 • 1 limon suyu
 • 2 yemek kaşığı un
Afyon Usulü Sakala Çarpan Çorbası
Hazırlanışı; yeşil mercimek bir gece önce suda ıslanır. Ertesi gün mercimek pişirilir. Bir tencere içine sıvı yağ eklenir ve ince ince doğranmış kuru soğan eklenir kavrulur. Un eklenir ve kavurma işlemi devam eder. Yaklaşık olarak 3-4 dakika daha kavrulan yağ ve un karışımına salça eklenir ve tuzu,  kara biberide eklenerek üzerine et veya tavuk suyu konur. Erişte ve yeşil mercimek de eklenerek pismesi için 10-15 dakika kadar pismesi beklenir. Pişen çorba derin bir kaseye alınır sıcak olarak sunulur. Servis edilmeden önce limon suyu eklenir. Afiyet olsun. 
]]>
Gaziantep Usulü Altı Ezmeli Tike Kebabı https://www.yoreselyemekler.gen.tr/gaziantep-usulu-alti-ezmeli-tike-kebabi.html Sat, 10 Nov 2018 20:27:19 +0000 Gaziantep Usulü Altı Ezmeli Tike Kebabı, Gaziantep yöresi acılı, salçalı ve etli, sarımsaklı yemekleri ile çok meşhur olması dışında hamamları da oldukça ilgi ceken yöresel özelliklerindendir. Gaziantep yöresinde sal Gaziantep Usulü Altı Ezmeli Tike Kebabı, Gaziantep yöresi acılı, salçalı ve etli, sarımsaklı yemekleri ile çok meşhur olması dışında hamamları da oldukça ilgi ceken yöresel özelliklerindendir. Gaziantep yöresinde salçalı ve sarımsaklı olmazsa bir yemek yemekten sayılmaz. Gaziantep denilince kebaplar akla gelen ilk yemeklerdendir. Bu yemekler arasında genelde ızgara ve sebze karışımları vardır. Bütün yemekleri hatta çorbalar da dahil olmak üzere bütün yemekleri etlidir. Şimdi sizlere Gaziantep yöresine ait çok meşhur bir kebap tarifi verelim. Gaziantep usulü altı ezmeli tike kebap tarifi sizlere buluşuyor. 

Gaziantep Usulü Altı Ezmeli Tike Kebap Malzemeler
 • 1 kilo kuş başı et
 • 250 gram kuyruk yağı
 • 5 domates
 • 3 sivri acı biber
 • Tuz
 • 1 kaşık acı biber salçası
Gaziantep Usulü Altı Ezmeli Tike Kebabı
Hazırlanışı; öncelikle etler terbiye edilmek için Salça ve baharat ile buluşturuyor. Derin bir kaba salça ve tuz eklenir ve etlerle karıştırılır ve yaklaşık olarak 1-2 saat kadar bu şekilde terbiyelemek için bekletilir. Bekletilen etler mangal şişine 3 tike et 1 tike yağ olmak üzere şişler üzerine takılır. Ateşi yanan mangal üzerine şişler konulur ve pişirilmesi beklenir başka bir şişe domates ve biberler takılıp ayni mangal üzerinde pişirilir. Pişen domatesler bir tabağa alınır ve ezilir. Ezilen domates üzerine pişen etler eklenir. Tabağın yanına biberler de konularak servis için hazırlanmış olur. Afiyet olsun. 
]]>
Gaziantep Usulü Antep Kebabı https://www.yoreselyemekler.gen.tr/gaziantep-usulu-antep-kebabi.html Sun, 11 Nov 2018 11:58:24 +0000 Gaziantep Usulü Antep Kebabı, Bu yemek ana malzemesi kıyma olan ve ihtişamı ile göz dolduran bir yemektir. Zengin Antep mutfağının başlıca yemekleri arasında yer almaktadır. Antep birçok yemeği ile meşhur olan bir ilimizdi Gaziantep Usulü Antep Kebabı, Bu yemek ana malzemesi kıyma olan ve ihtişamı ile göz dolduran bir yemektir. Zengin Antep mutfağının başlıca yemekleri arasında yer almaktadır. Antep birçok yemeği ile meşhur olan bir ilimizdir. Bunların başında baklava, içli kofte ve kebap gelmektedir.
Gaziantep'in eşsiz  tatlarından antep kebabı genel malzeme ve tarifler ile şu şekilde hazırlanmaktadır;

Malzemeler:
 • Yarım kilo kıyma
 • İki baş soğan
 • Üç domates
 • Üç yeşil biber
 • Kırmızı pul biber
 • Maydanoz
 • Tuz, karabiber
 • (Kimyon ve çeşitli baharatlar ile zenginleştirilir.)
Gaziantep Usulü Antep Kebabı
Yapılışı;

Öncelikle kiyma, tuz, karabiber ve kırmızı biber ile geniş bir kapta iyice yoğrulur. 15-20 dakika dinlendirilir.Daha sonra kıymadan cevizden irice parçalar alınıp, uzun köfteler haline getirilir. Sonra bunların her biri birer birer şişe geçirilip, eler ıslatılarak şişte iyice sıkılaştırılır ve parmaklarla yassılaştırılır. Mangal veya ızgara üzerinde şişlerin iki tarafıda pişirilir. Önceden hazirladiğimiz pide'nin arasına alinarak üzerine bastılarak köfteler şişten çıkartılır. Közlemiş olduğumuz domates, yeşil biber, halka halka doğranmış soğan ve maydanozla servis yapılır. (İstege göre yoğurt ile servis yapılabilir.)
]]>
Edirne Usulü Ciğer Sarma https://www.yoreselyemekler.gen.tr/edirne-usulu-ciger-sarma.html Sun, 11 Nov 2018 15:52:52 +0000 Edirne usulü ciğer sarması, Trakya mutfağının en güzel yemeklerindendir.Eski zamanlarda hıdrellez zamanlarında yapılırdı.Eskiden insanlar gösteriş yapmak ve varlıklı olduklarını göstermek için ciğer sarmas Edirne usulü ciğer sarması, Trakya mutfağının en güzel yemeklerindendir.Eski zamanlarda hıdrellez zamanlarında yapılırdı.Eskiden insanlar gösteriş yapmak ve varlıklı olduklarını göstermek için ciğer sarması yapar ve komşularına dağıtırlardı.

Malzemeler:
 • 1.5kg. kuzu ciğeri
 • 6 adet kuzu gömleği
 • 2 demet taze soğan
 • 2 tutam nane
 • 2 tutam dereotu
 • 2 paket dolmalık fıstık
 • 1 su bardağı pirinç
 • 3 tatlı kaşığı yenibahar
 • 2 yumurta sarısı
 • 1 yemek kaşığı sıvıyağ
 • Karabiber 
Edirne Usulü Ciğer Sarma
Yapılışı:

Kuzu gömlekleri iyice sıcak suda bekletilir.Daha sonra pirinç ıslatılır. Kuzu ciğeri küp küp doğranır ve yağsız bir teflon tavada kavrulur. 2 buçuk demet taze soğan ufak ufak doğranır ve fıstıklarla birlikte kavrulmaya devam eden ciğerlere ilave edilir.Daha sonra pirinçler süzülür ve ciğerlere eklenir. 1 silme tatlı kaşığı yenibahar, arzuya göre tuz serpilir ve 2 su bardağı sıcak su ilave edilir.Pilav suyunu çekene kadar pişirilir. Nane ve dereotu küçük küçük doğranır ve  demlenen pilava ilave edilir,bol karabiber eklenir ve pilavla  harmanlanır. Açılmaları için sıcak suda beklettiğimiz  kuzu gömlekleri suyun içerisinden alınır.Her gömlek bir tabak içerisine  yerleştirilir ve içi ciğerli pilav ile doldurulur.Tabak dışarısında kalan kenarlar kapatılır ve ters çevrilerek yağlanmış bir tepsiye yerleştirilir. Üzerlerine yumurta sarısı sürülür.Ve 200 derecede ki fırında kızarana kadar pişirilir.Ciğer Sarma şuan servise hazırdır.

Afiyet olsun..
]]>
Mardin Usulü Fikriye https://www.yoreselyemekler.gen.tr/mardin-usulu-fikriye.html Sun, 11 Nov 2018 19:43:54 +0000 Mardin usulü fikriye, Her yörenin kendine özgü geleneksel yemekleri bulunmaktadır. Fikriye yemeği genelde bazı yerlerde yapılsa da Mardin usulü yemeğin daha lezzetli olduğu söylenmektedir. Biraz masraflı olsa da protein deposu Mardin usulü fikriye, Her yörenin kendine özgü geleneksel yemekleri bulunmaktadır. Fikriye yemeği genelde bazı yerlerde yapılsa da Mardin usulü yemeğin daha lezzetli olduğu söylenmektedir. Biraz masraflı olsa da protein deposu olan bu yemeğe kıyma ve et girmektedir. Lezzet bakımından her damağa hitap eder.

Malzemeler: 
 • İki çorba kasesi un
 • Bir kg badem çağlası
 • Bir su bardağı toz şeker
 • Bir kilo iri doğranmış kuşbaşı et
 • İki su bardağı dövülmüş ceviz
 • Bir yemek kaşığı tereyağı  yada katı yağ
 • Bir bağ yeşil soğan
 • Bir demet maydanoz
 • Bir tutam tuz
 • Bir adet limon
Köftesi için:
 • Bir yemek kaşığı pirinç
 • İki yüz elli gram kıyma
 • Bir yemek kaşığı ince bulgur
 • Bir tutam tuz bir tutam pul biber
Mardin Usulü Fikriye
Yapılışı: Tencereyi ocağa koyun ve içerisine eti ekleyin. Et kendi suyunda biraz haşlandıktan sonra tere yağını ekleyin. 10-15 dakika kadar tereyağı ile kavurduktan sonra  içerisine salça ve dört su bardağı su tuz ekleyin. Yaklaşık yarım saat daha pişirin. Diğer taraftan köfteleri hazırlamaya geçin. Derin bir kabın içerisine köfte malzemelerini koyup yoğurun. İşlem bittikten sonra misket büyüklüğünde köfteleri yuvarlayın. Kaynamakta olan yemeğe çağla ve köfteleri ilave edin. Yemek on dakika daha kaynadıktan sonra iri doğranmış taze soğanları içerisine atın Ardından ince kıyılmış maydanoz  pul biber ve limon suyunu ekleyip kapağı kapalı bir şekilde 5 dakika daha pişirip altını kapatın. Afiyet olsun...
]]>
Adana Usulü İçli Köfte https://www.yoreselyemekler.gen.tr/adana-usulu-icli-kofte.html Mon, 12 Nov 2018 02:24:37 +0000 Adana usulü içli köfte gibi bazı yemekler vardır; Özeldir, ünü yöresel anlamdan uzaklaşıp bütün ülkeye yayılmıştır. İçli köfte bu yemeklerden biridir. Onun lezzetini tatmak amaçlı illaki bir yöresel yemek sunan bi Adana usulü içli köfte gibi bazı yemekler vardır; Özeldir, ünü yöresel anlamdan uzaklaşıp bütün ülkeye yayılmıştır. İçli köfte bu yemeklerden biridir. Onun lezzetini tatmak amaçlı illaki bir yöresel yemek sunan bir restorana gitmek ya da Adana'lı bir arkadaşınızın olması gereklidir. Bilen bilir içli köftenin tadını, bilmeyenler amaçlı ise özgün tarif burada verilecektir.

İçli köfte başka illerimizde de yapılır. Biz Adana usulü yapacağız.  
İçli köfte yapımının 3 mertebesi vardır.  
Adana Usulü İçli Köfte
Hamurunun yoğrulması ve içinin hazırlanması 
Köftelerin yuvarlak bir olarak kurulması 
Kaynamış suda pişirilmesi 
Yukarıdaki koşulların tümünün bizzat içerisinde özel püf noktaları vardır. Her mertebesi ve İlgi edilecek noktalar aşağıda detaylı bir olarak anlatılmıştır. Zira içli köfte bir malzeme bileşenlerinin karıştırılarak oluşturulduğu bir yemek değildir. Bu yüzden en ince ayrıntısına  bile ilgi etmemiz gereklidir.  

İçli köftenin içerisine konulacak gerekli malzemeler 
 • 1 kg ortada yağlı kıyma ( kuzu eti ya da dana eti )  
 • 1 kg kuru soğan, kırmızı soğan tercih etmeliyiz. Zira ek olarak az sulanır. Şayet beyaz soğan kullanacaksak doğradıktan sonra yıkayıp güzelce suyunu süzdürelim
 • Yarım kg tereyağı 
 • 1 çay kaşığı kırmızı biber 
 • 1 çay kaşığı karabiber 
 • Tuz 
Hamurun hazırlanması amaçlı gerekli gerekli malzemeler 
 • Yarım kg ince bulgur 
 • Yarım kg irmik 
 • 1 tutam kuru nane 
 • 1 çay kaşığı kimyon 
 • 1 çorba kaşığı biber salçası 
 • 1 çay kaşığı kırmızı biber 
 • 1 yumurta   
 • 1 çay kaşığı kimyon 
 • ve tuz 
Pişirilmesi amaçlı gerekenler 
Su, tuz ve nar ekşisi 
İçli köftenin içinin hazırlanması 
Öncelikle kıymayı tavaya koyup kavurmaya başlıyoruz. Soğanları küp şeklinde doğrayarak yıkıyoruz ve suyunu süzüp kurutuyoruz.Kırmızı soğan kullanacaksak bu işleme gerek bulunmaz. Ocağın üstünde kavrulmakta meydana gelen kıymamız suyunu çekmişse soğanları ekliyoruz.
Soğanlarla beraber 1/2 kg tereyağını harcımıza ilave ediyoruz. 1 çay kaşığı karabiberi ve kimyonu ekleyip tuzunu atıyoruz. Soğan pişene kadar ocağın altını kapatmıyoruz. Soğanlar piştikten sonra içli köftenin harcını ocaktan alarak soğumaya bırakıyoruz. Önemli püf noktalarından biride budur. İçli köftenin harcının içerisine koyduğumuz tereyağı donma kıvamında olmalıdır. Yabancı çeşitli olursa köfteyi kavuşturmamız gerçekleşmez.

İçli Köftenin Hamurunun Hazırlanması 

Yarım kg irmik ve 1/2 kg ince bulguru yayvan bir kap içerisinde karıştırıyoruz. Bu karışımın üzerinden bir su bardağı su ekleyip ıslatıyoruz. 1/2 saat bu olarak bekletiyoruz. Islatma işlemi ardından başka malzemeleri de (kimyon, nane, kırmızı biber, salça ve tuz) katarak yoğurma işlemine başlıyoruz. Yanımıza bir tas su alıyoruz. Yoğurma esnasında avucumuza dökerek hamurun kıvamını ayarlıyoruz. 
Püf noktası: Hamur sakız kıvamına gelene kadar yoğrulmalıdır. Yoğurma tarzı yumruklarımızla eze eze olmalıdır. Ceviz büyüklüğünde bir parça alır bakarız şayet dağılmadan açılabiliyorsa hamurumuz olmuş demektir. Ne kadar çok fazla miktarda yoğurursak öylesine iyi olabilir.
İçli Köftelerin Kurulması 
Hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler yaparız. Bezeyi alıp baş parmağımızı ortasından batırıp çanak tarzı veririz. Elimiz yapışmaması amaçlı bir çok kez suya batırmalıyız.  
Pişirme Yolu 
İçli köfteyi kızartmak veya kaynatmak biçimde 2 formülle pişirebiliriz. 
Kaynatma Yolu  Kaynatacağımız köfte miktarına yönelik bir tencere belirliyoruz. Yarısından belli bir süre fazla miktarda su koyup içerisine bi]]> Hatay Usulü Tepsi Kebabı https://www.yoreselyemekler.gen.tr/hatay-usulu-tepsi-kebabi.html Mon, 12 Nov 2018 12:02:36 +0000 Hatay usulü tepsi kebabı, Hatay yöresine ait bu kebap, hem çok pratik hemde çok lezzetlidir. Özellikle çocuklarında yemesi çok kolay olduğu için annelerin vazgeçilmez yemeğidir. Hatay usulü tepsi kebabı, Hatay yöresine ait bu kebap, hem çok pratik hemde çok lezzetlidir. Özellikle çocuklarında yemesi çok kolay olduğu için annelerin vazgeçilmez yemeğidir.

Hatay Usulü Tepsi Kebabı
Malzemeler:
 • Bir adet orta boy soğan
 • Yarım kilo kuzu kıyma
 • Beş diş sarımsak
 • Pul biber(arzuya göre istenildiği kadar)
 • Bir yemek kaşığı domates salçası
 • İki adet yeşil biber
 • Bir adet kırmızı biber
 • Karabiber
 • Tuz
Yapılışı:
Rendelenmiş soğanı, sarımsağı ve kıymayı baharatlarla birlikte bir kapta yoğururuz. İnce ve küçük doğradığımız biberleri de ekleyip hepsini yoğurmaya devam ederiz. Yirmi dakika dinlendirdikten sonra sana yağlı tepsiye bastırarak tepsinin köşelerine kadar yayarız. 180 derece fırına pişmesi için koyarız. Bir taraftan da küçük bir tencereye sıvı yağ ve domates salçamızı koyup kavurur uz. Bir bardak su ekleyip kaynadıktan sonra altını kapatırız. Fırında pişmiş olan kebabımıza domates salçalı suyumuzu da ekleyip, on dakika kadar pişiririz. Servis ederken börek gibi önceden bıçakla kesmekte fayda vardır.
Afiyet olsun..
]]>
Kayseri Usulü Mantı https://www.yoreselyemekler.gen.tr/kayseri-usulu-manti.html Tue, 13 Nov 2018 11:33:33 +0000 Kayseri usulü mantı, Kayseri yöresine ait tariflerden birisidir hemen herkesin çok sevdiği yemeklerden biridir herkes rahatlıkla yapabilir bu tarifi fakat mantı denilince akla ilk olarak Kayseri gelmektedir ana yemek olarak tüketilebil Kayseri usulü mantı, Kayseri yöresine ait tariflerden birisidir hemen herkesin çok sevdiği yemeklerden biridir herkes rahatlıkla yapabilir bu tarifi fakat mantı denilince akla ilk olarak Kayseri gelmektedir ana yemek olarak tüketilebilecek ve doyurucu olan bir lezzettir 

Kayseri usulü mantı yapımı için gerekli malzemeler
Kayseri Usulü Mantı
 • Bir yumurta 
 • Bir su bardağı ılık su
 • Üç su bardağı un 
 • İki yüz gram kadar kıyma
 • Bir adet soğan 
 • İki su bardağı yoğurt
 • İki üç diş sarımsak
 • İki yemek kaşığı domates salçası
 • Yüz gram tereyağı
 • Pul biber
 • Karabiber
 • Nane
 • Tuz
Kayseri usulü mantı yapılışı,mantı yapımı için ilk olarak hamurunun hazırlanması gerekir mantı hamuru için üç su bardağı un derin bir kaba alınır ve üzerine damak tadınıza göre tuz atılır bir yumurta kırılır bir su bardağı da ılık su konulur ve hamuru yoğrulmaya başlar hamur yoğrulunca üzeri temiz bir bez ile örtülerek bir kenara alınır ve en az yarım saat kadar dinlendirilir hamur dinlenirken iç harcın hazırlığı başlar iç harç için soğan ya çok küçük doğranır ya da rendeyle rendelenip suyu sıkılır bir kaba alınır tuzu karabiber ve pul biber eklenir ve üzerine kıyma konularak yoğrulur iç harç hazır olunca hamurdan bezeler alınır ve un serpilerek hamur açılır ve küçük kareler şeklinde kesilir kesilen hamurun içerisine kıymalı harç eklenir ve kapatılır tüm hamur bu şekilde yapıldıktan sonra mantılar derin bir tencereye alınır üzerini bir iki parmak geçecek kadar kaynar su eklenir ve ocağa alınıp ocağın altı açılır ve  kaynamaya bırakılır. Mantı pişmeye başlayınca ayrı bir tencerede tereyağı konulur ve üzerine iki yemek kaşığı domates salçası eklenip kavrulur ve kaynamakta olan mantının içerisine eklenir beş dakika daha kaynatılıp ocağın altı söndürülür ve mantı servis tabağına alınır üzerine iki su bardağı kadar yoğurt çırpılır ve iki üç diş sarımsak soyulur ve yoğurdun içerisine rendelenir damak tadına göre suyu  eklenir son olarak nane üzerine serpilerek servis edilir ve afiyetle yenir.
]]>
Hatay Usulü Biberli Ekmek https://www.yoreselyemekler.gen.tr/hatay-usulu-biberli-ekmek.html Wed, 14 Nov 2018 10:19:30 +0000 Hatay Usulü Biberli Ekmek, biberli ekmek Hatay-Antakya mutfağına özgü güzel bir tarif olarak biliniyor fakat, Antakya’da dahi değişik şekillerde hazırlayanlar var. Genel olarak yöreye ait özel olarak kurutulmuş çökelek ola Hatay Usulü Biberli Ekmek, biberli ekmek Hatay-Antakya mutfağına özgü güzel bir tarif olarak biliniyor fakat, Antakya’da dahi değişik şekillerde hazırlayanlar var. Genel olarak yöreye ait özel olarak kurutulmuş çökelek olan sürk kullanılıyor. Ancak normal çökelek hatta lor kullananlar dahi var. Çoğunlukla kekik, bazıları da nane kullanıyor. Bizim vereceğimiz tarif orijinal tarif olmasa da  lezzet olarak bu tarifle çok güzel bir tarif oluyor. Şimdi sıra bu muhteşem tarifi paylaşmaya geldi ve işte biberli ekmek tarifimiz:

