Muğla Usulü Acı Ot Kavurması Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Muğla Usulü Acı Ot Kavurması Tarifi ve Malzemeleri

Muğla usulü acı ot kavurması, adından da anlaşılabileceği gibi ülkemizde Muğla'ya has bir yemektir. Fakat mükemmel lezzeti ve görüntüsü ile birçok ilimize yayılarak insanların sevdiği yiyecekler arasında üst sıralarda yer alan bu mükemmel yiyecek özellikle acı severler tarafından çok sevilmektedir. Eğer sizlerde acıyı seviyorsanız işte bu mükemmel yemek tam size göre bir yemektir. Fakat eğer acıyı sevmiyorsanız bu yemeği de beğenmeyebilirsiniz. Acı ot kavurması en güzel Muğla ilimizde yapıldığı için insanlar bu yemeği en iyi Muğla'da tatmaktadır. Sizlerde Muğla usulü acı ot kavurmasını yaparak ailenize ya da misafirlerinize tattırmak istiyorsanız vereceğim tarifi uygulayarak bu nefis lezzeti yapabilirsiniz. Oldukça az malzeme ile yapılan bu yemek bir o kadar da kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bu nedenle hiç yemek yapmasını bilmeyen bir insan bile vereceğim tarifi uygulayarak Muğla usulü acı ot kavurmasını yapabilir. Bunun için gerekli olan malzemeleri hazırlayarak kolları sıvayın. Yaklaşık olarak toplam hazırlıklarla birlikte 45 dakika kadar sürecek olan bu yemeği yapmadan önce bu süreyi göz önüne alarak yapmanız sizler için daha iyi olacaktır. Çünkü acı ot kavurması en çok sıcakken lezzetini vermektedir. Sizde bu yemeği yaptıktan sonra sıcak sıcak servis yaparsanız beklediğiniz lezzeti alabilirsiniz.

Muğla Usulü Acı Ot Kavurması Malzemeleri
  • İki bağ kadar acı ot,
  • Yarım çay bardağının biraz üzerinde zeytinyağı,
  • Bir adet orta boy kuru soğan,
  • Yüz gram kadar çörek,
  • Üç adet yumurta,
  • Bir miktar sıvı yağ,
  • Bir miktar tuz
İşte bu malzemeleri hazırlanması durumunda artık sizler de Muğla usulü acı ot kavurması yaparak güzel bir öğlen yemeği ya da akşam yemeği hazırlayabilirsiniz. Belirtmek isterim ki bu nefis kavurma yemeğinin üzerine baharat çok yakışmaktadır. İsterseniz sizlerde farklı baharat türlerini kullanabilirsiniz. Yemeğin yapılışında zeytinyağı kullanılması oldukça önerilmektedir. Çünkü diğer yağlar lezzet kaybına neden olabilmektedir.

Muğla