Hatay Usulü Biberli Ekmek
Hatay Usulü Biberli Ekmek Tarifi
Hamurun Malzemeleri
 • 1 su bardağı süt
 • 1 su bardağı su
 • Yarım su bardağından biraz daha fazla zeytin yağı
 • 4,5 su bardağı un
 • 20 gr. yaş maya (yani bir paketin yarısı) Kuru maya kullanılacaksa 1 yemek kaşığı yeterli olacak
 • 1.5 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çorba kaşığı şeker
Üst Malzemesi
 • 1 büyük boy soğan
 • 1 tane kırmızı biber
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • Yarım yemek kaşığı da domates salçası
 • 1 çorba kaşığı kuru nane yada 1 tatlı kaşığı kekik
 • 2 çorba kaşığı susam
 • 1 tatlı kaşığı kimyon
 • 1 çorba kaşığı acı pulbiber (İsteğe bağlı)
 • 1 çay bardağına yakın zeytinyağı
Biberli Ekmeğin Yapılışı:

Bütün hamur malzemeleriyle yumuşak bir hamur yoğurun. Sonra üzerini örtüp mayalanmaya bırakın. Hamur mayalanırken biberli sosu hazırlamaya başlayın. Bunun için, soğanı ve biberi robottan geçirin. Veya küçük küçük doğrayıp zeytinyağıyla biraz sote yapın. (Soğan ve biber kızarmadan sadece yumuşaması için, bizim rondo bozuk olduğu için tavanın içinde blendırla püre haline getirdim.) Salça, nane, kimyon, susam, acı pulbiberi de ekleyip biraz daha kavurmaya devam edin. Mayalanan hamurdan orta boy bir mandalina boyutunda parçalar alıp yuvarlayarak  elinizde yassılaştırın. Tepsiye dizip, üzerine harçtan 1 tatlı kaşığı kadar koyup yayın. Yine elinizle hafifçe hamura bastırın. 180 dereceye ayarlanmış fırına biberli ekmekleri koyup, ekmeklerin yan tarafları hafif kızarınca fırından çıkarın. Afiyet  olsun.
NOTLAR: İsterseniz  pizzada olduğu gibi hamuru tepsinin büyüklüğüne göre açıp, üzerine harcı serebilirsiniz. Piştikten sonra dilimleyerek servis edin. Malzemeleri hiç kavurmadan çiğ olarak da koyabilirsiniz ama biz kavrulunca daha çok seviyoruz.
]]>
Ankara Usulü Beypazarı Güveci https://www.yoreselyemekler.gen.tr/ankara-usulu-beypazari-guveci.html Wed, 14 Nov 2018 17:32:54 +0000 Ankara usulü Beypazarı güveci, Anadolu, binlerce yıldır içinde çoğu devlet barındırmış ve her devletten bize tarihi zenginlikler kalmıştır. Mutfak kültürü de o denli çok çeşitlidir. Atalarımızdan bize kalan yeme
Ankara usulü Beypazarı güveci, Anadolu, binlerce yıldır içinde çoğu devlet barındırmış ve her devletten bize tarihi zenginlikler kalmıştır. Mutfak kültürü de o denli çok çeşitlidir. Atalarımızdan bize kalan yemek kültürü yöresel yemeklerle  canlı bir şekilde günümüzde ayakta durmaktadır. İşte Ankara'nın Beypazarı ilçemizde tarihi evinde barındırması yanında yöresel yemekleri damak tadına iz bırakmaktadır. Bu yemeklerden bir tanesi de Beypazarı güvecidir. Beypazarı güveci özen gösterilerek hazırlanan toprak güveçler içinde pişirilerek, aynı şekilde toprak kaplar içinde servis edilir. Bu yemeğin hazırlama aşamasından tutup, servis edilene kadar çok farklı yemek olduğunu göreceksiniz.
Ankara Usulü Beypazarı Güveci

Malzemeler

 • 3 kilogram kuşbaşı et
 • 750 gram pirinç
 • Yarım kilogram tereyağı
 • 2 adet domates
 • Yarım kilogram sivri biber
 • 3 adet orta boy soğan
 • Aldığı kadar su ve tuz

Hazırlanışı

İlk önce pirinçleri sıcak suda bekletiyoruz. Daha sonra toprak güvecin içine, kabuklarını soyduğumuz ve küp küp şekilde doğradığımız domatesleri, soğanları da halka halka doğrayıp, yuvarlak şekilde doğranan sivri biberleri güvecin içine atılır. Üzerine etler ve aldığı kadar su doldurulur. Güvecin ağzı kapatılarak, yaklaşık 3 saat kadar pişer. Pişen etleri daha sonra başka bir kaba alınır. Güvecin içinde kalan suya suda bekletilen pirinçler dökülür. Tuz da ilave edilerek fırına tekrar sürülür. Yaklaşık 20 dakika kadar pişen pirinçlerin üzerine etler döşenir. Bu şekilde pirinçler demlendikten sonra servise geçilir. Genellikle küçük kaplara doldurularak servis edilip afiyetle yenir.

]]>
Konya Usulü Zerde Tatlısı https://www.yoreselyemekler.gen.tr/konya-usulu-zerde-tatlisi.html Thu, 15 Nov 2018 02:42:59 +0000  Konya Usulü Zerde Tatlısı, Zerde Konya düğünlerinde ikram edilen ara tatlı olarak bilinir. Ara tatlısı diyoruz  çünkü ana tatlısı irmik helvası da ondan. Zerde pilavla beraber ikram edilir etrafında çember oluşturulup  Konya Usulü Zerde Tatlısı, Zerde Konya düğünlerinde ikram edilen ara tatlı olarak bilinir. Ara tatlısı diyoruz  çünkü ana tatlısı irmik helvası da ondan. Zerde pilavla beraber ikram edilir etrafında çember oluşturulup aynı kaptan yenen sofralara. Bu tarifi olduğu gibi yapmayıp birazcık değişiklikler yaptım. Tadı olarak pirinci çok fazla geldiği için pirincini biraz azalttım. Bu tarif düğünlerdeki zerde’ den biraz faklı. Düğünlerdeki zerdelerin içine safran ve zerdeçal koyulmuyor, rengi şeffaf beyaz oluyor. Sebebi tahminimce safranın çok pahalı olmasından kaynaklanıyor. Safran 1 gramlık küçük kutularda 7,5 liraya satılıyor. Bu tarif için kutunun yarısını kullandım. Dilerseniz safran ve zerdeçal kullanmadan yada sadece zerdeçal kullanarak da yapabilirsiniz. Kimi pilavla karıştırıp yemek ister kimi pilavdan sonra tercih eder. Konya'nın çok güzel bir geleneğidir düğün pilavları. Sabah 9 ve 12 saatleri arasında yenir. Bayanlar ve erkekler ayrı sofralara otururlar. Davetsiz misafirlere de kapısı açıktır her zaman. Hatta düğün sahipleri davetsiz misafirler için birkaç masa fazladan ayarlarlar. Halk arasında pilav dökmek olarak bilinir ve menüsü yoğurt çorbası, kavurmalı pilav, bamya yemeği, zerde- pilav, hoşaf, irmik helvası olan düğün yemekleri. Sabahın en erken vaktinde gidilen bu düğün yemeklerini Konya'dayken çok sevmesem de şimdi özlemle anıyorum aynı kaptan yemek yenen kadın ve çocuk seslerinin birbirine karıştığı düğün pilavlarını. Bir gün yolunuz düşerse Konya’ya Düğün pilavı yemeden dönmeyin sakın. Bir pazar günü uzun araba kuyruklarının olduğu kalabalığı takip edin ve Türk bayrağını gördüğünüz yere girin bir selamınız yeter. Yurdumun diğer illerinde olduğu gibi örf ve adetlere sıkı sıkı bağlılık Konya düğün pilavında da söz konusudur. Yemekte asıl tatlı olarak yenen helvadır. Hangi masaya kaç tabak zerde yada pilav gideceğinin garantisi yoktur, bu yüzden çok yemek yapmak adettendir. Özellikle gençler aralarına az pilav yiyeni almazlar.

Konya Usulü Zerde Tatlısı

Konya Usulü Zerde Tatlısı
Malzemeler:
 • 1 litre su
 • 3/4 su bardağı pirinç
 • 1,5-2 su bardağı toz şeker (damak zevkinize göre ayarlayın)
 • 0,5 gr safran
 • Yarım tatlı kaşığı zerdeçal
 • Yarım çorba kaşığı nişasta
 • Yarım su bardağı gül suyu
 • Yarım kahve fincanı kuş üzümü
 • Yarım kahve fincanı çam fıstığı
 • Nar taneleri yada kiraz şekerlemesi
Yapılışı: Safran ve zerdeçalı bir kaseye alıp üstüne gül suyunu döküp karıştırın. Pirinci yıkayıp 1 litre suyla beraber tencereye alın. Kısık ateşte pirinçler yumuşayana kadar haşlayın. Pirinçler pişince şekeri ilave edin kısık ateşte 15 dakika daha pişirmeye devam edin. Yarım kahve fincanı suyla nişastayı karıştırıp tatlıya ilave edin. Koyulaşmaya başlayınca gül suyuyla ıslattığınız safran ve zerdeçalı safranın tanelerini süzerek tencereye ilave edin. Bir taşım daha kaynatıp ocaktan alın. Tencerenin kapağını kapatıp gül suyu kokusunun sinmesi için 10-15 dakika dinlendirin. Ilıkken kaselere ekleyip soğutun. Kuş üzümü, çam fıstığı ve doğranmış kiraz taneleriyle süsleyin.
]]>
Hatay Usulü Güveçte Tepsi Kebabı https://www.yoreselyemekler.gen.tr/hatay-usulu-guvecte-tepsi-kebabi.html Thu, 15 Nov 2018 09:48:54 +0000 Hatay usulü güveçte tepsi kebabı, Hatay yöresine ait eşsiz lezzetlerden biridir pilavların yanına çok yakışan bir yemek türüdür hemen herkes tarafından çok sevilir ve her yöreye göre farklı bir şekilde yapılabilir. Fakat g Hatay usulü güveçte tepsi kebabı, Hatay yöresine ait eşsiz lezzetlerden biridir pilavların yanına çok yakışan bir yemek türüdür hemen herkes tarafından çok sevilir ve her yöreye göre farklı bir şekilde yapılabilir. Fakat güveç de tepsi kebabı denilince ilk akla gelen yer Hatay yöresidir. Bir porsiyon tepsi kebabı yaklaşık üç yüz elli kalori kadardır. Bu eşsiz lezzetin tarifine bakalım.

Hatay Usulü Güveçte Tepsi Kebabı
Hatay usulü güveçte tepsi kebabı yapımı için gerekli malzemeler
 • İki adet yeşil biber 
 • Bir adet büyük kuru soğan 
 • İki adet domates
 • Yarım kilo az yağlı kıyma 
 • Bir yemek kaşığı domates salçası 
 • Bir yemek kaşığı sıvı yağ
 • Bir yemek kaşığı tere yağı
 • Yarım çay bardağı su
 • Tuz 
 • Karabiber 
Hatay usulü güveçte tepsi kebabı yapılışı, ilk olarak güveç yapımı için sebzeler yıkanır biberler soğan ve domatesler yemeklik doğranır mutfakta zırhınız varsa ince ince kıyabilirsiniz bu malzemeler karıştırılarak güvecin alt kısmına yerleştirilir böylelikle ilk katman oluşturulur ikinci katman için yarım kilo kıyma bir kaba alınır ve üzerine karabiber ve tuz eklenir ve karıştırılır bu da güvecin üzerine yayılır ve bastırılarak yerleştirilir sosunu hazırlamak için domates salçası ile bir yemek kaşığı sıvı yağ ve yarım çay bardağı su eklenerek çırpılır tuz eklenir güvece ilave edilir üzerine bir yemek kaşığı tere yağı ilave edilir ve isteğe göre üzerine domates ve biber dilimlenerek fırına sürülür iki yüz derecede kapağı kapalı bir şekilde pişirilir pişince on dakika kadar dakapağı açılarak üzeri kızartılır ve ardından çıkarılarak servis edilir.
]]>
Isparta Usulü Nokul https://www.yoreselyemekler.gen.tr/isparta-usulu-nokul.html Thu, 15 Nov 2018 10:54:38 +0000 Isparta Usulü Nokul, Isparta ilinde eskiden genellikle ramazan bayramlarında yapılırdı.Bayramda ziyarete gelen misafirlere ikram edilirdi. Isparta'nın meşhur lezzetlerinden birisi de nokuldur.Isparta Usulü Isparta Usulü Nokul, Isparta ilinde eskiden genellikle ramazan bayramlarında yapılırdı.Bayramda ziyarete gelen misafirlere ikram edilirdi. Isparta'nın meşhur lezzetlerinden birisi de nokuldur.

Isparta Usulü Nokulun Malzemeleri

 • 5 bardak un
 • 1,5 bardak süt
 • 1,5 adet yaş maya
 • 1,5 yemek kaşığı toz şeker
 • 1,5 tatlı kaşığı tuz

Isparta Usulü Nokulun İç Malzemeleri

 • 2 tatlı kaşığı nokul tozu
 • 2 su bardağı tahin
 • 1,5 çay bardağı sıvı yağ
 • 2 su bardağı ceviz
 • 1,5 çay bardağı susam

Isparta Usulü Nokul

Isparta Usulü Nokulun Yapılışı:

Elediğiniz unu karıştırma kabına alıp ortasını havuz şeklinde açın.Havuzun içine ılıttığınız sütü,mayayı,şekeri,tuzu ekleyin ve maya eriyinceye kadar karıştırın.Üzerine yavaş yavaş ılık su ilave edin ve güzel bir şekilde yoğurun yapışmaması önemli.Yoğurduğunuz hamurun üzerini nemli bir bezle kapatarak 1 saat mayalanmaya bırakın.Hamur mayalanırken diğer tarafta cevizi çok inceltmeden iri olacak şekilde ezin.Bir su bardağı tahini,bir çay bardağı sıvıyağı karıştırarak inceltin ve içine nokul tozunu katıp iyice karıştırın.Hamuru üç parçaya bölün ve her bir parçayı bol sıvıyağ ile merdaneyle dikdörtgen olacak bir biçimde ince açın.İçine tahinli karışımdan sürüp üzerine ceviz serptikten sonra rulo gibi kıvırın.Yaptığınız rulodan eşit olacak şekilde parçalar kesin,sonra iki ucu birleştirdikten sonra bol yağla yağladığınız tepsiye dizin.Susamı bir çay bardağı su ile tavaya alıp suyunu çekene kadar kavurun.Kavurduğunuz susamları bolca nokulların üzerine dağıtın.Hazırladığınız tepsiyi 180 derecede kızartın 
Afiyet olsun.
]]>
Gaziantep Usulü Fıstıklı Tavuk https://www.yoreselyemekler.gen.tr/gaziantep-usulu-fistikli-tavuk.html Thu, 15 Nov 2018 17:44:17 +0000 Gaziantep Usulü Fıstıklı Tavuk, Fıstıklı tavuk Antep yöresinin  yemeklerinden meşhur olup hemen hemen Antepli hamarat bayanların yapmış olduğu en pratik ve en kolay yemeklerden biri olmaktadır. Misafir perverliği seven Gaziant Gaziantep Usulü Fıstıklı Tavuk, Fıstıklı tavuk Antep yöresinin  yemeklerinden meşhur olup hemen hemen Antepli hamarat bayanların yapmış olduğu en pratik ve en kolay yemeklerden biri olmaktadır. Misafir perverliği seven Gaziantepliler genellikle misafir geldiği yada geleceği zaman meşhur olan fıstıklı tavuğu yaparak sunmaktadır. Hem vitamin deposu hem de lezzetli olan bu yemek herkesin damak tadına uygun olmakta ve yiyen birine  bir daha yediren bir tür yemek çeşididir. Genellikle günlerde, toplantılarda veya özel günlerde daha çok yapılan bu yemek hem zaman almayıp hem de eğlence ile yapılan kolay yemek türü olmaktadır. Örneğin komşumuzun yapmış olduğu fıstıklı tavuk oldukça lezzetli olmaktadır. Eee nede olsa Gaziantep kızı olarak yetişmiş. 
Gaziantep Usulü Fıstıklı Tavuk
Gaziantep usulü fıstıklı tavuk tarifi

Malzemeler:
 • 4 adet tavuk göğüs eti
 • 1 su bardağı tuzsuz Antep fıstığı
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 4 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı tuz
Hazırlanışı: İlk olarak tavuk göğüslerini enlemesine beşer santim olacak şekilde kesilmelidir.  Daha sonra domates salçası, zeytinyağı, yoğurt, karabiber ve tuzu bir kabın içerisine alarak karıştırın. Hazırlanan bu sos içerisinde tavuk göğüslerini koyarak 20 dakika bekletin. Bekleme işlemi tamamlandıktan sonra sostan tavuk etlerini çıkartın ve Antep fıstığını eşit olacak bir şekilde serpin ve rulo şeklinde sarın. Bir fırın tepsisini yağlayın ve daha sonra düzgün bir şekilde tepsiye dizin. Dizilen tavukları önceden ısıtılan fırına koyarak 25 dakika boyunca kızartın. Daha sonra süre dolunca fırından alarak sıcak servis yapın. Böylece hem hızlı hemde süslü bir yemek hazırlamış olur misafirlerinize göğsünüzü gere gere ikram edebilirsiniz.
]]>
Konya Usulü Tirit https://www.yoreselyemekler.gen.tr/konya-usulu-tirit.html Fri, 16 Nov 2018 12:54:41 +0000 Konya usulü tirit, Tirit, ülkemizde yenilen yerlerde çok beğenilen ve sevilerek yenilen bir yemek türüdür. Tirit yemeği yöreden yöreye çok farklılık göstermektedir. Hatta aynı yörede bile farklı türlerde de olabilmektedir. Konya usulü tirit, Tirit, ülkemizde yenilen yerlerde çok beğenilen ve sevilerek yenilen bir yemek türüdür. Tirit yemeği yöreden yöreye çok farklılık göstermektedir. Hatta aynı yörede bile farklı türlerde de olabilmektedir. Konya yöremizde de tirit çok sevilen bir yemek türü olup, Konya'da evlenen gençlerin düğünlerinde de yer alan bu yemeğin adı “Çetnevir” olarak geçmektedir. Konya yöresinde tiritin bir diğer adı da “Papara” dır. İşte tirit aynı yörede bile farklı isimlerle anılmaktadır.
Konya Usulü Tirit

Tirit malzemeleri

 • 3 kg kuşbaşı et
 • 4 tane tandır ekmeği (Hamur olmaması için tandır ekmeği olması lazım)
 • 2 kg süzme yoğurt
 • Yarım kg tereyağı
 • 1.5 kg yeşil biber (köy biberi)
 • 3 tane büyük soğan
 • 2 kg domates
 • Bol sumak ve pul biber
 • Tuz
Hazırlanışı

İlk önce tandır ekmeklerini küp küp olacak şekilde kesiyoruz. Kuşbaşı şeklinde doğradığımız  etimizi düdüklü tencereye koyup haşlamak için kendi suyuyla birlikte ocağa alıyoruz. Düdüklü tencerenin üzerinde 3 parmak boşluk kalacak şekilde su doldurup kapağını hava almayacak şekilde kapatalım. İyice yumuşatmak için düdüklü tencerede haşlıyoruz. Bu aşamadaki suyun çok olmasının sebebi ekmekleri ıslatmak için kullanacağız. Daha sonra domatesleri küp küp doğrayalım. Başka bir kapa soğanları halka halka doğrayıp sumak ve zeytin yağı ile karıştırıyoruz ve yine ayrı bir yere biberleri de ince olacak şekilde doğrayın. Orta boy tepsiye, küp küp doğradığımız ekmekleri döşüyoruz. Düdüklü tencerede haşlanan etin suyuyla, ekmekleri yumuşak olacak şekilde ıslatalım. Islanan ekmeklerin üzerine sırasına uyacak şekilde ilk önce yoğurdu biraz sulandırıp ekmeğin üzerine yayıyoruz. Daha sonra domatesleri yoğurdun üstüne boş yer kalmayacak şekilde döküp, onun üstüne de biberleri yayıyoruz. En son soğanları da boş yer kalmayacak şekilde yaydıktan sonra, iyice haşlanan etleri döküp, tuzunu, pul biberini atıyoruz. Burada tercih meselesi olarak ister etleri tereyağı ile kavurup dökebilirsiniz yada en son olarak baharatları atmadan önce tere yağını eritip, tiritin üstüne dökebilirsiniz.

Afiyet olsun...

]]>
Konya Usulü Bamya Tarifi https://www.yoreselyemekler.gen.tr/konya-usulu-bamya-tarifi.html Fri, 16 Nov 2018 15:23:02 +0000 Konya usulü bamya tarifi, bamya çorbası ve yemeği Konya yöresinde sıkça yapılan ve çok sevilerek tüketilen yiyeceklerden biridir hem çorbası hem de yemeği çok lezzetli olur ve oldukça faydalıdır. Yapımı da çok zor olmayan t Konya usulü bamya tarifi, bamya çorbası ve yemeği Konya yöresinde sıkça yapılan ve çok sevilerek tüketilen yiyeceklerden biridir hem çorbası hem de yemeği çok lezzetli olur ve oldukça faydalıdır. Yapımı da çok zor olmayan tariflerden biridir.

Konya Usulü Bamya Tarifi
Konya usulü bamya çorbası yapımı için gerekli malzemeler
 • Üç yüz gram kadar kuşbaşı et
 • Yüz elli gram kuru çiçek bamya
 • İki adet orta boy soğan 
 • Üç dört çorba kaşığı sıvı yağ
 • İki çorba kaşığı domates salçası 
 • Bir çorba kaşığı biber salçası 
 • Yarım limon 
 • Bir çay kaşığı limon tozu
 • Bir litre kaynar su
 • Tuz
Konya usulü bamya çorbası yapılışı, çorbanın yapımı için kuru çiçek bamyalar tel süzgece alınır ve ovalanır üzerindeki tüylerin süzgeç ile temizlenmesi sağlanır temizlenince bir tencereye alınır ve üzerini geçecek kadar su eklenip on on beş dakika kadar pişirilir ve bamyalar süzülüp bir kenara alınır kuş başı etler biraz daha küçültülür ve düdüklü tencereye alınır suyunu salıp tekrar çekinceye kadar kavrulur suyunu çekince üç dört yemek kaşığı sıvı yağ eklenir ve üzerine iki adet orta boy soğan doğranır pembeleşinceye kadar kavrulur. Soğan kavrulunca salça eklenir ve salça kavrulunca yavaş yavaş su ilave edilerek karıştırılır ardından daha önce haşlanmış bamya eklenir limon limon tuzu ve tuz eklenip düdüklü tencerenin kapağı kapatılır. Yirmi dakika kadar pişirilir ve ardından biraz dinlendirilip servis edilir.
]]>
Bursa Usulü Etli Kereviz https://www.yoreselyemekler.gen.tr/bursa-usulu-etli-kereviz.html Fri, 16 Nov 2018 17:47:06 +0000 Bursa usulü etli kereviz, adında da anlaşılabileceği gibi ülkemizde Bursa'ya özgü lezzetlerden biridir. Bursa'ya giden ve bu lezzeti tadan insanlar son derece hayranlıklarını bırakarak dönmektedir. İçerisindeki etin ağızda da Bursa usulü etli kereviz, adında da anlaşılabileceği gibi ülkemizde Bursa'ya özgü lezzetlerden biridir. Bursa'ya giden ve bu lezzeti tadan insanlar son derece hayranlıklarını bırakarak dönmektedir. İçerisindeki etin ağızda dağılması ve kişiye verdiği lezzet, kişileri oldukça etkilemektedir. Bursa'ya özgü olan etli kereviz yemeği herkes tarafından yapılamayan bir yemektir. Son derece zor yapılışı ve aynı zamanda içerisinde kullanılan malzeme çeşitliliğinin fazla olması nedeni ile insanlar bu yemekten uzak durmaktadır. Fakat bu tarifimizde oldukça kolay bir şekilde sadece bazı malzemelerin hazırlanması ve küçük uğraşlar sonrasında bu mükemmel yemeği sizlerde ister aileniz için ister misafirleriniz için yaparak onları kolayca büyüleyebilirsiniz. etli kereviz yemeği aslında herkes tarafından yapılabilen bir yemektir. Fakat belirtmek isterim ki yapılan etli kereviz yemeği hiçbir zaman Bursa' dan daha güzel yapılamamaktadır. Bazen etli kereviz yemeğinde kıvamın tutturulamaması ya da etin tam olarak pişirilememesi nedeni ile lezzeti ortaya çıkmamaktadır. Fakat artık sizler de Bursa'ya özgü olan etli kereviz yemeğini Bursa'da yapılan etli kerevizden farksız yapabilirsiniz. Bunun için vereceğim malzemeleri tam oranında ayarlayarak yapabilirsiniz. Şimdi Etli kereviz yemeği için gerekli olan malzemelerden bahsederek yapılışına geçebiliriz.
Bursa Usulü Etli Kereviz
Malzemeler:
 • Beş adet orta boy kereviz,
 • Yarım kilo kuşbaşı et,
 • İki kilo kuru soğan,
 • Bir adet havuç,
 • Bir kilogram patates,
 • Üç Adet orta boy sivri biber,
 • Bir miktar sıvı yağı ya da tere yağı,
 • Bir yemek kaşığı salça,
 • Yarım limon ya da bir yemek kaşığı limon suyu,
 • Bir tatlı kaşığı pul biber ve bir çay kaşığı karabiber
 • İki su bardağı et suyu,
 • İki diş ya da istenilen miktarda sarımsak,
 • Birkaç dal maydanoz,
 • Son olarak yüz gram kaşar rendesi
Yapılışı:
Adım 1: Etli kereviz yemeğinin yapılışında ilk aşama yıkanabilen sebzelerin tümünün temiz bir şekilde yıkanmasıdır. Bu durum hijyen açısından çok önemlidir. Öncelikle kerevizlerin tümünü soyarak ortadan ikiye bölünür. Bölünen kerevizlerin içlerini temiz bir şekilde oyunuz. Burada bir süre sonra kerevizler kararacaktır. Bu durumun önüne geçmek için limonlu suyun içerisine atabilirsiniz. 
Adım 2: Kerevizlerin içerisinde çıkan parçaları küçük küçük tanecikler şeklinde doğrayın. Ardından havuçları ve patatesleri de temiz bir şekilde yıkayıp soyarak aynı şekilde doğrayın ve ayrı ayrı kaplarda muhafaza edin. 
Adım 3: Üçüncü adımımızda sıra etlerde yapılacak işlemlerdedir. Bu aşamada bir tava içerisine bir miktar yağ koyarak yağı iyice kızdırın. Yağ tam olarak kızdıktan sonra içerisine kuşbaşı etleri atın ve kavurmaya başlayın. Bir süre sonra etler suyunu bırakacaktır. Daha sonra ise etlerin tekrar suyunu çektiğini göreceksiniz. Bu aşamada içerisine havuç ve soğanları ilave ederek bol bol karıştırın ve kavurmaya devam edin.
Adım 4: Bu aşamada kavrulmaya devam eden et ve havuçlar içerisine sarımsakları ince ince kıyarak ilave edin. Aynı zamanda karıştırarak domatesleri biberleri de ekledikten sonra bir süre karıştırdıktan sonra üzerine malzemelerde bahsettiğimiz kadar salça ekleyin. Ardından tuzu ve iki bardak sıcak suyu ekleyin ve pişirmeye devam edin. 
Adım 5: Artık yemeğimizin pişmesine az kaldı kerevizleri ve patatesleri kızartın. Bu aşamada ise tüm malzemeleri karıştırın ve maydanozu ilave edin. Daha sonra ise kaşar rendesini ekleyerek afiyetle servis edebilirsiniz.
]]>
Kastamonu Usulü Banduma https://www.yoreselyemekler.gen.tr/kastamonu-usulu-banduma.html Sat, 17 Nov 2018 07:35:22 +0000 Kastamonu Usulü Banduma, Karadeniz'de tirit  olarak bilinmekle birlikte  Kastamonu'da banduma  olarak isim verilen  çok özel bir tarif.Her yörenin kendine has lezzetleri bulunmaktadır.Banduma ise Kastamonu yöresinin vazgeçilmez lezz Kastamonu Usulü Banduma, Karadeniz'de tirit  olarak bilinmekle birlikte  Kastamonu'da banduma  olarak isim verilen  çok özel bir tarif.Her yörenin kendine has lezzetleri bulunmaktadır.Banduma ise Kastamonu yöresinin vazgeçilmez lezzetlerinden biridir.Özellikle hindi etinden yapılır .Bu sayede farklı bir lezzet masalarımızdaki yerini alır. Bu  özel tarifi mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Kastamonu Usulü Bandumanın Malzemeleri

 • 2 su bardağı hindi suyu
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 4 adet hindi göğsü
 • 2 demet maydanoz sapı
 • 2 su bardağı dövülmüş ceviz
 • 240 gr tereyağı
 • Yufka(Bandumaya özgü elde açılan yufka kullanabileceğiniz gibi hazır yufkayı enine kesip katlayıp tekrar kalın bir şekilde keserek de kullanabilirsiniz)

Kastamonu Usulü BandumaKastamonu Usulü Bandumanın Yapılışı:İlk olarak  hindi etlerini derin bir tencereye koyup üzerini geçecek kadar su ekleyin ve kaynamaya bırakın. Soğanı iri iri parçalar halinde doğrayıp  maydanoz saplarıyla birlikte tencereye ekleyin,üstüne de karabiber ilave edip haşlanmaya bırakın. Hindi etinin haşlanması bittikten  sonra ayrı bir kaba alıp ve hindi etlerini küçük parçalar şeklinde didin. Tenceredeki hindi suyunun içine eklediğiniz soğan ve maydanoz saplarını ayırıp süzün ve ayrı bir tencereye alın. Bir tavaya tereyağını koyup eritin.Önceden  ayrı bir tencereye aldığınız hindi suyunu kaynatın. Daha sonra bandumaya özgü yufkaları veya hazır yufkadan hazırladığınız yufkayı kaynattığınız hindi suyuna batırın. Hazırladığınız hindi suyuna batırdığınız yufkaları bir tepsiye dizin.Bu işlemi tepsinin ortasından başlayarak yapın bu şekilde yuvarlak bir şekil verin.Daha sonra yufkalarını üzerine tavada erittiğiniz tereyağını dökünsonra hazırladığınız cevizleri serpin. Aynı şekilde yufkalar bitinceye kadar bu işlemi tekrarlayın. Daha önceden  küçük parçalara ayırdığınız hindi etlerini üzerine serpiştirin.Artan tereyağını da bandumanın üzerine döktükten sonra kalan cevizleri de serpin.Kastamonu yöresine ait bandumayı harika bulacaksınız.


Afiyet olsun.
]]>
Şanlıurfa Usulü Yalancı Çiğ Köfte https://www.yoreselyemekler.gen.tr/sanliurfa-usulu-yalanci-cig-kofte.html Sat, 17 Nov 2018 07:57:59 +0000 Şanlı Urfa Usulü Yalancı Çiğ Köfte, Çiğ köfte günümüzde olmazsa olmazlardan olup hemen hemen her insanın asla vazgeçmeyeceği bir yemek türü olmaktadır. Fakat çiğ köfteyi günümüze getiren yer ise Şanlıurfa olmaktad Şanlı Urfa Usulü Yalancı Çiğ Köfte, Çiğ köfte günümüzde olmazsa olmazlardan olup hemen hemen her insanın asla vazgeçmeyeceği bir yemek türü olmaktadır. Fakat çiğ köfteyi günümüze getiren yer ise Şanlıurfa olmaktadır. Fakat her Şanlı Urfalı çiğ köfteyi becerememektedir. Çiğ köfteyi beceren ve tam kıvamında yapan kişi ise mutlaka evine özel çağırdığı çiğköfteyi elleriyle yaparak tatları damaklarda bırakmaktadır. Fakat çiğ köfteyi önceden Şanlı Urfalılar et ile yapmaktaydı şimdi ise etsiz yaparak çiğ köfteyi yalancı olarak insanlara yedirmektedirler. Zaten kime sorarsak soralım kim çiğ köfteyi tam kıvamında yapar dediğimizde direk Şanlıurfa gösterilir. Ayrıca oraya gidip yememek ise büyük hata olmaktadır. Birde erkeğinden bayanına bu yemeği yapıp hiç su kullanmadan tam kıvamını tutturmaktadır. Fakat bizim halkımız ise su ile robota etsiz bir şekilde çekerek yoğurup sunmaktadır ve adını çiğ köfte koymaktadır. Bu işleme ise yalancı çiğ köfte denilmektedir. Şanlıurfa’nın vazgeçilmez lezzeti yalancı çiğ köfte, yiyen kişilerin asla unutamayacağı bir lezzet türüdür. Genelde bizlerce özel günlerde yapıldığı bilinen çiğ köfte genelde Urfa’nın yerli aileleri tarafından neredeyse her gece yapılmaktadır. Bizler nasıl meyve yiyor ve yediriyor isek Şanlıurfa’da  köfte yedirip yemektedir. 

Şanlı Urfa usulü yalancı çiğ köfte

Malzemeler:
 • 1 Orta boy kuru soğan
 • 4 veya 5 diş sarımsak
 • 1 Yemek kaşığı domates salçası
 • 4 Yemek kaşığı biber salçası
 • 2 Domates rendesi
 • Tuz, pul biber,kırmızı toz biber
 • Kimyon,karabiber,kekik,nane
 • 2 veya 3 adet taze soğan
 • 1 Demet maydanoz
 • 2 Su bardağı ince bulgur
Şanlıurfa Usulü Yalancı Çiğ KöfteHazırlanışı:
İlk olarak yapılacak olan çiğ köfteyi herkesin kolay yapabilmesi için basit bir şekilde tarif etmek istedim. Çok ince çekilmiş olan bulguru tepsiye koyalım daha sonra ceviz tozunu ekleyelim. Biber salçası, domates salçası, ketçap, isot, tarçın, toz biber, çiğ köfte baharatını geniş bir kap içerisine alarak eklenmelidir eklediğimiz baharatlar ve malzemeler krema kıvamına gelene kadar çırpılmalıdır. Tepsinin içerisine ceviz ve bulguru ilave edelim daha sonra sıcak su ile ıslatalım. Bulgur sakız şekline gelene kadar yoğurmaya devam edilir. Yoğurduğumuz bulgur için tekrar ekleyeceğimiz su hazırlanmalıdır 2 bardak su ve et toz bulyonu ekleyelim ve 5 dakika bu şekilde kaynatalım. O arada derin bir kabın içerisindeki baharatlı ve salçalı sosu yumuşayan bulgura ekleyerek tekrar yoğurmaya devam edelim. Kaynayan et suyunu bulgurumuza ekleyip yoğurmaya devam edelim. Çiğ köftenin tuzuna bakılır ve isteğe bağlı tekrar tuz eklemesi yapılabilir. Son olarak yağı ekleyerek yoğurmaya devam edilir etsiz çiğ köfte sakız kıvamında olmalıdır. Daha sonra tepsinin köşesine alarak dinlendirmeye bırakalım. Çiğ köftesi kıvamını alana kadar bekletelim. Çiğ köfteyi yaparken limon suyu ve nar ekşisi eklenmemelidir limon suyu ve nar ekşisi sadece kısır yaparken kullanılmaktadır. Sonra dinlenen çiğ köfteyi marul ile servis yapın. Sarımsağı isteğe göre  toz şeklinde kullanabilirsiniz. ]]>
Kahramanmaraş Usulü Patlıcanlı Ekşili Çorba https://www.yoreselyemekler.gen.tr/kahramanmaras-usulu-patlicanli-eksili-corba.html Sun, 18 Nov 2018 00:11:41 +0000 Kahramanmaraş usulü patlıcanlı  ekşili çorba,  yöresel bir tarif olmasına rağmen sair illerde de sevilerek tüketilen bir çorbadır. Özellikle yöresel lezzetler arayanların kolayca yapabileceği bir tarif olan ekşi Kahramanmaraş usulü patlıcanlı  ekşili çorba,  yöresel bir tarif olmasına rağmen sair illerde de sevilerek tüketilen bir çorbadır. Özellikle yöresel lezzetler arayanların kolayca yapabileceği bir tarif olan ekşili çorbanın aslı tarifi denildiğine göre  semiz otuyla yapılandır. Patlıcan yerine semiz otu kullanılarak da yapılabilir. Dövme olarak adlandırılan buğday  ile yapılan çorba gayet lezzetli ve besleyicidir. Serviste sunuma önem veren hanımlar çorbanın salçasını kâselere koyduktan sonra üzerine dökebilirler. Nane ve pul biberi tereyağında kızdırıp üzerinde gezdirmek de yeterli olacaktır. Ekşili çorba hem salçalı hem salçasız olarak hazırlanabilir.

Kahramanmaraş Usulü Patlıcanlı Ekşili Çorba

Patlıcanlı ekşili çorba için gerekli malzemeler:

 • 1 çay bardağı buğday (aşurelik olan)
 • 1 çay bardağı nohut
 • 1 çay bardağı kırmızı mercimek
 • 7 bardak su
 • 1 orta boy patlıcan
 • 5 diş sarımsak
 • 2 çorba kaşığı salça
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı sumak
 • 1 yemek kaşığı nane
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • Yeteri miktarda tuz

Patlıcanlı ekşili çorbanın yapılışı:

 1'er bardak olan aşurelik buğday ve nohut akşamdan ıslatılır. Sabah  süzülüp yıkanır  ve düdüklü tencerede 5 bardak su ile ikisi birden haşlanır.  Mercimekler yıkanıp süzülür. Patlıcan kabuğu soyulmadan küp küp  doğranır. Tercihe göre patlıcanın kabuğu alacalı soyulabilir. Tuzlu suda 15 dakika kadar bekletilir. Buğday ve  nohut haşlandığında yıkanmış olan kırmızı mercimek eklenir.  Eğer su az ise bir miktar daha sıcak su eklenir. Mercimekler yumuşayınca   patlıcanlar sıkılıp çorbaya eklenir. Patlıcanlar pişene kadar o arada bir tavada tereyağı eritilip salca kavrulur. Bütün baharatlar eklenip yağ  biraz daha kızdırılır. Sarımsaklar ezilip kaynayan çorbanın içerisine sumakla birlikte atılır. Daha sonra hazır olan salca  çorbanın üzerine dökülür.  Sıcak olarak servis edilir.

]]>
Diyarbakır Usulü Patlıcan Dizme https://www.yoreselyemekler.gen.tr/diyarbakir-usulu-patlican-dizme.html Mon, 19 Nov 2018 00:10:50 +0000 Diyarbakır Usulü Patlıcan Dizme, Sizlere bugün Diyarbakır yöresine ait ve patlıcan dizme olarak bilinen bu lezzetli yemeğin tarifini vermek istiyoruz. Kesinlikle denemenizde yarar var çok güzel bir ana yemek tarifi çünkü. Diyarbakır Usulü Patlıcan Dizme, Sizlere bugün Diyarbakır yöresine ait ve patlıcan dizme olarak bilinen bu lezzetli yemeğin tarifini vermek istiyoruz. Kesinlikle denemenizde yarar var çok güzel bir ana yemek tarifi çünkü.

Diyarbakır Usulü Patlıcan Dizme Tarifi

Malzemeler:
 • 1 kg uzun patlıcan
 • Yarım kg az yağlı kıyma
 • 2-3 tane yeşil biber
 • 2-3 tane orta boy domates
 • 1 su bardağı zeytinyağı (kızartmak için)
 • 1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber
 • Bir tatlı kaşığı domates salçası
 • Bir tatlı kaşığı biber salçası
 • Tuz ve karabiber
Diyarbakır Usulü Patlıcan Dizme
Hazırlanışı: Patlıcanların saplarını kesip yıkayın, iki tarafından karşılıklı iki şerit soyun. 1,5 cm'lik halkalar şeklinde dilimlenip bir süzgece alınır, üzerine bir kaşık kadar tuz serpilir. Bir saat kadar bir yerde bekletilir. Bu arada patlıcanlar biraz sulanacaktır. İyice sulanan patlıcanlardan birkaç dilimi üst üste koyup iki avuç arasında bastırılarak suyu iyice sıkılır. Böylece hem acı suyu gidecek, hem kızartırken yağ sıçramasına engel olunacak. Derin bir tavada yada fritözde biraz kızartılır. Bir kevgirle alınıp kağıt havlu serilmiş bir tabağa koyularak fazla yağı çekmesi sağlanır. Diğer yandan  domates ve yeşil biberler 2-3 cm büyüklüğünde dilimlenir. Et, kırmızı biber, karabiber ve tuzla terbiyeledikten sonra da yoğurulur. Yuvarlak veya dikdörtgen derince bir fırın kabına, iki patlıcan arasına boyutları uygun şekilde yuvarlak yassı bir et köftesi yapılarak yerleştirilir (et köfteleri için cevizden biraz küçük yuvarlaklar alınıp ve yassılaştırılır). Arasına et köftesi koyulan patlıcanların bir tarafına dilimlenmiş bir dilim domates ve bir biber konur. Hazırlanan malzemeler bitince salçalar bir kaseye koyulur bir bardak su ile eritilip, hazırlanan yemeğin üzerine gezdirilir. Fırın kabındaki malzemelerin seviyesine gelecek şekilde su ilave edilerek suyu tamamlanır. Önce 250 derecede ısıtılmış fırında 15 dakika pişirilir. Sonra fırının derecesi 180 dereceye düşürülüp üstü yanmadan kızarana kadar pişirilir (yaklaşık olarak 30 dk). Yanında pilav ve cacık ile harika bir ziyafet yemeği olacaktır.
]]>
Hatay Usulü Tava Katmeri https://www.yoreselyemekler.gen.tr/hatay-usulu-tava-katmeri.html Mon, 19 Nov 2018 02:44:01 +0000 Hatay Usulü Tava Katmeri, Katmer günümüzde hemen hemen her bayanın yapmış olduğu bir yemek türüdür. Genellikle Hatay lezzeti olan katmer günümüzde her şehire yayılarak yapılmaktadır. Tava katmeri genellikle sabah kahvaltı Hatay Usulü Tava Katmeri, Katmer günümüzde hemen hemen her bayanın yapmış olduğu bir yemek türüdür. Genellikle Hatay lezzeti olan katmer günümüzde her şehire yayılarak yapılmaktadır. Tava katmeri genellikle sabah kahvaltılarında, beş çaylarının yanında, akşam yemeklerinde yapılarak yenilmektedir. Yemek yanına yapılan ve doyurucu olan bu ekmek türü hem pratik hem de lezzetli olmaktadır. Özellikle dışarıdan ekmek almak istemeyen kişilere oldukça güzel bir tarif olmaktadır. Ayrıca hemen hemen herkesin yapabileceği bir şey olup korkulmadan yapılabilir.  Özellikle damak tadına düşkün olanlar için oldukça güzel olup tavsiye edilmektedir. Yağlı ve kalorili olduğundan pek çok kişi tercih etmese de yapılınca istem dışı tüketilmektedir.

Hatay Usulü Tava KatmeriHatay usulü tava katmeri malzemeler:

 • 1 adet hazır yufka
 • 75 gram taze kaymak
 • 4 kaşık toz şeker
 • 6 kaşık ezilmiş Antep fıstığı
 • Kızartmak için 4 tatlı kaşığı tereyağı
Hazırlanışı:
İlk olarak hazır alınan yufkayı düz bir zemin üzerine düzgün bir şekilde serelim. Yufkanın hemen hemen her yerine gelecek şekilde kaymağımızı sürelim. Daha sonra kaymağımızı sürdükten sonra toz şekeri ve ezilmiş olan Antep fıstığımızı serpelim. Daha sonra yufkanın 4 tarafı tutularak üzerine katlanır. Katladığımız bu yufkayı keselim. Düzgün kesen bir bıçak ile dört eşit parçaya bölünmelidir. Sonra her bir parçayı üçgen şekli olacak şekilde katladıktan sonra uçlarını elimiz ile bastırarak kapatalım. Elimiz ile kapattığımız 4 eşit üçgen parçaları elde ettikten sonra tavayı ısınması için ateşe bırakalım. Sonra 2 kaşık tereyağı ekleyerek eritelim. Tereyağı eridikten sonra üçgenlerin çift tarafını eşit şekilde kızartalım. Kızaran katmerleri sıcak bir şekilde tabağa alalım ve kalan fıstığı üzerine serpelim. İsteğe bağlı olarak sıcak veya soğuk ikram edilebilir. 
]]>
Adıyaman Usulü Patlıcan Köfte https://www.yoreselyemekler.gen.tr/adiyaman-usulu-patlican-kofte.html Mon, 19 Nov 2018 15:32:47 +0000 Adıyaman Usulü Patlıcan Köfte; Adıyaman usulü patlıcan köfte, ülke olarak mutfak konusunda zengin bir kültüre sahip bir ülkeyiz. Dünya genelinde herkesin ağız tadı olarak hem fikir oldukları ve herkes tarafından beğenilen T Adıyaman Usulü Patlıcan Köfte; Adıyaman usulü patlıcan köfte, ülke olarak mutfak konusunda zengin bir kültüre sahip bir ülkeyiz. Dünya genelinde herkesin ağız tadı olarak hem fikir oldukları ve herkes tarafından beğenilen Türk mutfağı kendini ispatlamıştır. Bundan dolayı, ülke olarak çok şanslıyız. Türk mutfağı kültürünü oluşturan tatlar genel olarak Anadolu kültürüne bağlı olarak gerçekleşen yemeklerdir. Ülkemizin 81 vilayetine özgü tatlar ve lezzetler mevcuttur. Adıyaman iline özgü olan lezzetli Adıyaman usulü patlıcan köfte de bu lezzetlerden biridir. Anadolunun başlıca kültürüne ev sahipliği yapan illerden biri olan Adıyaman iline özgü Adıyaman usulü patlıcan usulü köfte vermiş olduğu lezzet ile birlikte sağlık açısından da bir o kadar eşsiz bir yemek türüdür. Diğer hazırlanan köftelere oranla içeriğinde az miktarda yağ bulunması ile birlikte hem hafif hemde sağlıklı bir lezzettir. Anadolu da genel olarak ağız tatlarına çok önem vermektedirler. Şöyle ki hazırlayacağımız Adıyaman usulü patlıcan köfte hazırlanırken evlerinde asla teflon tava vb. gibi malzemeler kullanılmamakta ve mahalle fırınlarında sebzeleri pişirmektedirler. Fakat metropollerde böyle bir imkan olmayacağından siz kendiniz teflon tavada hazırlayabilirsiniz. Bundan dolayı, bizde sizler için herkesin evde hazırlayabileceği şekilde Adıyaman usulü patlıcan köfte hazırlanışını açıklayacak olursak;
Adıyaman Usulü Patlıcan Köfte
Adıyaman Usulü Patlıcan Köfte İçin Gerekli Malzemeler;  
 • 5 adet patlıcan ( orta boy uzun )
 • Yarım kilo kadar dana kıyma
 • 1 adet kuru soğan (orta boy )
 • Bir tutam karabiber
 • Bir tutam tuz ( ölçütüne kendiniz karar verebilirsiniz )
 • Bir tutam pul biber
 • Yarım çay bardağı zeytin yağı
Adıyaman Usulü Patlıcan Köfte Sosu İçin Gerekli Malzemeler;
 • 3 adet domates ( orta boy )
 • 1 adet sivri biber
 • 1 diş sarımsak ( orta boy )
 • 1 çay bardağı kadar sıvı yağ
 • Bir tutam tuz
Adıyaman Usulü Patlıcan Köfte Hazırlanışı; Adıyaman usulü patlıcan köfte hazırlanışı, ilk olarak patlıcanları fırında iyice közleyeniz. Ve közlediğiniz beş adet patlıcanı bir kenara alarak soğumasını sağlayın. Ardından genişçe bir kab alarak içine kıymanızı aktarın. Sonrasında kuru soğanı ince ince kıyımlayınız. Veya robota verebilirsiniz. Kıymanın bulunduğu kaba soğanı, maydanozu, pul biberi ve karabiberi aktarılarak iyice yoğurunuz. Ardından yoğurma işlemi bittikten sonra patlıcanların baş kısımı kalacak şekilde iyice soyunuz. ArdınDan yoğurduğunuz kıymayı 5 eşit parçaya bölünüz. Ve soyduğunuz patlıcanların dış kısımında boşluk kalmayacak şekilde iyice kaplayınız. Patlıcanların dış kısımlarını kıyma ile kapladıktan sonra tepsiye dizerek üstünden zeytin yağını gezdirerek fırına atınız. Fırında pişmesi sağlanana kadar sizde sosunu hazırlamaya geçebilirsiniz. İlk olarak birer tava alarak biberleri ince ince dilimledikten sonra tavada pişmesini sağlayın. Ardından tavaya dilimlediğiniz domatesleri ve dövmüş olduğunuz sarımsakları da atarak ve son olarak yağını ile tuzunu da atarak iyice kızarmasını sağlayın. Ardından fırında hazırlamış olduğunuz Adıyaman usulü patlıcan köftenizin üzerine sıcak sıcak dökerek servis edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.
]]>
Şanlıurfa Usulü Etsiz Çiğ Köfte https://www.yoreselyemekler.gen.tr/sanliurfa-usulu-etsiz-cig-kofte.html Mon, 19 Nov 2018 21:24:03 +0000 Şanlıurfa usulü etsiz çiğ köfte, ülkemizde insanların en çok beğendiği çiğ köftelerin başında gelmektedir. Lezzet olarak oldukça etkileyici olan ve aynı zamanda etli ve etsiz olabilmektedir. Şanlı Urfa'ya özgü b Şanlıurfa usulü etsiz çiğ köfte, ülkemizde insanların en çok beğendiği çiğ köftelerin başında gelmektedir. Lezzet olarak oldukça etkileyici olan ve aynı zamanda etli ve etsiz olabilmektedir. Şanlı Urfa'ya özgü bu lezzetin her iki çiğ köftesi de son derece lezzetlidir. Şanlıurfa Etsiz çiğ köfte özellikle etli çiğ köfteye göre çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki Urfa'ya özgü olan bu çiğ köfte  yapılış olarak oldukça zordur. Aslında bu çiğ köftenin yapılışındaki zorluk direk olarak kişinin kol gücüne dayanmaktadır. Çünkü kişilerin çiğ köfteyi yapabilmesi için oldukça yoğurması gerekmektedir. Yoğurma işlemi etli çiğ köfteye göre çok daha kolaydır ama yine de oldukça zordur. Bunun için Şanlıurfa usulü etsiz çiğ köfte yapmak isterseniz bu duruma kendinizi hazırlayabilirsiniz. Şanlıurfa usulü çiğ köfte aslında diğer çiğ köftelere göre oldukça farklıdır. Bu nedenle bu çiğ köfteyi yiyen insanların damağında bu tat sürekli olarak kalmaktadır. Bu durumda Şanlıurfa çiğ köftesini yemek için oralara kadar gitmeniz gerekmemektedir. Bu çiğ köfteyi biraz zahmetli de olsa evde yaparak yiyebilirsiniz. Fakat belirtmek isterim ki çiğ köftenin Şanlıurfa usulü gibi lezzetli olabilmesi için malzemeleri orijinal olarak seçmeniz gerekmektedir. Şimdi malzemelerden bahsedelim.

Malzemeler:
Şanlıurfa Usulü Etsiz Çiğ Köfte
 • İki su bardağı çiğ köftelik ince bulgur,
 • Bir adet kuru soğan,
 • Dört diş sarımsak,
 • İki üç dal yeşil soğan,
 • Bir demet maydanoz,
 • Bir miktar karabiber, kimyon, karabiber, kekik ve nane,
 • Dört yemek kaşığı biber salçası,
 • İki adet orta boy domates,
 • Bir miktar tuz, pul biber ve kırmızı toz biber,
 • Bir yemek kaşığı domates salçası
Yapılışı:
Öncelikle etsiz çiğ köfteyi yapmak için derin bir leğen bulmanız gerekmektedir. Leğenin geniş olması bulgurun yoğurma sırasında dökülmesini engelleyecektir. Şimdi ince bulgurun hepsini leğen içerisine dökün ve çiğ köfte için ayrı bir kapta sos hazırlayalım. Sosumuz için ise her iki çeşit salçayı bir kap içerisinde karıştıralım ve üzerine tuz, karabiber, pul biber istenirse ketçap, isot, tarçın gibi malzemelerde eklenebilir. Bu eklentiler yapıldıktan sonra malzemeleri kıvam alana kadar iyice çırpın. İşte sos hazır.
Bu aşamada bulguru sıcak su ile ıslatalım ve bulgur sakı kıvamına gelene kadar bol bol yoğuralım. Bir süre bulgur ve su yoğurulduğu zaman suyu çekecektir ve yumuşayacaktır. Şimdi ise bir su içerisine et bulyon ekleyerek kaynamaya bırakalım. Bu sırada bizde boş durmadan hazırladığımız sosu bulgurun üzerine ekleyerek bol bol yoğuralım. Ne kadar sert yoğurulur ise lezzet o kadar artar. Son olarak çiğ köfteye yağ ve maydanoz ekleyerek yoğurmaya devam edin. Unutmayın ki isterseniz Şanlıurfa usulü etsiz çiğ köfte yaparken nar ekşisi limon gibi malzemeler ekleyebilirsiniz.. Afiyet olsun.
]]>
Kars Usulü Hangel Yemeği https://www.yoreselyemekler.gen.tr/kars-usulu-hangel-yemegi.html Tue, 20 Nov 2018 20:55:15 +0000 Kars Usulü Hangel Yemeği, Kars yöresine ait bir çok yemek tarifi ve bir çok o yöreye ait olan peynir, tatlı ve yemek tarifleri vardır. Özellikle Kars peyniri ve boş mantısı yani hangel yemeği ile meşhurdur. Hengel, hingel veya ha Kars Usulü Hangel Yemeği, Kars yöresine ait bir çok yemek tarifi ve bir çok o yöreye ait olan peynir, tatlı ve yemek tarifleri vardır. Özellikle Kars peyniri ve boş mantısı yani hangel yemeği ile meşhurdur. Hengel, hingel veya hangel de denilen bu yemek bir mantı türüdür fakat bilindiği gibi içi etli veya patatesli değil tamamen içi boş bir mantı olmasi bu yemeğin özelliğidir.  Şimdi Kars yöresine ait olan hangel yemeği tarifi sizlerle buluşuyor.

Kars Usulü Hangel Yemeği
Kars Usulü Hangel Yemeği Malzemeler
 • 5 su bardağı un
 • 2,5 su bardağı ılık su
 • Tuz
 • 2 yumurta
 • 4 su bardağı yoğurt
 • 5-6 diş sarımsak
 • 4 büyük kuru soğan
 • 100 gram tere yağı
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • Pul biber
 • Haşlamak için bol su
Hazırlanması; derin bir kaba 5 bardak unu koyalım. Her hamur hazırlanmasında olduğu gibi un çukur hale getirilir ve içerisine 2 yumurta eklenir ve parmak uçları ile yumurtalar ezilerek unla birleştirilir. Üzerine yavaş yavaş ılık su eklenerek yine parmak uçları ile karıştırmak gerekir. Hamur hazırlanırken en önemli nokta,  havuz şeklinde olan una malzemeleri yavaş yavaş yedirilmeli ve tuz en son eklenmelidir. Tuzu da eklenen hamur, sert bir kıvamında yoğurulur. Yoğurulan hamur üstü kapatılarak yaklaşık 10-15 dakika dinlenmesi gerekir. Dinlenen sert hamuru 5 eşit parça halinde ayrılır ve geniş bir tezgaha un serpilerek oklava yardımı ile yuvarlak yufka büyüklüğünde fakat yufkadan daha kalın bir hamur açılır. Açılan bu yufkalar bıçak yardımı ile baklava gibi kesilir. En kolay kesme yöntemi hamuru önce dörde bölünür ve bölünen her parçayı tekrar tekrar dörder parçalar halinde küçük kutucuklar olana kadar kesilmesi gerekir. Kesilen bu hamurlar hafif un serpilerek bir köşede bekletilir. Derin bir tencereye bol su eklenir ve 1 çay kaşığı tuz atılır kanaması beklenir.  Kaynayan suyun içine bu hamurlar eklenir ve pismesi beklenir. Hamurlar pişirken sarımsaklar sorulur ve havanda tuz eklenerek ezilir. Sarımsaklar kesinlikle lezzeti açısından havanada parçalanması çok daha iyi sonuçlar elde etmek için en uygun yöntemdir. Ezilen sarımsaklar yoğurt ile karıştırın ve sarımsaklı yoğurt hazırlanmış olur. Haşlanmayı bekleyen hamurlar arada bir karıştırılır ve pişirildiğinden emin olunduğu zaman geniş ve derin bir kaba süzülür ve alınır. Hamurların üzerine sarımsaklı yoğurt dökülüyor ve başka bir kapta sıvı yağ ve tere yağı eklenir. Kuru soğanlar piyazlık şekilde kesilir ve ısıtılmış yağda 15 dakika kavrulur içerisine pul biber eklenir ve yağ ocaktan alınır. Soğanlı sos, yoğurtlu hamurların üzerine dökülür ve sıcak veya soğuk servis edilmektedir. Afiyet olsun. 
]]>
Yozgat Usulü Testi Kebabı https://www.yoreselyemekler.gen.tr/yozgat-usulu-testi-kebabi.html Wed, 21 Nov 2018 13:36:13 +0000 Yozgat usulü testi kebabı, Yozgat da yapılan ve sevilerek yenilen eşsiz lezzetlerden biridir testi de sunumu yapılır ve sunum açısından oldukça şık görülür yapımı çok zor olmayan tariflerden biridir Yozgat da testi kebabı ye Yozgat usulü testi kebabı, Yozgat da yapılan ve sevilerek yenilen eşsiz lezzetlerden biridir testi de sunumu yapılır ve sunum açısından oldukça şık görülür yapımı çok zor olmayan tariflerden biridir Yozgat da testi kebabı yemeyen testi kebabı yemiş sayılmaz yolunuz düşünce mutlaka tatmanız gereken bir lezzettir. 

Yozgat Usulü Testi Kebabı
Yozgat usulü testi kebabı yapımı için gerekli malzemeler
 • Bir buçuk kilo orta yağlı koyun kuşbaşı
 • İki çorba kaşığı sıvı yağ
 • Bir kilo kadar arpacık soğan
 • Yarım çorba kaşığı domates salçası
 • İki adet büyük olgun domates
 • Kimyon bir tatlı kaşığı
 • Karabiber bir tatlı kaşığı
 • Tuz
Yozgat usulü testi kebabı yapılışı, testi kebabı yapılışı için ilk olarak etler bir süzgeç içerisinde yıkanır ve kebap yapılacak olan testinin içerisine alınır etler suyunu salıp çekene kadar kavrulur ardından yağ ilave edilir ve kavrulmaya devam edilir ve arpacık soğanlar soyulur yıkanır ve testi içerisine ilave edilir iki adet domates soyulur doğranır ve onlarda salça ile birlikte testi içerisine ilave edilir tuz kimyon ve karabiber eklenir testinin ağzı kapatılır ve bir saat kadar pişirilir ardından ocaktan alınıp yarım saat dinlendirilir ve servis edilir
]]>
Niğde Usulü Göğ Domates Musakkası https://www.yoreselyemekler.gen.tr/nigde-usulu-gog-domates-musakkasi.html Wed, 21 Nov 2018 19:02:54 +0000 Niğde Usulü Göğ Domates Musakkası, Niğde'nin en sevilen yemeklerinden biri olup hemen hemen her evde pişmektedir. Özellikle niğdenin yerli ailelerinin oldukça lezzetli yaptığı bu yemek hem özel günlerde yapılıp hem de ailece o Niğde Usulü Göğ Domates Musakkası, Niğde'nin en sevilen yemeklerinden biri olup hemen hemen her evde pişmektedir. Özellikle niğdenin yerli ailelerinin oldukça lezzetli yaptığı bu yemek hem özel günlerde yapılıp hem de ailece olunduğu zaman bayanlar tarafından özenle yapılmaktadır. Hem basit hem pratik olan bu yemek tadı ile damaklarda kalarak bir daha yapılması için gün sayılmaktadır. Yaşlı annelerin yapmış olduğu bu yemek gençlerin yapmış olduklarına göre daha lezzetli olmaktadır. Çünkü yaşlı anneler aceleci davranmayıp her şeyi zamanında uygulayarak yapmaktadır. Fakat gençler acele ettikleri için daha lezzetli yapamamaktadır. Benim sadece bir kere yaptığım bu yemeği yengem severek hemen hemen haftada bir kere yapmaktadır. Bu nedenle yengemden tarif alarak sizlerle paylaşmak istedim.
Niğde Usulü Göğ Domates Musakkası
Niğde usulü göğ domates musakkası malzemeler:
 • 8 yada 10 adet yeşil domates
 • 2 veya 3 adet domates
 • 250 gram kuzu kuşbaşı et 
 • 1 adet orta boy soğan
 • 1 fincan bulgur 
 • 2 yemek kaşığı tereyağı 
 • Yeteri kadar tuz, karabiber, kırmızı pul biber 
Üzeri için:
 • Sarımsaklı yort
 • 2 su bardağı et suyu 

Hazırlanışı: 
İlk olarak soğanı ince ince doğrayalım. Tereyağını bir tavaya alarak eritelim ve daha sonra soğanları ekleyerek sarartalım. Kuşbaşı etleri 15-20 dakika boyunca haşlayalım. Haşlanan etleri soğana ilave edelim. Kabuğu soyulup kuşbaşı doğranmış olan kırmızı domatesleri ilave edelim. Tepelerini alıp dörde bölünmüş yeşil domatesi koyarak karıştıralım. 2 su bardağı et suyu ilave edelim. Altını açarak kaynamaya bırakalım. Domatesler yumuşamaya başladıktan sonra bulgur, tuz, karabiber ve pul biberi koyalım. Bulgurlar da pişince ateşten alalım ve servis yapmak için hazırlayalım. Servis yapılacağı zaman sarımsaklı yoğurdu üzerine dökelim ve servis yapalım. Böylece pratik bir şekilde hazırlamış ve sunmuş olursunuz.

]]>
Nevşehir Fırında Çömlek Eti https://www.yoreselyemekler.gen.tr/nevsehir-firinda-comlek-eti.html Thu, 22 Nov 2018 16:54:42 +0000 Nevşehir Fırında Çömlek Eti, Nevşehire özgü bir yemek türü olup ağızları sulandırabilecek en güzel yemeklerden biri olmaktadır. Özellikle Nevşehirlilerin en önemli misafirlerine yaptıkları ve sundukları bu yemek hem d Nevşehir Fırında Çömlek Eti, Nevşehire özgü bir yemek türü olup ağızları sulandırabilecek en güzel yemeklerden biri olmaktadır. Özellikle Nevşehirlilerin en önemli misafirlerine yaptıkları ve sundukları bu yemek hem doyurucu olup hem de damaklarda tadını bırakmaktadır. Nevşehirliler bu yemek ile kendilerini sevindirip hemen hemen her evde de pişmektedir. Çömleğin ayrı bir güzelliği olduğu ise bu şekilde ortaya çıkmaktadır. Bizler genellikle çömlek ile yemekler yapmış olmaktayız fakat fırında çömlek etini günümüzde çok deneyen ve bilen olmamaktadır. Bu yemek daha çok şehrine özgü bir yemek olmaktadır. Hem pratik hemde masrafsız olan bu yemeği Nevşehirli bayanlar oldukça çok tercih etmektedirler.

Nevşehir Fırında Çömlek Eti

Nevşehir fırında çömlek eti tarifi malzemeler:

 • 1,5 kilo kemikli kuzu eti 
 • 6 adet soğan 
 • 2 bardak un 
 • 4 adet domates
 • 10 diş sarımsak
 • 200 gram sivri biber 
 • Su 
 • Karabiber 
 • Tuz 
Hazırlanışı:
İlk olarak un ve su ile başlayalım. Un ile suyu yoğurarak sert bir hamur elde edelim. Sarımsakları, biberleri ve soğanı ince ince kıyalım. Daha sonra domateslerin kabuklarını soyarak küçük küpler şeklinde doğrayalım. Doğradığınız malzemelere, et, tuzu ve biberi katarak karıştıralım. Karışımı, kapaklı bir güveçte, yettiği kadar su koyarak bir taşım kaynatalım ve kaynattıktan sonra ateşten alalım. Bu arad fırını açalım ve ısıtmaya bırakalım. Hava sızmaması için güvecin kapağını hamur ile sıvayalım, 1 saatten biraz fazla önceden ısıtılmış fırında pişirelim. Piştikten sonra hamuru kırarak çıkaralım. Daha sonra sıcak şekilde ikram edelim. 
]]>
Uşak Usulü Ciğer Sarma https://www.yoreselyemekler.gen.tr/usak-usulu-ciger-sarma.html Fri, 23 Nov 2018 16:34:40 +0000 Uşak usulü Ciğer Sarma, herkesin beğenerek yediği adından da anlaşılacağı gibi Uşak iline ait olan bu yörede benimsenen bir yemek olarak bilinir. Ciğer sarma gerçekten de ayrı bir tat oluşturan eşsiz bir lezzet sahip olma Uşak usulü Ciğer Sarma, herkesin beğenerek yediği adından da anlaşılacağı gibi Uşak iline ait olan bu yörede benimsenen bir yemek olarak bilinir. Ciğer sarma gerçekten de ayrı bir tat oluşturan eşsiz bir lezzet sahip olmaktadır. Ana yemek olarak tüketilen ciger sarma içeriğinde kullanılan malzemelerin, baharatların etkisiyle daha lezzetli olmaktadır. Kolları sıvayarak işe koyulalım. Hepinize kolay gelsin.
Uşak Usulü Ciğer Sarma
Uşak usulü Ciğer Sarma Tarifi Kullanılan Malzemeler:
 • 2 adet zar şeklinde doğranmış olan kuzu ciğeri 
 • 2 adet yumurta 
 • 2,5 su bardağı baldo pirinç 
 • 3 adet orta boy kuru soğan 
 • 2 yemek kaşığı kuş üzümü 
 • 2 yemek kaşığı çam fıstığı 
 • 1 çay kaşığı tuz
 • Karabiber 
 • Yarım çay bardağı kadar zeytinyağı 
 • 2 bardak sıcak su
Üzeri için ise; 
Koyun karın zarı kuzu gömleği yağı da kullanılabilir.
2 adet yumurta sarısı 

Hazırlanışı:
İlk olarak baldo pirinci ılık tuzlu suda bekletin. Kuş üzümlerini de suda bekletin. Doğranmış kuzu ciğerini yıkayarak iyice suyunu süzün. Zeytinyağını ve ciğeri pilav tenceresine koyarak birkaç dakika kavurun. Üzerine ince ince gibi doğranmış olan soğanları ilave edin ve karıştırarak 5 dakika daha kavurun. Üzerine yıkan ve iyice süzülmüş olan pirinci ekleyip kısık ateşte 5 dakika kavurun. Yumurtayı da ilave ederek karıştırın. Tuzu, karabiberi, kuş üzümünü ve çam fıstıklarını ilave ederek 2 bardak sıcak suyu da ilave edin. Kısık ateşte, pirinçler suyunu çekinceye kadar pişirin. Ppirinçler azıcık diri kalmalı. Koyun karın zarını veya kuzu gömleğini güzelce yıkayın. Yumuşaması için ılık suda bir müddet bekletin. Yumuşayıp yağları açılan gömleği altı eşit parçaya bölmek gerekir. Kuzu gömleğini derin bir cam kasenin içerisine kenarlarından taşacak şekilde yaymak gerek. Üzerine cam kabı dolduracak şekilde ciğerli pilav ekleyin. Kenarlarından sarkan kuzu gömleğiyle pilavın üzerini kapatarak iyice bastırın, içi pilav dolu olankuzu gömlekli kaseyi fırın tepsisine ters çevirmek gerek. Kalan kuzu gömleği de aynı şekilde doldurarak tepsiye yerleştirin. Üstüne de çırpılmış olan yumurta sarısı sürerek, önceden 180 dereceye ayarlamak fırında en az 30 dakika pişirerek çıkarın. Sıcak sıcak servise sunulması gerekir. Afiyet olsun.
]]>
Isparta Usulü Kabune https://www.yoreselyemekler.gen.tr/isparta-usulu-kabune.html Sat, 24 Nov 2018 06:43:04 +0000 Isparta usulü kabune, Her yörenin kendine ait, o yöreyle özdeşleşmiş yemekler vardır. Bu yemeklerden bir tanesi de kabune yemeğidir. Kabune yemeği Ispartalıların sevdiği  ve beğendiği en özel yemektir. En özeldir diyoruz Isparta usulü kabune, Her yörenin kendine ait, o yöreyle özdeşleşmiş yemekler vardır. Bu yemeklerden bir tanesi de kabune yemeğidir. Kabune yemeği Ispartalıların sevdiği  ve beğendiği en özel yemektir. En özeldir diyoruz çünkü kabune özel günlerde her zaman sofralarda yer almaktadır. Bilhassa düğünlerde yapılan bu yemek. düğün öncesi büyük kazanlarda pişirilir. Düğüne gelen davetliler ilk önce çorba, sonra kabune pilavı ve kuru fasulye daha sonrada helva olmak üzere sofralar oluşturulur. 6-7 kişi sofra herkes bir kaptan yemek yer ve kardeşliği pekiştirirler. Kabune yemeğinin bu yörede çıkmasının yanında oralarda özel bir hikayesi de vardır. Rivayet olur ki zamanında gelin ve kaynana aynı evde yaşarlarmış. Kaynan bir gün çarşıya gezmek istemiş ve geline: ben ve kaynatan gelene kadar bize güzel değişik yemek yap. Der ve çıkar. Gelinde çaresiz ne yapacağını bilemez ve evde bulunan nohut, pirinç, soğan ve haşlanmış et ile bir pilav yapmış. Akşam olunca kaynana gezmekten, kaynata çalışmaktan gelince önlerine yemek yenmek için siniye tencereyi ters çevirerek kalıp halinde pilavı koyar. Üstte nohut ve etleri karışık halde gören kaynana, şaşırarak ve o yörenin şivesi ile “gı bu ne” der ve  o günlerden bu günlere kabune olarak ismi değişmiş ve çabuk pişmesi, doyurucu olması nedeniyle çok sevilmiş düğünlerde yer almaya başlamıştır. Isparta merkezde çoğu lokantada bulabileceğiniz bu yemeği, Isparta'ya yolunuz düştüğünde herhangi bir düğüne uğrayarak pilavın tadına bakabilirsiniz.

Isparta Usulü KabuneKabune malzemeleri:

 • 1.5 bardak pirinç
 • 1 bardak haşlanmış nohut
 • 300 gram haşlanmış veya didiklenmiş et
 • 2 bardak et suyu
 • 2 bardak normal su
 • 2 kaşık tereyağı
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • 1 adet orta boy baş soğan
 • Tuz

Hazırlanışı

İlk önce soğanları halka halka doğrayıp karabiber, tuz ile birlikte karıştırıp pilavı yapacağımız tencereye yağ sürerek soğanları yerleştiriyoruz. Başka bir kapta ılık suyla pirinci yıkayıp, ıslatıyoruz. Pilav tenceresine soğanlardan sonra, sırasıyla haşlanmış veya didiklenmiş eti, nohut ve pirinci yerleştirip, üstüne tuzunu ayarlayın ve kaynar et suyunu bunların üstüne dökün. Yaklaşık yarım saat kadar yüksek ateşte pişirin. Daha sonra ocaktan aldıktan sonra pilavı 10 dakika kadar dinlenmeye bırakın. Pişen pilavı geniş servis tabağına ters çevirerek ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun...

]]>
Giresun Usulü Fasulye Kavurması https://www.yoreselyemekler.gen.tr/giresun-usulu-fasulye-kavurmasi.html Sun, 25 Nov 2018 02:30:29 +0000 Giresun Usulü Fasulye Kavurması, Giresun yöresine ait bir çok farklı tatlar ve farklı tarifeler bulunmaktadır. Fasulye yemeği her yörede farklı şekilde tarife uygun yapılır ve genelde de sulu olarak tarife göre pişirilmesi terci Giresun Usulü Fasulye Kavurması, Giresun yöresine ait bir çok farklı tatlar ve farklı tarifeler bulunmaktadır. Fasulye yemeği her yörede farklı şekilde tarife uygun yapılır ve genelde de sulu olarak tarife göre pişirilmesi tercih edilir. Fakat Giresun yöresinde fasulye, tercihen taze fasulye kavurma şeklinde pişilir. Sizlere Giresun usulü fasulye kavurması tarifi verelim.
Giresun Usulü Fasulye Kavurması
Giresun Usulü Fasulye Kavurması
Malzemeler
 • Yarım kilo taze fasulye
 • 4 büyük kuru soğan
 • Tere yağ
 • Sıvı yağ
 • Karabiber
 • 2 yeşil biber
 • 2 kırmızı biber
 • Tuz
 • 3-4 adet sarımsak 
 • 2 adet domates
Hazırlanışı; taze fasulye temiz bir şekilde yıkanır ve kılçıksız olacak şekilde temizlenir. Temizleme işleminde istenirse sirkeli suda bekletilebilir. Kuru soğanları piyaz şeklinde çok iri olmamak kaydı ile doğrayın. Biberler ve domates temizce yıkanır ve ince ince doğrayın, sarımsak rende yardımı ile inceltilir.  Tencere içerisine soğan ve fasulye eklenir ve ikisi birlikte kavrulur. Kavrulan soğan ve fasulye içerisine doğranmış domates ve biberler de eklenir ve kavrulur. İçerisine tuz, kara biber eklenir ve yaklaşık olarak 20-25 dakika kadar daha kavrulur. Susuz olacak şekilde kavrulan fasulye, piştiğinden emin olunca ocaktan alınır ve 10-15 dakika kadar dinlendirir. İsteğe bağlı olarak sıcak veya soğuk olarak da servis edilebilir.  Afiyet olsun. 
]]>
Van Usulü Kavurmalı Uşgun Ekşilisi https://www.yoreselyemekler.gen.tr/van-usulu-kavurmali-usgun-eksilisi.html Sun, 25 Nov 2018 22:25:24 +0000 Van Usulü Kavurmalı Uşgun Ekşilisi, Uşgun günümüzde hemen hemen herkesin boş bir şekilde yemiş olduğu bir bitki türü olmaktadır. Doğa her zaman insanlar için besin kaynağı olmaktadır. Sonsuz bir şifa deposu olan ve aynı Van Usulü Kavurmalı Uşgun Ekşilisi, Uşgun günümüzde hemen hemen herkesin boş bir şekilde yemiş olduğu bir bitki türü olmaktadır. Doğa her zaman insanlar için besin kaynağı olmaktadır. Sonsuz bir şifa deposu olan ve aynı zamanda  beslenme ve hayatı devam ettirme açısından da çeşitlilik sunmaktadır. Uşgun verimsiz topraklarda yetişen ekşimsi bir bitki türü olmaktadır. Van yöresinde ise bu bitkinin yemeği yapılmaktadır. Uşgun ekşi olduğu için yemeklerde ekşili olmaktadır. Fakat bu yemek sadece Van yöresine ait olduğundan ve burada meşhur olduğundan bizlerde çok yapılmamaktadır. Hemen hemen hiç yapılmamaktadır da diyebiliriz. Yalnız bu yemek tam da ekşi hastası olanlar için mükemmel ötesi bir yemek olmaktadır. Fakat bu yemeği asıl Van yerlileri elinden yemek bir başka olmaktadır.
Van Usulü Kavurmalı Uşgun Ekşilisi
Van usulü kavurmalı uşgun ekşilisi tarifi

Malzemeler:

 • 1 kilogram uşgun bitkisi
 • Kavurma isteğe bağlı miktar 
 • 200 gram yağ
 • Yarım kilogram evelik ( bitkidir)
 • 2 kaşık domates salçası
 • 2 tane soğan
 • Yumurta (kişi sayısına göre ) 
 • kişniş
 • tuz
Hazırlanışı: Yemeğe başlamak için ilk olarak uşgunların kabuklarını soymalıyız. Kabukları soyulan uşgunlar minik minik doğranmalıdır. Evelik bitkisi de ayıklanarak yıkanır ve aynı şekilde minik minik doğranır. Bir tencere içerisine yağ koyularak soğanlar kavrulur. Daha sonra  uşgunlar koyularak iyice pişirilmelidir. Evelikler, salça, tuz ve kavurma eklenerek karıştırılır. Yemeğe su eklenerek  birkaç taşım kaynatılmalıdır. Evelikler pişince yumurtalar içerisine kırılmalıdır. Tencerenin ağzı kapatılarak yumurtaların pişmesi beklenir. Yumurtalarda piştikten sonra ocaktan alınarak servis etmek için tabaklara koyulur. Tabağa alınan yemeğin üzerine ince kıyılmış kişniş serpilir. Kişniş koymamızın sebebi hem lezzet hem de koku vermesi amaçlı olmaktadır. Daha sonra sıcak sıcak servis yapılarak pratik bir şekilde hazırlanmış olur.

]]>
Adana Usulü Mercimekli Sıkma https://www.yoreselyemekler.gen.tr/adana-usulu-mercimekli-sikma.html Mon, 26 Nov 2018 05:07:39 +0000 Adana Usulü Mercimekli Sıkma, az zahmet ile kısa sürede yapabileceğiniz, muhteşem bir tariftir. Mercimek ve bulgur içerdiği için bol lif kaynağıdır ve bir insanın gün boyu ihtiyacı olan enerjiyi tek başına karşılayacak özel Adana Usulü Mercimekli Sıkma, az zahmet ile kısa sürede yapabileceğiniz, muhteşem bir tariftir. Mercimek ve bulgur içerdiği için bol lif kaynağıdır ve bir insanın gün boyu ihtiyacı olan enerjiyi tek başına karşılayacak özellikte ve çok sağlıklıdır. Akşam yemeklerinde ara sıcak olarak hazırlayabileceğiniz gibi kabul günlerinizde çayın yanında pasta ve böreklerin yanında ikramlık olarak da hazırlayabilirsiniz. Eşsiz görüntüsü ve lezzetiyle sizi asla mahcup etmeyecektir. Afiyet olsun...

Adana Usulü Mercimekli Sıkma
Adana Usulu Mercimekli Sıkma Malzemeler:
 • 1 su bardağı pilavlık bulgur
 • 1 su bardağı yeşil mercimek
 • 1 çorba kasesi kırmızı mercimek
 • 3 adet orta irilikte kuru soğan
 • Küçük bir kase ince doğranmış maydanoz
 • Küçük bir kase ince doğranmış dere otu
 • 1 çorba kaşığı domates salçası
 • 1 çorba kaşığı biber salçası
 • 1 tatlı kaşığı kimyon
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • Yeteri kadar tuz
 • 1 kahve fincanı sıvı yağ
Adana Usulü Mercimekli Sıkma Hazırlanışı:

Kırmızı mercimeği ve yeşil mercimeği, ayrı ayrı tencerelerde 2 şer bardak su ilave ederek haşlamaya bırakıyoruz. Kırmızı mercimek yumuşadığı zaman ocağın altını kapatıp bulguru üzerine ilave ediyoruz. Bir iki karıştırdıktan sonra, kapağını kapatıp kendini çekmesi için 15 dakika kadar bekletiyoruz. 

Kaynayan yeşil mercimek piştikten sonra fazla suyunu süzelim. Çiğ köfte tepsisine bulgur ile kırmızı mercimek karışımını boşaltıyoruz. Üzerine yeşil mercimeği ilave ediyoruz.

Yağ tavasına sıvı yağı atıp bir miktar kızdırdıktan sonra, ince ince doğradığımız kuru soğanları üzerine ilave edip, pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. Daha sonra salçaları ekleyip, biraz da bu şekilde kavurup, mercimekler in üzerine ilave ediyoruz. Tuzunu ve baharatlarını ilave edip, tıpkı çiğ köfte yoğurur gibi, yoğuruyoruz. Bir miktar yoğurduktan sonra istenilen kıvama gelecektir. En son, dereotu ve maydanozu ekleyip, iyice karıştırdıktan sonra, tıpkı çiğ köfte sıkar gibi sıkıp, altına yeşillik yerleştirdiğimiz servis tabağına diziyoruz. Kenarlarını havuç, domates gibi, sebzelerden süslemeler yaparak servis ede bilirsiniz. Afiyet olsun...
]]>
Şanlıurfa Usulü Bostana Salatası https://www.yoreselyemekler.gen.tr/sanliurfa-usulu-bostana-salatasi.html Mon, 26 Nov 2018 11:27:31 +0000 Şanlıurfa Usulü Bostana Salatası; Bu salatayı seneler önce Denizli’de bir lokantada yemiştim.Garsona, güzel bir tadı var ismi nedir bunun, diye sormuştum. O da isminin Bostana olduğunu ve Urfa bölgesinde bilinen bir salata ç Şanlıurfa Usulü Bostana Salatası; Bu salatayı seneler önce Denizli’de bir lokantada yemiştim.Garsona, güzel bir tadı var ismi nedir bunun, diye sormuştum. O da isminin Bostana olduğunu ve Urfa bölgesinde bilinen bir salata çeşiti olduğunu söylemişti. Hemen tarifini aldım. O günden beri kendim yaparım. Mangalda pişen etle beraber güzel bir uyum sağlıyor. Salataların genel özelliği insanda ferahlık oluşturması ve iştah açmasıdır. Bostana salatası bu özelliğinin hakkını sonuna kadar hak etmektedir. Benim için vazgeçilmezdir.Mutlaka denenmesi gerekmektedir eminim oldukça beğeneceksiniz. İsterseniz konuyu fazla uzatmadan tarife geçelim.

Şanlıurfa Usulü Bostana Salatası
Malzemeler;
 • 4 adet kadar domates (Yaz domatesi olmalı ),
 • 1 adet kadar salatalık,
 • 2 adet kadar yeşil köy biberi,
 • 2 adet kadar taze soğan,
 • Yarım demet maydanoz,
 • 1 adet kadar sarımsak,
 • Yarım limonun suyu,
 • 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı,
 • 1 yemek kaşığı nar ekşisi ( Tam lezzet oluşturabilmek için hakiki nar ekşisi kullanmalıyız. Hakiku nar ekşisini anlamak için, rengi koyu siyahtır ve tadı oldukça ekşidir ),
 • Kırmızı biber, sumak ve tuz( isteğe göre oranı ayarlanır ),
 • Kekik ( çok az ),
Bu güzel salatamızın yapılışını anlatalım;

Domateslerin kabukları soyulur ve mercimekten daha ufak olacak biçimde doğranır. Salatalık ta aynı biçimde doğranır. Biberlerin çekirdekleri çıkarılır. Soğan, maydanoz ve biberlerin doğranma biçimi de aynıdır. Sarımsak rendelenir ve bütün hazırlanan malzemeler karıştırılır. Limon suyu, zeytinyağı ve nar ekşisi ilave edilir. Öbür baharatlarda konularak iyice karıştırılır. Yarım çay bardağı su ilave edilerek az bir şey sulandırılır. Servis tabağına konularak masadaki yerine yerleştirilir.
]]>
Ordu Usulü Hamsi Pilavı https://www.yoreselyemekler.gen.tr/ordu-usulu-hamsi-pilavi.html Tue, 27 Nov 2018 03:00:23 +0000 Ordu usulü Hamsi Pilavı, Ordu yöresinin eşsiz bir lezzeti olan bir yemek türüdür. Bu yemek herkesin beğendiği ve sadece bu yörede değil burun kültürlere yayılmış olan yemek tarifidir. Gerçekten de hamsi balığının
Ordu usulü Hamsi Pilavı, Ordu yöresinin eşsiz bir lezzeti olan bir yemek türüdür. Bu yemek herkesin beğendiği ve sadece bu yörede değil burun kültürlere yayılmış olan yemek tarifidir. Gerçekten de hamsi balığının ayrı bir lezzeti ve bu yörede Yapılışında ayrı bir lezzet oluşturmaktadır. Bu makalemizde sizlere ordu usulü Hamsi Pilavı nasıl yapılır, yapılışında hangi malzemeler kullanılır bu hususlarda tarif oluşturacağız. Hadi kolları sıvayarak işe koyulalım. Hepinize kolay gelsin.
Ordu Usulü Hamsi Pilavı

ordu usulü Hamsi Pilavı Tarifi

Kullanılan Malzemeler:
 • 1 kilo olacak kadar hamsi balığı
 • 3 adet orta boy kuri soğan (rendelenmiş)
 • 3 yemek kaşığı kadar dolmalık fıstık
 • 3 yemek kaşığı kuş üzümü
 • 1,5 su bardağı baldo pirinç
 • 1,5 tatlı kaşığı yeni bahar
 • 1,5 tatlı kaşığı karabiber
 • Tuz
 • Yarım deste maydanoz
 • 1,5 su bardağı sıcak su ( pilav için )
 • Tereyağı
 • Sıvı yağ
ordu usulü Hamsi Pilavı Hazırlanışı:

Hamsiler güzelce ayıklanır ve kılçıkları temizlenerek tekrardan yıkanır. Hamsiler suda bekletilir ve tuz, limon suyu ilave edilir. Bu sayede hamsi kokusu pilava sinmeyecektir. En az 15 dakika suda bekletilmeli. Kuş üzümleri bir kaseye alınarak ılık suda bekletilmelidir. Pirinçler yıkanarak sıcak suda tuz eklenerek bekletilir. Tencereye tereyağı ve sıvı yağ ilave edilir. Soğanlar da eklenerek kavrulur. Fıstıklar eklenip kavurmaya devam edilmelidir. Yıkanan kuş üzümlerinin suyu süzülür ve tavaya ilave edilir. Karabiberi, yeni baharı, tuzu eklenir. Pirinçler de eklenerek suyu da ilave edilip  kısık ateşte pişirilir. Hamsiler piştiğinde maydanoz eklenir biraz karıştırılır. Bor cam tereyağıyla iyice yağlanır ve hamsiler bor cam icertain dizilir. İç harcı ilave edilir yine hamsi dizilir. Üzerine çok az sıvı yağ gezdirilir. Önceden 180 derece ısıtılan fırında 30 dakika kızarana kadar pişirilir. Ordu yöresine ait bu pilav afiyetle yenilmesi için servise sunulur. Afiyet olsun.

]]>
Adana Usulü Kurutulmuş İncir Reçeli https://www.yoreselyemekler.gen.tr/adana-usulu-kurutulmus-incir-receli.html Tue, 27 Nov 2018 17:57:04 +0000 Adana Usulü Kurutulmuş İncir Reçeli, Kurutulmuş incir reçeli ile güne başlamak hem pozitif yansır hemde kişiyi zinde tutmaktadır. Kahvaltı özellikle vücudumuzun dinç kalmasını sağlayan önemli bir öğün olmaktadır. Enerjil Adana Usulü Kurutulmuş İncir Reçeli, Kurutulmuş incir reçeli ile güne başlamak hem pozitif yansır hemde kişiyi zinde tutmaktadır. Kahvaltı özellikle vücudumuzun dinç kalmasını sağlayan önemli bir öğün olmaktadır. Enerjili bol bir güne başlamak için Adanalıların kurutulmuş incir reçelinden kesinlikle tadılmalıdır. Ayrıca Adana yöresinde özel olan bu reçel sadece kahvaltı öğünü için değil grip, nezle, bronşit vb gibi hastalıklarda boğaza iyi gelmesi açısından tüketilmektedir. Ayrıca bu reçel kabızlık sorunu çeken kişilerin destekçisi olmaktadır. Adana yöresinde yapılan bu reçel hemen hemen her bayanın evinde özellikle kışın her kahvaltı da bulunmaktadır. Günümüzde incir reçeli yapılıp satılmaktadır fakat kurutulmuş incir reçeli bir farklı olup tadı ile herkesi hayran bırakmaktadır. Ayrıca yaşlısından gencine herkesin yiyebileceği bir reçel olup hiç bir rahatsızlık vermemektedir. Adana usulü kurutulmuş incir reçelinin tarifini sizlerle paylaşmak istedim.

Adana Usulü Kurutulmuş İncir Reçeli
Adana usulü kurutulmuş incir reçeli malzemeler:
 • 1 kilo taze incir
 • 750 gram şeker
 • 1 litre su
 • Yarım çay bardağı taze limon suyu
Hazırlanışı:
İlk olarak taze incirler mutlaka kurutulmalıdır. Ayrıca dışarıda satılan paketlenmiş kuru incirlerden kesinlikle kullanmayın istenilen gibi olmamaktadır. Taze toplanan bu incirleri kurutmak için iyice olgunlaşmış incirler üstünden yarılır ve yıldız şeklinde açılır. Bu duruma ise Adana'lılar yargan adı vermektedir. Daha sonra güneş gören bir yere serilir. Fakat serilen incirler hem alt tarafından hemde üst tarafından hava almalıdır. Aksi halde kararmalar oluşur ve istenildiği gibi olmaz. Kesinlikle tepsiye serilip güneşe bırakılmamalıdır çünkü bu şekilde hava almamaktadır. Ağaç dalı oldukça avantajlı olmaktadır bu işlem için. İncir kurutulurken çok kıtır olmamalıdır hafif yumuşak kalmalıdır ve güneşten alınmalıdır. Daha sonra kurutulan incirlerin makas yardımı ise kararan yerleri kesilerek ayıklanmalıdır. Daha sonra ilk olarak şerbeti hazırlanmalıdır. Derin bir tencere içerisinde su ve şekeri 20 dakika boyunca kaynatalım. Limon suyunu ilave edelim ve ocağı kapatalım. İncirleri de derin bir kaba koyalım ve üzerine sıcak şerbeti aktaralım. Daha sonra soğuk bir tencereye alalım ve ocağa alalım altını açalım. Bu şekilde 5 dakika boyunca kaynatalım. Daha sonra zaman dolduktan sonra ocaktan alınarak üzeri bir bez ile kapatılır. Bundan sonra reçelimizi ara ara karıştıralım tam ki soğuyana kadar. Daha sonra hazırlanmış olan bu reçeli kavanozlara koyarak tüketelim. 
]]>
Sivas Usulü Divriği Pilavı https://www.yoreselyemekler.gen.tr/sivas-usulu-divrigi-pilavi.html Wed, 28 Nov 2018 01:06:25 +0000 Sivas usulü Divriği pilavı, Sivas Divriği yöresine ait lezzetli pilav tariflerinden biridir. İçerisinde bulunan malzemeler sayesinde oldukça lezzetli ve şık bir görüntüsü vardır ana yemek olarak tüketilir yanına yapılan bir Sivas usulü Divriği pilavı, Sivas Divriği yöresine ait lezzetli pilav tariflerinden biridir. İçerisinde bulunan malzemeler sayesinde oldukça lezzetli ve şık bir görüntüsü vardır ana yemek olarak tüketilir yanına yapılan bir çorba ile akşam yemeği olarak tüketilebilir yanına ek bir yemek yapmaya ihtiyaç kalmaz 
Sivas Usulü Divriği Pilavı
Sivas usulü Divriği pilavı yapımı için gerekli malzemeler
 • İki yemek kaşığı tereyağı
 • Bir su bardağı pirinç 
 • Bir su bardağı et suyu
 • Yüz gram kuzu eti
 • Bir su bardağı haşlanmış nohut
 • Bir su bardağı badem içi 
 • Bir çay kaşığı limon suyu
 • Bir su bardağı kuş üzümü
 • Bir adet soğan 
 • Bir tatlı kaşığı karabiber
 • Tuz
Sivas usulü Divriği pilavı yapılışı, pilav yapımı için öncelikle bir su bardağı pirinç bir kaba alınır üzerine bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı tuz eklenir ve üzerini geçecek kadar sıcak su konulup yarım saat bekletilir yarım saat sonra iyice yıkanıp süzülür üzümlerde yıkanır ve suda on beş dakika bekletilir kuzu eti küp küp doğranır ve üzerini geçecek kadar su konulur ve haşlanır bir kenara alınır pilav yapılacak olan tencere çıkarılır ve içerisine iki yemek kaşığı kadar tereyağı konulur ve bademler eklenip ocağa alınır ve ocağın altı açılıp kavrulmaya başlanır ardından soğan soyulur ve ince ince doğranıp tencereye ilave edilir soğanlar kavrulunca pirinç tere yağı haşlanmış et kuş üzümü karabiber ve tuz eklenir beş dakika kadar kavrulur ardından bir su bardağı et suyu eklenir ve suyunu çekene kadar pişirilir suyunu çekince altı kapatılır ve on dakika dinlendirilip servis edilir
]]>
Adana Usulü Süllüm https://www.yoreselyemekler.gen.tr/adana-usulu-sullum.html Wed, 28 Nov 2018 12:21:21 +0000 Adana Usulü Süllüm, Adana yöresine özgü olan süllüm, ebegümeci denilen bitkinin kök ve sapı ile yapılan bir salata türüdür. Genellikle bulgur la yapılan kısır, patatesli köfte, mercimekli köfte gibi yiyeceklerin yanında y Adana Usulü Süllüm, Adana yöresine özgü olan süllüm, ebegümeci denilen bitkinin kök ve sapı ile yapılan bir salata türüdür. Genellikle bulgur la yapılan kısır, patatesli köfte, mercimekli köfte gibi yiyeceklerin yanında yapılan lezzetli bir salata türüdür. Ebegümecinin Adana ya özgü ismi gömeçdir. Gömeç ile yapılan süllüm ebegümeci nin faydalarını da taşımaktadır. 

Adana Usulü Süllüm
Adana Usulü Süllüm; Adana yöresinin zengin bir mutfağı bulunmaktadır. Mutfağının bu kadar zengin olmasının nedeni zengin kültürleri barındırmasından gelmektedir. Süllüm için malzemeler;
 • 1 demet gömeç
 • 1, 5 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 1 tatlı kaşığı çörek otu
 • 1 yemek kaşığı nar ekşisi
 • 4 diş sarımsak
 • 1 çay kaşığının ucuyla karabiber
 • Tuz
 • 1/2 limon suyu
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
Yapılışı; Ebegömecinin küçük yapraklı olan taze kısımları alınır. Tuz ve sirke kattığımız  suda temizlenene kadar yıkanır. Bir tencerede  uygun miktarda su kaynatılır, kaynayan suya birazcık tuz ilave edilir içine gömeçler bırakılır ve kaynamadan ateşten alınır. Tencerenin kapağı kapalı olarak 4 dakika bekletilir.
Sosu için; çok az dövülmüş sarımsaklar, nar ekşisi, çörek otu, sirke, zeytinyağı ve karabiber ile birlikte karıştırılır. Süzülmüş gömeçler hafifçe sıkılır ve derin bir kasede yapılan sos ile birleştirilir bir süre bekletilir. Sosla tatlanmış olan gömeçler servis tabağına alınıp servis yapılır. Özellikle kısır, bulgur ile yapılan  köfteler, et ve balık yemeklerinin yanında harika oluyor.
]]>
Mardin Usulü Maldum https://www.yoreselyemekler.gen.tr/mardin-usulu-maldum.html Thu, 29 Nov 2018 02:34:29 +0000 Mardin usulü maldum, aslında çok fazla bilinmeyen ve oldukça lezzetli olan yiyecekler arasında yer almaktadır. Çok fazla yaygın olmayan bu yemeği bir kez yiyenler bir daha yemeden duramamaktadır. Son derece lezzetli olan ve yiyenleri Mardin usulü maldum, aslında çok fazla bilinmeyen ve oldukça lezzetli olan yiyecekler arasında yer almaktadır. Çok fazla yaygın olmayan bu yemeği bir kez yiyenler bir daha yemeden duramamaktadır. Son derece lezzetli olan ve yiyenleri büyüleyen bu yiyecek ülkemizin doğu bölgesine ait lezzetler arasında yer almaktadır. Yapılışı biraz zor gibi görünen ve insanların aklına çok zor yapılan bir yemek olarak kazınan maldum aslında doğru bir şekilde yapıldığında çok kolay olmaktadır. Sizlerde  Mardin yöresine ait olan maldum yemeğini kendi evinizde yaparak misafirlerinize ya da ailenize mükemmel lezzetleri tattırabilirsiniz. Fakat uygun lezzeti yakalayarak bu yemeği aynen mardin yöresindeki gibi yapabilmeniz için sizlerde verdiğim tarafi uymalısınız. Aksi durumlarda kıvamsızlık durumu meydana gelebilmektedir. Yapılışı zor gibi görünse de aslında oldukça kolay olan bu yemek tarifini uygulamak için bazı malzemeler gerekmektedir. Diğer yemeklere göre oldukça fazla malzemeden yapılan bu yemeğin yapılışı sonrasındaki lezzeti tattıktan sonra sizlerde malzemenin çok bir öneminin olmadığını göreceksiniz. Şimdi gerekli olan malzemeleri hazırlayarak bu yemeğin yapılışına geçebilirsiniz.

Mardin Usulü Maldum
Malzemeler:
 • Yarım kilo kadar dana kıyma
 • Üç adet küçük boy kabak,
 • Bir adet kuru soğan,
 • Beş adet sivri biber,
 • Yarım demet maydanoz,
 • Bir tutam karabiber ve bir miktar pul biber,
 • Bir tutam yenibahar,
 • Bir miktar sıvı yağ,
 • Dört adet domates,
 • Üç adet patlıcan
 • Dört diş kadar sarımsak
İşte bu malzemeler hazırlandıktan sonra artık Mardin usulü maldum yapılış aşamalarına geçebilirsiniz. Fakat belirtmek isterim ki günümüzde hijyen konusu son derece önemlidir. Bu nedenle yıkanabilecek tüm malzemeleri bol bol yıkamanızı tavsiye ederim.

Yapılışı: Öncelikle patlıcanların tümünü alacalı bir şekilde soyarak halka halka patlıcanları bir kap içerisine doğrayın. Halkaların eşit büyüklükte olmasına özen gösterin. Patlıcanlar soyularak doğrandıktan sonra tuzlu su içerisine koyarak bir süre boyunca bekletin. Bu şekilde patlıcanın acılığı gidecektir. Daha sonra elimizde olan kabaklarında kabuklarını soyarak halka olarak doğrayın ve bir kaba koyun. Bu durumdan sonra domateslerin de kabuğunu soyarak bir domates altı dilim olacak şekilde bölün. Unutmayın ki temiz bir şekilde soyulan domatesler lezzeti arttıracaktır.

Bu aşamada biberleri de yıkadıktan sonra boylamasına ortadan ikiye keselim. Şimdi tava içerisine kızartma yapmak için bir miktar tere yağı ya da sıvı yağ kullanarak bu sebzelerin tümünü kızartınız.  Fakat unutmayın ki hepsini karıştırmadan sırayla kavurarak ayrı kaplarda muhafaza etmelisiniz. Şimdi ise yemeğin içerisinde kullanılacak olan köfteler için harç yapalım. Bir kap içerisine malzemelerde bahsettiğimiz kadar kıymayı koyarak üzerine baharatları ve biber türlerini ekleyelim. Üzerine ise ince ince doğranmış olan maydanozları ekledikten sonra yeteri kadar tuz atın ve yoğurun. Tam olarak karışana kadar bu işlemi gerçekleştirin.

Şimdi harcımızı kullanarak köfteleri ceviz büyüklüğünde hazırlayarak bir yere dizelim. İşte bu aşamada malzemelerimizi birleştirmeye hazırız. Öncelikle bir fırın tepsisi alarak malzemeleri sırayla patlıcan, köfte, kabak, domates, biber olacak şekilde dizin. İşte sonlara geldik. Şimdi yemekte Mardin usulü maldum yemeğinde kullanılacak olan sosu hazırlamak için bir kap içerisine salçayı ekleyerek bir su bardağı kaynar su ekleyelim ve bir tatlı kaşığı pul biberle birlikte iyice sos olana kadar çırpalım. Bu soru fırın tepsisi üzerinde gezdirin.  Şimdi son olarak fırına atarak 180 derecede sebzeler kızarana kadar bol bol pişirin afiyet olsun. 
]]>
Konya Usulü Galle Kabak Tatlısı https://www.yoreselyemekler.gen.tr/konya-usulu-galle-kabak-tatlisi.html Thu, 29 Nov 2018 03:51:32 +0000 Konya Usulü Galle Kabak Tatlısı, Konya'nın meşhur tatlılarından biri olan galle tatlısı hemen hemen her evde yapılmakta olan ve her bayanın yapabileceği kolaylıkta olmaktadır. Bizim yöremizde her ne kadar yapılmasa da Konyalı Konya Usulü Galle Kabak Tatlısı, Konya'nın meşhur tatlılarından biri olan galle tatlısı hemen hemen her evde yapılmakta olan ve her bayanın yapabileceği kolaylıkta olmaktadır. Bizim yöremizde her ne kadar yapılmasa da Konyalı arkadaşlarımız sayesinde tatmış olup tadı damağımızda kalan bir tatlı çeşididir. Galle kabak tatlısı bal kabağının kaynatılarak şeker ve süt ile karıştırılması ile yapılmaktadır. 30 dakikada hazırlayabileceğimiz kolay bir tatlı olup her misafirinizde kolaylıkla yapılabilecek en güzel tatlı türüdür. Birde oldukça masrafsız olmaktadır. Ayrıca şeker yüzünden bayanlar kilo açısını düşünerek çok yapmasa da ailenin baskısı ile arada yapılmaktadır. Örneğin konya usulü galle kabak tatlısının tarfini sizlerle paylaşmak istedim.
Konya Usulü Galle Kabak Tatlısı
Konya usulü galle kabak tatlısı tarifi

Malzemeler:

 • 1 kilogram bal kabağı
 • Bir buçuk su bardağı süt
 • iki su bardağı şeker

Üzeri için:

 • Bir su bardağı ceviz
Hazırlanışı: Tatlıyı yapmaya başlamadan önce kabakların kabuğunu soyalım ve doğrayalım. Doğradığımız kabakları tencereye koyarak pişirelim. Ayrı bir kap içerisinde süt ile şekeri karıştırarak kaynatalım. Daha sonrasında pişen kabakları da ilave ederek kaynatmaya devam edelim. Tatlımız piştikten sonra ocaktan alarak soğumasını bekleyelim. Tatlı soğuduktan sonra kabakları ezelim ve muhallebi kıvamı gibi olmasını sağlayalım. Düzgün bir tepsiye döşeyelim ve üzerine ceviz serperek süsleyelim. Hazırlanan bu tatlıyı servis yapalım.
]]>
Kilis Usulü Oruk Kebabı https://www.yoreselyemekler.gen.tr/kilis-usulu-oruk-kebabi.html Thu, 29 Nov 2018 22:16:11 +0000 Kilis usulü Oruk Kebabı, adından da anlaşılacağı gibi Kilis yöresine ait olan içeriğinde kullanılan malzemelerin yemeğe vermiş olduğu ayrı bir lezzetle kendine has bir tadı olan bir yemek tarifidir. Bu yemek gerçekten de Kilis usulü Oruk Kebabı, adından da anlaşılacağı gibi Kilis yöresine ait olan içeriğinde kullanılan malzemelerin yemeğe vermiş olduğu ayrı bir lezzetle kendine has bir tadı olan bir yemek tarifidir. Bu yemek gerçekten de herkesi kendine hayran bırakır. Tanı Kilis usulü Oruk Kebabını erbabı yapması gerekir. İmkanı olan kişilere kesinlikle tavsiye edilen bir tat olmaktadır. Sizinde yakınınız da kilisli olan biri varsa bu lezzeti yapmasını isteyen sizde bu lezzeti tadına bakmalısınız. Bu makalemizde kilis usulü Oruk Kebabı nasıl yapılır, hazırlanan kebabı içerisinde hangi malzemeler kullanılır hep birlikte tarif oluşturalım. Hadi kolları sıvayarak  işe  koyulalım. Hepinize kolay gelsin. 

Kilis Usulü Oruk Kebabı
Kilis usulu Oruk Kebabı Tarifi

Kullanılan Malzemeler:
 • 500 gram orta yağlı kuzu kıyma
 • 1 su bardağı köftelik bulgur
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 2 diş sarımsak
 • 2 kaşık kuru nane
 • 1 yemek kaşığı kuru kırmızı biber
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Yarım su bardağı dövülmüş ceviz içi
 • Tuz
 • Tepsinin üzerine yarım çay bardağı sıvı yağ eklenecek
 • Üzerine süslemek için domates ve sivri biber
Kilis usulü Oruk Kebabı Yapılışı: 

Tarife ilk olarak bulgurları ılık suyla ıslatılır ve yaklaşık 20 dakika bekletilir. İnce ince doğranan soğanlar, ezilen sarımsaklar kırmızı biber, karabiber, kuru nane ve tuz bir arada su ilave edilerek güzelce. Bulgurlar yapışıp tutmaya başladıysa kıyma eklenmeye hazır olacaktır. Kıyma da ilave edilerek bir süre de kıymayla birlikte yoğrulmaya devam edilmelidir. Son olarak ceviz içi de eklenir, tekrardan yoğurulmalıdır. Hazırlanan bu hamura elde köfte biçiminde şekil verilmelidir. Köfteler fırın tepsisine dizilir dilimlenmiş olan domates ve biberle süslenir. Köftelerin üzerine yarım çay bardağı sıvı yağ ilave edilir 180 derece fırında köfteler kızarana kadar pişirilir çok lezzetli yöresel bir yemek olmaktadır.
]]>
Eskişehir Ciğer Yahnisi https://www.yoreselyemekler.gen.tr/eskisehir-ciger-yahnisi.html Fri, 30 Nov 2018 10:51:59 +0000 Eskişehir Ciğer Yahnisi, Eskişehir'in yöresel mutfağından sizler için hazırladığım ciğer yahnisi tarifini gururla sunuyorum. Sakatat grubu bir çok kişinin damak zevkine hitap etmez. Aslında alışmışlığın getirdiği so Eskişehir Ciğer Yahnisi, Eskişehir'in yöresel mutfağından sizler için hazırladığım ciğer yahnisi tarifini gururla sunuyorum. Sakatat grubu bir çok kişinin damak zevkine hitap etmez. Aslında alışmışlığın getirdiği sonuçlar, hepimiz kendi mutfağımızı kendi damak zevkimize göre yürütürüz. Yeni tatlar arama gibi bir anlayış geliştirdiğimizde alternatif seçenekler karşımıza her zaman çıkacaktır. O zaman eski alışkanlıklardan kurtulup yepyeni bir tarifle sevdiklerimizin karşısına çıkarız. Ciğer güzel yapıldığında nefis bir yiyecektir. Şimdi vereceğim bu tarifle eminim ki ciğere karşı ön yargınız da hemen değişecek ve mutfağınıza yepyeni bir tat eklenmiş olacaksınız. Tarifimize hemen başlayalım isterseniz;Eskişehir Ciğer Yahnisi

Eskişehir Ciğer Yahnisi Tarifi
Gerekli Malzemeler
 • 750 gram küp küp doğranmış kuzu ciğeri
 • 2 tane domates
 • 1 tatlı kaşığı pekmez(isteğe bağlı)
 • 3 tane sivri biber
 • 1 tane iri soğan
 • 3 çorba kaşığı pirinç
 • 2.5 çorba kaşığı tereyağı yada sıvıyağ
 • 1 su bardağı sıcak su
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • Karabiber
 • Tuz
 • Süslemek İçin 2 çorba kaşığı maydanoz veya dereotu
Yapılışı: 
Öncelik olarak tencereye tere yağını koyup eritin. Soğanları da ekleyip pişirdikten sonra ciğeri ekleyip biraz karıştırın ve az birşey daha kavurun. Üzerine ince kıydığınız domates ve yeşil biberinizi tuzu karabiberi ve 1 tatlı kaşığı kekiği ilave ederek biraz daha pişirin. Pirincinizi de koyup karıştırdıktan sonra 1 su bardağı sıcak suyu ekleyip karıştırmaya devam edin. Tadına bakıp tuzu ve karabiberi eksikse biraz daha ilave edin. Kısık ateşte pirinçler yumuşayıncaya kadar pişirin. Servis ederken üzerine maydanoz veya dereotu serperek servis yapın. Afiyet Olsun.
]]>
Bursa Usulü Kemal Paşa Tatlısı https://www.yoreselyemekler.gen.tr/bursa-usulu-kemal-pasa-tatlisi.html Fri, 30 Nov 2018 19:36:11 +0000 Bursa Usulü Kemalpaşa Tatlısı; İsmini Bursa’nın Mustafa Kemalpaşa ilçesinden alan Kemalpaşa tatlısı, ilçede günümüzde halen günlük ve taze bir şekilde peynir katılarak imal ediliyor. Raf ömrünün kısalığı sebebiyl Bursa Usulü Kemalpaşa Tatlısı; İsmini Bursa’nın Mustafa Kemalpaşa ilçesinden alan Kemalpaşa tatlısı, ilçede günümüzde halen günlük ve taze bir şekilde peynir katılarak imal ediliyor. Raf ömrünün kısalığı sebebiyle günümüzde peynir miktarı düşük ve kurutulmuş bir şekilde paketlerde satılan tatlılar, kaynamakta bulunan şerbet içerisinde şişmesinin ardından isteğe göre kaymak, krem şanti veya ceviz içiyle servis ediliyor. Evde taze ve aslına sadık kalarak tuzsuz beyaz peynir katılmasıyla hazırlayabileceğiniz tatlı tarifini kaymakla beraber servis etmenizi tavsiye ederiz.

Bursa Usulü Kemal Paşa Tatlısı

Malzemeler;

 • 1 çay bardağı kadar yoğurt,
 • 1 çay bardağı kadar sıvı yağ,
 • 1 adet yumurta,
 • 1,5 su bardağı kadar irmik,
 • 1,5 su bardağı kadar un,
 • 1 paket kabartma tozu,
 • 1 paket vanilya,
 • 3 su bardağı kadar su,
 • 3 su bardağı kadar şeker,
 • 1 kaşık kadar limon suyu,

Hazırlanışı;

Kemalpaşa tatlısını yapmak için ilk önce karışım kabı içerisinde sıvı yağ, yumurta ve yoğurdu birlikte karıştırıyoruz. Ardından öbür bütün malzemeleri de koyarak orta yumuşaklıkta ele yapışmayacak bir biçimde olana değin hamuru yoğuruyoruz. Eğer kıvamı iyi değilse biraz un ve irmik ilavesi yapılabilir. Oluşturulan hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlıyoruz. Bu arada fırınımızı 180 derecede ısıtmaya başlayalım. Meydana gelen bu toplarımızı, yağlanmış yada yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine, aralıklı bir biçimde diziyoruz. Daha sonra 180 derece ayarlı önceden ısıtılmış fırında kızarıncaya değin pişiriyoruz. Şerbetini hazırlamaya geçebiliriz. Şerbeti kaynatılmadan yapılan bu tatlı için su, şeker ve limon suyunu bir kaba koyarak şeker eriyinceye kadar karıştırıyoruz. Fırından çıkan sıcak tatlıların üstünden soğuk şerbeti gezdirerek, sıcak fırına tatlıları tekrar yerleştiriyoruz. Fırını kapatmayı unutmayın. En son şerbetini tamamen çekmesinin ardından, Maraş usulü kesme dondurmayla beraber servis yapabilirsiniz.

]]>
Kahramanmaraş Usulü Eli Böğründe https://www.yoreselyemekler.gen.tr/kahramanmaras-usulu-eli-bogrunde.html Sat, 01 Dec 2018 18:23:32 +0000 Kahramanmaraş usulü eli böğründe, 1 kg kuzu eti(bu yemek kesinlikle kuzu etinden yapılır. Kuzu etinin özelliği çabuk pişmesidir. Dana etinden  de yapabilirsiz ama et geç piştigi için sebzeler yanabilir. Aynı zamanda gerçek lez Kahramanmaraş usulü eli böğründe, 1 kg kuzu eti(bu yemek kesinlikle kuzu etinden yapılır. Kuzu etinin özelliği çabuk pişmesidir. Dana etinden  de yapabilirsiz ama et geç piştigi için sebzeler yanabilir. Aynı zamanda gerçek lezzeti gibi olmaz). Yarım kg arpacık soğanı (apacık soğanı:küçük küçük olan soğandır).
Kahramanmaraş Usulü Eli Böğründe
Malzemeler:
 • 1 kg domates
 • 100 gram yeşil köy biberi 
 • 250 gram kırmızı biber ( maraş biberi )
 • 10-15 orta boy sarımsak
 • Tereyağı ( arzuya göre katılır, eğer etiniz yağlıysa gerek yok )
 • Kırmızı pul biber
 • Kırmızı toz biber
 • Kekik
 • Karabiber
 • Tuz
Yapılışı :
Domatesler, biberler, soğanlar, sarımsaklar uyum içinde yerlerini almalıdır. Çünkü bu tarifte görsel sunum çok önemlidir. Bu yemekte kuzu eti olmalıdır. Bu yemeğin lezzetini veren kuzu etidir. Maraşlı ustalar bu tarifi kuzunun kol etinden yaparlar. Eti küp küp doğrayıp tepsimize yerleştirelim. Domatesleri sekiz parçaya bölelim. Soğanlar ( arpacık soğan olduğu için küçüklerdir.) kabuğu soyalım. Soğanlar bütün kalsın. Biberleri de 3-4 parçaya bölerek bütün malzemeleri tepsiye yerleştirelim. Tepsinin en ortasına sarımsakları koyalım. Etin üstüne kuyruk yağı ekleyelim. Baharatları ve tuzu üstlerine serpiştirelim. Pişirmek için fırına verelim. Evde elektrikli fırında pişireceksek 180 derecede yarım saat yeter.

Afiyet olsun...
]]>
Hatay Usulü Babagannuş https://www.yoreselyemekler.gen.tr/hatay-usulu-babagannus.html Sat, 01 Dec 2018 19:44:31 +0000 Hatay Usulü Babagannuş,  yöresel olarak ismi değişen babagannuş Akdeniz yöresine ait özellikle Hatay, Adana, Gaziantep, Mersin gibi şehirlerimiz de yapılan bir salata yemeğidir. Bir diğer adı abagannuştur. Yapılışı da tıpk Hatay Usulü Babagannuş,  yöresel olarak ismi değişen babagannuş Akdeniz yöresine ait özellikle Hatay, Adana, Gaziantep, Mersin gibi şehirlerimiz de yapılan bir salata yemeğidir. Bir diğer adı abagannuştur. Yapılışı da tıpkı ismi gibi yöresel olarak değişiklik göstermektedir. Araplara özgü bir yemek olarak Türk mutfağına geçmiştir. 
Hatay Usulü Babagannuş
Hatay Usulü Babagannuş, gerekli malzemeler;
 • 4 adet patlıcan
 • 4 adet domates
 • 4 adet dolmalık kırmızı biber
 • 1 diş sarımsak
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • Tuz
Yapılışı; Patlıcanların üzerine delik delerek, diğer malzemeleri de olduğu gibi zaman zaman çevirerek 200 derece de  ısıtılmış fırında közleyin. Sebzeler yumuşayıp kabukları soyulacak kıvama geldiği zaman fırından çıkartın. Soğuyana kadar bekleyin, soğuduktan emin olduktan sonra sebzelerin kabuklarını soyun. Kabukları soyulan sebzeler, bir bıçak yardımı ile incecik doğrayın. İçerisine dövülmüş sarımsak, tuz ve zeytinyağı ekleyip  karıştırıldıktan sonra servis tabağına alın. Afiyet olsun.
]]>
Çorum Usulü İskilip Dolması https://www.yoreselyemekler.gen.tr/corum-usulu-iskilip-dolmasi.html Sun, 02 Dec 2018 16:39:24 +0000 Çorum Usulü İskilip Dolması, İskilip dolması çoruma özel olup çorum ile meşhur olmaktadır. Örneğin Malatya analı kızlı dolması ile meşhur olduğu gibi Çorumunda iskilip dolması meşhurdur. 7 sinden 70 ne herkesin yiyebilec Çorum Usulü İskilip Dolması, İskilip dolması çoruma özel olup çorum ile meşhur olmaktadır. Örneğin Malatya analı kızlı dolması ile meşhur olduğu gibi Çorumunda iskilip dolması meşhurdur. 7 sinden 70 ne herkesin yiyebileceği ve damaklara uygun olan bu yemek hem doyurucu olup hem de herkez tarafından yapılabilen bir yemek çeşidi olmaktadır. Özellikle çorumlu teyzelerin ellerinden yemek oldukça lezzetli olduğuna inandırır. Herkesin kolaylıkla öğrenemediği bu yemek gönülleri fet etmektedir. Fakat bayanların üşenip yapmadığı bu dolma sadece özel günlerde ve özel misafirlerde oldukça çok yapılmaktadır. Vitamin deposu olan bu yemeği yemenizi tavsiye etmekteyim. Hele de çoruma gidip yememek oldukça yanlış bir davranış olur. Özellikle Çorum iskilip ilçesinde yapılarak düğünlerde ki dolmacılar tarafından hazırlanmaktadır. Sizlere vermek stediğim çorum usulü iskilip dolması tarifi oldukça pratik olup korkmadan yapabileceğiniz tariflerden olmaktadır.

Çorum Usulü İskilip Dolması
Çorum usulü iskilip dolması tarifi

Malzemeler:
 • 2 kilo pirinç
 • 1,5 kilo et
 • 500 gram tereyağı
 • 5 yemek kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı taze çekilmiş karabiber
 • 15 su bardağı su
 • 5 adet kuru soğan
Hazırlanışı: İlk olarak pirinçler tuzlu suda yarım saat bekletilmelidir. Daha sonra bekletilen pirinçler yıkanarak süzülmelidir. Tencereye 300 gram tereyağı koyulur ve 3 yemek kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı karabiber ile birlikte pirinçler ilave edilmelidir. Tencerede 5 dakika bütün malzemeler kavrulur. Üstüne bir su bardağı su eklenir tencerenin kapağı kapatılır ve dinlenmeye alınır. 30 dakika et yağ ile kızartılmalıdır. Soğanlar ince ince kıyılarak tencereye atılır. Birkaç kez karıştırıldıktan sonra tuz ve karabiber ilave edilir. Kalan sıcak suda ilave edilir ve et kaynamaya başladıktan sonra üzerine tepsi yerleştirilir. Pirinçler temiz bir bez torbaya koyularak tepsinin üzerine yerleştirilir. Tencerenin kapağı kapatılmalıdır ve kapak kenarları hamur ile sıvanmalıdır ki hava almasın. Bir parmak sığacak kadar delik bırakılmalıdır. Bırakılan delik ise buhar çıkması için olmaktadır ve  kısık ateşte 4 saat pişirilmelidir. Daha sonra süre dolunca ocaktan alınır ve sıcak servis yapılır. 
]]>
Şanlıurfa Usulü Aya Köftesi https://www.yoreselyemekler.gen.tr/sanliurfa-usulu-aya-koftesi.html Mon, 03 Dec 2018 15:44:37 +0000 Şanlı Urfa Usulu Aya Köftesi, hazırlaması son derece kolay ve çok lezzetli bir köfte çeşididir. Urfa ve güney doğunun diğer illerinde çok sevilerek tüketilir. Denenmiştir. En özel davetlerinizde ve akşam yemeklerinizde gönül Şanlı Urfa Usulu Aya Köftesi, hazırlaması son derece kolay ve çok lezzetli bir köfte çeşididir. Urfa ve güney doğunun diğer illerinde çok sevilerek tüketilir. Denenmiştir. En özel davetlerinizde ve akşam yemeklerinizde gönül rahatlığı ile hazırlayarak sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Kolay gelsin...

Şanlı Urfa Usulü Aya Köftesi Malzemeler:
 • 250 gram satırla dövülmüş dana et
 • 2 çorba kasesi köftelik dana kıyma
 • 2 çorba kaşığı un
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çorba kasesi Urfa isodu
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • yarım çay kaşığı tarçın
Şanlıurfa Usulü Aya KöftesiKızartmak İçin:
 • Yeteri kadar sıvı yağ
Şanlı Urfa Usulü Aya Köftesi Hazırlanışı:

Öncelikle geniş bir karıştırma kabının içerisine bulgur, isot, tuz, tarçın, dövülmüş et ile kıyma ve karabiber alınır ve yoğurmaya başlanır. Daha sonra azar azar su ilave edilerek kıvamlı bir hala getirilir. Ardından 2 çorba kaşığı unu ilave edip bir süre daha yoğurulur. Köfte istenilen kıvama geldikten sonra, harç tepsinin bir kenarına yığılır. Köfteden ceviz büyüklüğünde parçalar koparılıp yuvarlanır. Daha sonra elimiz ile bastırarak inceltilir.  Bu şekilde bütün köfte harcına şekil verdikten sonra, mümkün ise teflon bir tavaya sıvı yağ atılıp bir miktar kızdırılır. Eğer yağ yeterli kızgınlığa ulaşmaz ise, köfteler içerisine çok fazla yağ çeker bu yüzden iyi ayarlamak gerekir. Daha sonra köfteler bu yağda pembeleşinceye kadar altı üstü çevrilerek kızartılır. Afiyet olsun...

Not: Köfteyi kızartırken köfteleri kızgın yağa atın, fakat pişirirken ocağın altını orta dereceye getirin. yüksek ateşte çok çabuk yanacaktır. yavaş yavaş ve çevirerek pişirin.
]]>
Hatay Usulü Arap Tava https://www.yoreselyemekler.gen.tr/hatay-usulu-arap-tava.html Tue, 04 Dec 2018 00:42:30 +0000 Evet farkındayım hemen düzenliyorum ya kendim yazıyorum da bilgisayar yanımda değil şu anda telefondan yazıyorum. Kendim yazmadan özgünlük oranı nasıl %100 olsun hemen duzenlıyorum hatay usulü Arap Tava Evet farkındayım hemen düzenliyorum ya kendim yazıyorum da bilgisayar yanımda değil şu anda telefondan yazıyorum. Kendim yazmadan özgünlük oranı nasıl %100 olsun hemen duzenlıyorum 

hatay usulü Arap Tava

Bu yemek Hatay’da pratik olarak yapılmasından dolayı bilinen bir yemektir. Bu yemeyin her yörede farklı farklı yapılışları görülebilir. Bu yemeğin orijinal olanı güveçte kuzu kıymasıyla fırına sürülerek yapılan şeklidir. Fakat sizin fazla zamanınız olmazsa ocakta, hiç fırına atmadan kavurarak da pişirilir. Bu makalemizde sizinle bu yemeğin hem fırında yapılanını hem de kavrularak yapılan tarifini paylaşacağım. Hatay usulü Arap tava en belirgin özelliği  acı olmasıdır. Acıyı seviyorsanız eğer acısını bol olarak kullanabilirsiniz veya yeşil sivri biberi tercih edebilirsiniz.

Hatay Usulü Arap Tava

hatay usulü Arap Tava Malzemeler

 • 350 gram orta yağlı kıyma ( Tercihen koyun kıyması veya dana etinin kaburgasından hazırlanan kıyma daha lezzetli olacaktır)
 • 3 adet orta boy domates
 • 2 adet büyük boy kuru soğan
 • 2 adet yeşil sivri biber
 • 2-3 diş sarımsak
 • Yarım çay bardağından az  sıvı yağ
 • 5 kaşık tereyağı
 • 1,5 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • Karabiber
 • Kırmızı biber
 • Kimyon
 • Tuz

Kavrularak Hazırlanan Hatay Usulü Arap Tava Hazırlanışı

Yemeğin yapılacağı tavanın içerisine sıvı yağı ekleyerek içerisine kıymamızı ekleyelim ve kavurmaya başlayalım. Kıyma suyunu salata suyunu geri çekinceye dek kavurma işlemine devam edelim. Tabi ki ara sıra karıştırmaya devam edelim. Karıştırarak kıymayı bütünce kalmasını da önlemiş olalım. 2 adet büyük boy soğanımızın kabuklarını soyalım ve doğrama tahtasında yemeklik doğrayalım, doğrarken çok ince doğramamaya dikkat edelim. Soğanları kavrulan kıymanın içerisine atalım ve kavurmaya devam edelim. Sarımsağı da ince ince doğrayalım onu da kıymanın içine ilave edelim. Sivri biberleri de aynı şekilde yemeklik olarak doğrayıp tavamıza ilave edelim. Ara sıra karıştıralım, biber ve soğanlar yumuşayıncaya kadar kavurmaya devam edelim. Bir buçuk yemek kaşığı domates salçasını ve yarım 1 yemek kaşığı biber salçasını ekleyerek salçalar kayboluncaya kadar iyice ezelim ve karıştırmaya devam edelim. Eğer kullanılan yağ az okursa yağ ilave edebilirsiniz. Tuzu ve baharatları da bir çay kaşığı olacak şekilde ekleyerek karıştırıyoruz. En son domatesleri küp küp doğrayarak tavamızın içine ilave edelim. Domatesler iyice yumuşayıncaya dek kavurmaya devam edelim ve ara sıra karıştıralım. Domatesler de yumuşayıp kıvama gelince tavamız hazır duruma gelir. İsteğe bağlı olarak üzerini maydanozla süsleyebilirsiniz.

Fırına Sürülerek Hazırlanan Hatay Usulü Arap Tava Tarifi

Kıyma kavruluncaya dek yukarıdaki işlemlerin aynısını uygulayalım ve kullanılan malzemeler de aynı. Yukarıda belirtilen malzeme listesinde ki kadar salçayı ekleyerek kıymanın içerisinde kayboluncaya dek iyice ezelim. 5 dakika kadar karıştırıp ocaktan alalım. Kavrulan kıymayı ısıya dayanıklı bir tepsiye alalım. Bütün malzemeleri doğrayalım kıymanın üzerine ilave edelim. Baharatları ve tuzu da aynı miktarda ilave ederek karıştıralım. 180 derecelik fırına sürelim soğan ve biberler yumuşayıncaya kadar fırında pişirelim. Eğer çok suyunu çekerse bir çay bardağı kadar su ilave edebilirsiniz. Fırında hazırlanırken domates sayısını arttırabilirsiniz. Fırında pişirirken ara sıra karıştıralım. Afiyet olsun.

]]>
Şanlıurfa Usulü Şire Bulamacı https://www.yoreselyemekler.gen.tr/sanliurfa-usulu-sire-bulamaci.html Tue, 04 Dec 2018 19:40:48 +0000 Şanlıurfa Usulü Şire Bulamacı, Şire pekmezle yapılmakta olan bir tatlı türü olmaktadır.  ilk olarak tut sıkılarak pekmez yapılıp daha sonra şire yapılarak tatlısı yapılmaktadır. Bu şire tatlısı oldukça vitamin deposu Şanlıurfa Usulü Şire Bulamacı, Şire pekmezle yapılmakta olan bir tatlı türü olmaktadır.  ilk olarak tut sıkılarak pekmez yapılıp daha sonra şire yapılarak tatlısı yapılmaktadır. Bu şire tatlısı oldukça vitamin deposu olan özellikle zayıf kişiler için oldukça iyi olmaktadır. Çünkü şire tatlısı kansız kişilerin vülcutta kan oluşumunu sağlamaktadır. Ayrıca şanlıurfaya özgü olan bu tatlı sadece en güzel orada yapılıp orada yenilmesi için herkese tavsiye etmekteyim. Ayrıca 7 den 70 herkesin yiyebileceği bir tatlı türü olup vücuda ve bünyeye hiçbir yan etkisi olmamaktadır. Şanlıurfanın belli bir yaş üstü teyzelerin emekleri ile yaptığı bu tatlı tüketildiği zaman kişiyi zinde tutar. Fakat bu şire bulamacı herkes tarafından yapılmak istenmese de hala yapan teyzeleri bulmak oldukça mümkündür. Her ne kadar gençler yapmak istemese de yaşlı teyzeler yapmaktadır. Ayrıca yapıldığı zaman oldukça pratik ve masrafsız bir tatlı türü olmaktadır. Örneğin sizlere vereceğim bu tatlı tarifi oldukça güvenilir şekilde yapmanızı sağlayacaktır.
Şanlıurfa Usulü Şire Bulamacı
Şanlıurfa usulü şire bulamacı tarifi

Malzemeler:
 • 1 su bardağı pekmez
 • 1 su bardağı şeker
 • 5 su bardağı su
 • 4 kaşık un
 • 2 kaşık nişasta
Hazırlanışı:

İlk olarak tencereyi ocağın üzerine koyalım ve altını yakmadan önce  1 bardak pekmezi ilave edelim. Daha sonra 5 su bardağı suyu katalım. Unu ,nişastayı ve şekeri de kattıktan sonra karıştıralım. Daha sonra ocağın altını yakarak kaynamasını bekleyelim. Arada sırada karıştırmayı unutmayalım. Kaynadıktan sonra 5 dakika daha ocağın üzerinde pişirmeye devam edelim ve ocaktan alalım. Hazırlanan şireyi kaselere koyarak üzerini dövülmüş Antep fıstığı ile süsleyelim. Soğuduktan sonra servis edelim yani buzdolabına koyarak bekletelim ve soğuk olarak servis yapalım.

]]>
Hatay Usulü Belen Tava https://www.yoreselyemekler.gen.tr/hatay-usulu-belen-tava.html Wed, 05 Dec 2018 16:22:58 +0000 Hatay Usulü Belen Tava, Hatay'ın en yüksek ilçesi olan kısacası yayla ilçesi Belen'in ülkemizin genelinde ün yapmış yemeğidir. Zaten batı tarafından Antakya'ya giderken mecbur olarak Belen ilçesinden geçmeniz ve orada Belen t Hatay Usulü Belen Tava, Hatay'ın en yüksek ilçesi olan kısacası yayla ilçesi Belen'in ülkemizin genelinde ün yapmış yemeğidir. Zaten batı tarafından Antakya'ya giderken mecbur olarak Belen ilçesinden geçmeniz ve orada Belen tava yemeğini yemenizi şiddetle tavsiye ederim. Belen tava tarifini kolay ve pratik bir biçimde evinizde yapabilirsiniz. Buyurun tarifimize geçelim.

Malzemeler;

 • 600 gr kadar kuşbaşı kuzu eti,
 • İki adet orta boy soğan,
 • Varsa dört – beş adet arpacık soğanı,
 • Üç adet kadar sivri biber,
 • İki adet kadar kırmızı salçalık kapya biber,
 • Üç adet kadar orta boy domates,
 • Yedi – sekiz diş kadar sarımsak,
 • Bir yemek kaşığı kadar kekik,
 • Bir tatlı kaşığı kadar pul biber,
 • Bir tatlı kaşığı kadar tuz,
 • İki yemek kaşığı kadar tereyağı,

Hatay Usulü Belen Tava Tarifi 

Biberler yıkanır ve çekirdekleri ayıklanarak bir iki santim olacak şekilde doğranır. Domateslerin kabukları soyularak aynı biçimde doğranır. Soğanlar kabukları soyularak ince kıyılır. Sarımsakların kabukları soyulur ve hazırlanır. Hazırlanan malzemeler geniş bir kasenin içerisine konulur. Üstüne kekik, tuz ve pul biber konularak karıştırılır. Belen tavanın yapılacağı tepsinin içerisine konulur. Etler yıkanarak süzdürülür. Tepsideki sebzelerin üstünü örtecek bir biçimde etler konulur.
Hatay Usulü Belen Tava

Tereyağı eritilir. Etlerin üstünde gezdirilir. Daha önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında Belen tava pişirilirken on dakika da bir fırın kapağı açılarak tepsideki etler karıştırılır. Böylelikle etleri fazla kurumadan ve yanmadan yemeğin pişmesi sağlanmış olur. Yeşillikler yumuşayıp etlerle bütünleştiğinde yaklaşık elli dakika kadar piştikten sonra yemek fırından alınır. Belen tava sıcak bir şekilde servis edilir. Not olarak, Belen tavaya istenirse kuyruk yağı da ilave edilir. Güveç yada kiremit tavada yapılır. Belen tava kıyma ile de yapılabilir.
]]>
Ordu Usulü Pancar Diblesi https://www.yoreselyemekler.gen.tr/ordu-usulu-pancar-diblesi.html Thu, 06 Dec 2018 02:19:10 +0000 Ordu Usulü Pancar Diblesi, Çeşitli sebzelerin yağda soğan ile kavrulmasıyla yapılan Karadeniz yöremize ait bir yemek. İnce ince doğranan  taze fasulyeleri pirinçle pişirerek yapılan bir yemek tir. Daha çok Ordu yöresinde ve ç Ordu Usulü Pancar Diblesi, Çeşitli sebzelerin yağda soğan ile kavrulmasıyla yapılan Karadeniz yöremize ait bir yemek. İnce ince doğranan  taze fasulyeleri pirinçle pişirerek yapılan bir yemek tir. Daha çok Ordu yöresinde ve çevresinde yapılan mahalli çok lezzetli bir yemek türüdür. Taze fasulye ile yapılanı pek meşhur olsa da karalahana ve kabak ile yapılanı da meşhurdur. Karadeniz yöresinde beş çaylarında ikram edilmektedir. Ordu Usulü Pancar Diblesi; üç aşama da uzun bir süre pişen bir yemektir.

Ordu Usulü Pancar Diblesi
Gerekli malzemeler;
 • 1 bağ pancar (kara lahana)
 • 1 buçuk bardak pirinç
 • 2 adet orta boy soğan
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
Yapılışı; Öncelikle pancarımızı (kara lahana) ince ince kıyıyoruz. Daha sonra tencerenin en altına pancarı mızın yarısını ilave ediyoruz. Şimdi sıra pirinci ve orta büyüklükte doğranmış soğanları  ilave etmekte. En üste ise kalan pancarı ilave edip tencerenin  kapağını kapatıp yüksek ateşte pişmeye bırakıyoruz. Tencerenin  dibi tutmasın diye 1 çay bardağı su ilavesi yapmak doğru olur. Sonra ayrı bir yerde erittiğimiz ve karıştırdığımız yağları tencereye ilave edip 10-15 dakika arası pişmeye bırakıyoruz. İsteğe göre pul biber ilavesi yapabiliriz. Afiyet olsun.
]]>
Erzincan Usulü Sırın https://www.yoreselyemekler.gen.tr/erzincan-usulu-sirin.html Thu, 06 Dec 2018 03:24:29 +0000 Erzincan Usulü Sırın, kolay yapılan aperatif bir yemek tarifi olarak bilinmektedir. Bu yemek bütçeye de uygun olarak bütçeyi sarsmaz. Yapılışında kullanılan malzemeler pekmez, un ve yağdır. Tereya
Erzincan Usulü Sırın, kolay yapılan aperatif bir yemek tarifi olarak bilinmektedir. Bu yemek bütçeye de uygun olarak bütçeyi sarsmaz. Yapılışında kullanılan malzemeler pekmez, un ve yağdır. Tereyağı kullanılması bu yemeğe ayrı bir lezzet oluşturur. Hadi kolay sıvayarak yemeğin yapılışına başlayalım. Hepinize kolay gelsin.

Erzincan Usulü Sırın Tarifi Malzemeler:
 • 2,5 bardak un 
 • 5 kaşık tereyağı
 • İsteğe bağlı olarak tuz
 • 1 çay bardağı pekmez
Erzincan Usulü SırınErzincan Usulü Sırın hazırlanışı: Un ve tuz su ile hamur haline getirilir. Hamurlar yumurta büyüklüğünde bezelere bölünmelidir, hamur bezeleri kalın yufka halinde açılması gerekir. Hazırlanan yufkaları kızgın sac üzerine alalım ve burada pişirelim. Soğumasını önlemek amacıyla kalın bir bez içinde saklayabilirsiniz. Daha sonra, tereyağı eritilerek içerisine pekmez karıştırılmasıyla elde edilen karışımı hazırlanan yufkanın her iki tarafını yağlayalım. Yağlanan yufkalar iki parmak genişliğinde katlanır ve rulo haline getirilerek, 2-3 cm kalınlığında kesilerek tepsiye dizilir. Üzerine tekrar pekmezli tereyağı ilave edilerek afiyetle tüketilir. Sıcak yenilmesi gerekir. Afiyet olsun.
]]>
Denizli Usulü Cerpleme https://www.yoreselyemekler.gen.tr/denizli-usulu-cerpleme.html Thu, 06 Dec 2018 20:25:30 +0000 Denizli Usulü Cerpleme, Denizli geleneksel yemek kültürü içerisinde  yer alan bu yemeğin tarifi oluşturulurken tavuk ve un kullanacağız. Cerpleme çorba gibi olduğu düşünülebilir fakat çorba değildir. Tavuk önce kızartıl Denizli Usulü Cerpleme, Denizli geleneksel yemek kültürü içerisinde  yer alan bu yemeğin tarifi oluşturulurken tavuk ve un kullanacağız. Cerpleme çorba gibi olduğu düşünülebilir fakat çorba değildir. Tavuk önce kızartılır daha sonra yemeği yapıldığı için lezzeti de artar. Denizli Usulü Cerpleme herkesin afiyetle tüketmiş olduğu farklı bir lezzettir. Bu lezzet herkesi kendine hayran bırakır. Herkesin yemesini tavsiye ederiz. Bu makalemizde Denizli Usulü Cerpleme nasıl yapılır, yapımında hangi malzemeler kullanılır. Ayrıca şunu belirtmek gerekir ki cerpleme yapımı bir hayli kolaydır. Bu  hususta sizlere tarif oluşturacağız. Hepinize kolay gelsin. 

Denizli Usulü Cerpleme

Denizli Usulü Cerpleme de Kullanılan Malzemeler:

 • Bir adet tüm tavuk eti
 • 3 yemek kaşığı salça
 • 1 su bardağı un
 • 1 su bardağı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı kırmızıbiber
 • 2 diş sarımsak
 • Tuz ve  karabiber

Denizli Usulü Cerpleme Yapılışı

Öncelikle tavuğu tencereye koyup haşlayalım. Daha sonra parçalara ayırarak unla karıştırıyoruz. Tavaya zeytinyağı dökerek tavuk parçalarını kızartıyoruz. Diğer tencereye iki kaşık sıvı yağ dökelim ve unla kavuralım. Unun kavrulduğundan emin olduktan sonra içerisine salça, kırmızı biber ve önceden haşlamış olunan tavuğun suyunu ilave edelim. Kaynamasını bekleyelim. Kaynadıktan sonra kızartılmış olan tavuk parçalarını da  yemeğe ilave edelim. Bir müddet daha pişirmeye devam edelim. Son olarak sarımsakların kabuklarını soyarak havanda dövdükten sonra yemeğin içerisine ilave edelim. Yemek pişince ocağın altını kapatalım. Yemeğin hazırlanma süresi yaklaşık olarak yarım saattir. Yemek servis edilmek üzere tabaklara koyulur ve üzerine  karabiber ilave edilir. Afiyet olsun.

]]>
Karaman Usulü Et Tarhanası https://www.yoreselyemekler.gen.tr/karaman-usulu-et-tarhanasi.html Fri, 07 Dec 2018 15:58:22 +0000 Karaman Usulü Et Tarhanası, Bu yemek tarifi adından da anlaşılacağı gibi Karaman yöresine ait olan eşsiz bir lezzet olarak bilinir. Aynı zamanda Et tarhanası Ermenek yöresinde de sıkça yapılmaktadır. Tarhana yemeğinin içeriğ Karaman Usulü Et Tarhanası, Bu yemek tarifi adından da anlaşılacağı gibi Karaman yöresine ait olan eşsiz bir lezzet olarak bilinir. Aynı zamanda Et tarhanası Ermenek yöresinde de sıkça yapılmaktadır. Tarhana yemeğinin içeriğinde kullanılan malzemelerin de yemeğe katmış olduğu ayrı bir lezzet keresinde kendine hayran bırakır. Soğuk kış aylarında ev yapımı tarhana ile hazırlanan Karaman Usulü Et Tarhanası içinizi ısıtacak bir lezzet sahiptir. Soğuk algınlığında, her türlü derde deva olan şifalı bir yemektir. Bu makalemizde karaman usulü Et Tarhanası nasıl yapılır, içerisinde hangi malzemeler kullanılır bu hususlarda tarif oluşturacağız. Kolları sıvayarak işe koyulalım. Hepinize kolay gelsin. 

Karaman Usulü Et Tarhanası Yapılışında Kullanılan Malzemeler:
 • Yaklaşık olarak 250-350 gram yağlı kuzu yada dana kıyma
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 8-10 dal taze maydanoz
 • 1 su bardağından biraz eksik köftelik bulgur
 • 1 tatlı kaşığı sebzeli çeşni
 • 1 silme tatlı kaşığı tuz 
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • 1 tatlı kaşığı kuru fesleğen yaprağı
 • 3 bardak sıcak su, yoğururken ve şekil verirken kullanılır
Karaman Usulü Et Tarhanası Yapılışı

Bütün malzemeler su ilave edilmeden biraz yoğurulur. Daha sonra ara sıra avuç içiyle su alınır. Bulgurların yumuşaması ve etle özleşmesi için bastırılarak yoğurulur. Bu miktardaki malzemeler için 25 dakika yoğurmak gerekiyor. Bulgurlar yumuşayıp et kıvama geldiğinde eğer kıymanız yağsızsa bu aşamada sıvı yağ ilave ederek biraz daha yoğurduktan sonra şekil verilir. Cevizden biraz büyük olacak şekilde parçalar alınır ve alınan parçalar elin içerisinde sıkıştırıldıktan sonra kenarlarından ve ortasından sıkıştırılarak inceltilerek şekillendirilir. Yuvarlaklar haline getirilir. Yağsız tavada arkalı önlü kızartılarak hazırlanır. Afiyet olsun.

]]>
Kars Usulü Hörre Çorbası https://www.yoreselyemekler.gen.tr/kars-usulu-horre-corbasi.html Sat, 08 Dec 2018 10:13:48 +0000 Kars usulu hörre çorbası, özellikle kışın tüketilen çorbalar arasında olduğu için Kars yöresinde en iyi yapılan çorbalar arasında yer almaktadır. Karsın oldukça sert geçen soğukları insanların bu çorbayı tüketmeler Kars usulu hörre çorbası, özellikle kışın tüketilen çorbalar arasında olduğu için Kars yöresinde en iyi yapılan çorbalar arasında yer almaktadır. Karsın oldukça sert geçen soğukları insanların bu çorbayı tüketmelerine neden olarak bu çorbayı insanlara sevdirmektedir. Kars ilimize yakın olan diğer illerde bu çorba her ne kadar yapılsa da kişiler bu çorbayı Karsta yapılan hörre çorbası gibi lezzetli yapamamaktadır. Kars usulü hörre çorbası, oldukça eski zamanlardan beri yapılmakta olan ve oldukça geliştirilmiş olan bir çorbadır. Ülkemizin batı bölgelerine doğudaki kadar yayılmamış olan bu çorba aslında son derece lezzetlidir. Bilindiği gibi ülkemizde en soğuk iklim karsta görülmektedir. Bu nedenle Kars ve etrafındaki illerin bu tür çorbalara ihtiyaç duyulmaktadır. Soğuk kış aylarında içinizi ısıtacak bu çorbayı sizlerde karsa gitmeden evlerinizde yaparak etrafınızdaki insanlara farklı lezzetler tattırabilirsiniz. Fakat bunun için bazı malzemelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Malzemelerin yanı sıra bu çorbanın yapılışında kıvam tutturmak çok önemlidir. Genellikle çorba yapımları sonrasında sorun kıvam olmaktadır. Sizlerde Kars usulü hörre çorbası yapmak istiyorsanız malzemeleri tam olarak ayarlayın ve kıvamı bu şekilde tutturun. Şimdi bu çorbanın yapılışı için gerekli olan malzemelerden bahsederek yapılış aşamasına geçelim.

Malzemeler:

Kars Usulü Hörre Çorbası
 • Üç yemek kaşığı tereyağı,
 • Beş su bardağı su,
 • Bir tatlı kaşığı salça,
 • Bir miktar tuz ve karabiber
Kars usulü hörre çorbasının Kars'taki bir diğer adı ise un çorbasıdır. Buun nedeni içerisinde kullanılan malzemelerden en çoğu undur. Fakat batıda ve diğer bölgelerde bulunan çorbalar arasında un çorbaları bulunmaktadır. Bu nedenle hörre çorbasına un çorbası denilmemelidir.

Yapılışı:
Kars usulü hörre çorbasının yapılışı aslında oldukça basittir. Hem az malzeme ile hemde oldukça kolay bir çorba olan hörre çorbası, her nedense yayılmamaktadır. Bu durumun nedeni insanların bu çorbanın yapılışını zor sanmalarındandır. Öncelikle bir tencere içerisine tere yağını koyarak eritin. Fakat belirtmek isterim ki tere yağı hızlı bir şekilde yanacağından çok fazla bekletmeden eridikten sonra diğer işleme geçmelisiniz. Tere yağı eridikten sonra üzerine üç kaşık un ekleyerek sürekli karıştırın ve kavurmaya devam edin. 
Bir süre sonra unun rengi pembeleşmeye başlayacaktır ve koku salacaktır. İşte bu sırada malzemelerde belirtiğimiz kadar suyu yavaş yavaş karıştırarak ekleyelim ve suyun tamamını ekledikten sonra tuzunu ve karabiberini ekleyiniz. Fakat unutmayın ki bu aşamalar sırasında sürekli olarak karıştırmayı unutmayınız. Aksi halde topaklar oluşabilmektedir. 
Bu durumda bir yandan da bir küçük tava içerisinde yarım kaşık tere yağı ve salçayı iyice kavuralım ama yakmamaya özen gösterin. Yağ ve salça hazırlandıktan sonra Kars usulü hörre çorbası üzerine bu sosu her yerine gelecek şekilde dökelim ve servise hazır hale getirelim. Unutmayın ki bu çorba en lezzetli olduğu an sıcak olduğu zamandır. Bu nedenle hörre çorbasını sıcak sıcak yemelisiniz. Afiyet Olsun. 
]]>
Gaziantep Usulü Gavurdağı Salatası https://www.yoreselyemekler.gen.tr/gaziantep-usulu-gavurdagi-salatasi.html Sat, 08 Dec 2018 10:33:59 +0000 Gaziantep usulü gavur dağı salatası, çok sevilen salata türlerinden biridir hemen her yemeğin yanında rahatlıkla servis edilebilir Gaziantep e özgü bir lezzet olsa da ülkenin her yöresinde yapılır yapımı oldukça kolay ve p Gaziantep usulü gavur dağı salatası, çok sevilen salata türlerinden biridir hemen her yemeğin yanında rahatlıkla servis edilebilir Gaziantep e özgü bir lezzet olsa da ülkenin her yöresinde yapılır yapımı oldukça kolay ve pratiktir ekonomik bir salata tarifidir çok az bir maliyet ile malzemeleri temin edilebilir. 

Gaziantep Usulü Gavurdağı Salatası

Gaziantep usulü gavur dağı salatası yapımı için gerekli malzemeler,

 • İki adet orta boy domates 
 • İki adet taze soğan
 • Bir küçük boy kuru soğan
 • Bir adet yeşil biber
 • Yarım demet maydanoz
 • Üç dört dal yeşil nane
 • Bir diş sarımsak
 • Bir avuç ceviz içi
 • Yarım çay bardağı zeytin yağı
 • Bir yemek kaşığı nar ekşisi
 • Yarım limon suyu
 • Sumak
 • Tuz
 • Kırmızı biber
Gaziantep usulü gavur dağı salatası yapılışı, bu salata hemen her yemeğin yanında tüketilebilecek olan salata tariflerinden biridir oldukça lezzetli ve pratik salata tariflerindendir salatanın yapımı için tüm sebzeler yıkanır ve ince ince doğranır doğranan tüm malzemeler derin bir kaba alınır ve sosu hazırlanması için sarımsak rendelenir zeytin yağı nar ekşisi yarım limon suyu sumak tuz kırmızı biber bir kapta karıştırılır ve salatanın üzerine dökülür ve karıştırılır ardından servis tabağına alınır ve bir avuç ceviz parçalanarak üzerine serpiştirilir ve servis edilir
]]>
Muğla Usulü Acı Ot Kavurması https://www.yoreselyemekler.gen.tr/mugla-usulu-aci-ot-kavurmasi.html Sun, 09 Dec 2018 05:09:37 +0000 Muğla usulü acı ot kavurması, adından da anlaşılabileceği gibi ülkemizde Muğla'ya has bir yemektir. Fakat mükemmel lezzeti ve görüntüsü ile birçok ilimize yayılarak insanların sevdiği yiyecekler arasında üst sıralarda yer Muğla usulü acı ot kavurması, adından da anlaşılabileceği gibi ülkemizde Muğla'ya has bir yemektir. Fakat mükemmel lezzeti ve görüntüsü ile birçok ilimize yayılarak insanların sevdiği yiyecekler arasında üst sıralarda yer alan bu mükemmel yiyecek özellikle acı severler tarafından çok sevilmektedir. Eğer sizlerde acıyı seviyorsanız işte bu mükemmel yemek tam size göre bir yemektir. Fakat eğer acıyı sevmiyorsanız bu yemeği de beğenmeyebilirsiniz. Acı ot kavurması en güzel Muğla ilimizde yapıldığı için insanlar bu yemeği en iyi Muğla'da tatmaktadır. Sizlerde Muğla usulü acı ot kavurmasını yaparak ailenize ya da misafirlerinize tattırmak istiyorsanız vereceğim tarifi uygulayarak bu nefis lezzeti yapabilirsiniz. Oldukça az malzeme ile yapılan bu yemek bir o kadar da kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bu nedenle hiç yemek yapmasını bilmeyen bir insan bile vereceğim tarifi uygulayarak Muğla usulü acı ot kavurmasını yapabilir. Bunun için gerekli olan malzemeleri hazırlayarak kolları sıvayın. Yaklaşık olarak toplam hazırlıklarla birlikte 45 dakika kadar sürecek olan bu yemeği yapmadan önce bu süreyi göz önüne alarak yapmanız sizler için daha iyi olacaktır. Çünkü acı ot kavurması en çok sıcakken lezzetini vermektedir. Sizde bu yemeği yaptıktan sonra sıcak sıcak servis yaparsanız beklediğiniz lezzeti alabilirsiniz.

Muğla Usulü Acı Ot Kavurması
Malzemeler:
 • İki bağ kadar acı ot,
 • Yarım çay bardağının biraz üzerinde zeytin yağı,
 • Bir adet orta boy kuru soğan,
 • Yüz gram kadar çörek,
 • Üç adet yumurta,
 • Bir miktar sıvı yağ,
 • Bir miktar tuz
İşte bu malzemeleri hazırlanması durumunda artık sizler de Muğla usulu acı ot kavurması yaparak güzel bir öğlen yemeği ya da akşam yemeği hazırlayabilirsiniz. Belirtmek isterim ki bu nefis kavurma yemeğinin üzerine baharat çok yakışmaktadır. İsterseniz sizlerde farklı baharat türlerini kullanabilirsiniz. Yemeğin yapılışında zeytin yağı kullanılması oldukça önerilmektedir. Çünkü diğer yağlar lezzet kaybına neden olabilmektedir. 

Yapılışı:

Yapılış aşamasına geçince ilk işimiz yıkanması gereken malzemeleri yıkamaktır. Daha sonra ise acı otumuzu alarak taze olan bölgeleri ine ince kıyalım. Bu sırada kuru soğanı da ince ince yemeklik bir şekilde bir kap içerisine kıyalım ve geniş bir tencereyi ocağımızın orta gözüne koyalım ve içerisine de bir miktar sıvı yağ ekleyelim. Yağı iyice kızdıralım ve soğanların tümünü dikkatli bir şekilde ilave edelim ve kavurmaya başlayalım. Ara ara soğanları karıştırmanız yanmasını önleyecektir. Bir süre sonra soğanlar pembeleşecektir. İşte bu durumda işlem tamamdır. 

Pembeleşene kadar kavrulmuş olan soğanlar içerisine daha önceden kıymış olduğumuz acı otu da ekleyerek bol bol karıştıralım. bir miktar su ekleyerek acı otun sarı renk alana kadar kavurunuz. Bu işlem gerçekleştirildiği sürede sizler biraz bekleyin ve işlem sonlarına doğru malzemelerde bahsettiğimiz kadar çörek otunu koyarak karıştırın ve üzerine yumurtaları kırınız. Bu aşamada da biraz karıştırın ve yumurtaların pişmesini bekleyin. ve artık mükemmel Muğla usulü acı ot kavurması yemeğini sıcak sıcak servis yaparak yiyebilirsiniz. Afiyet Olsun.
]]>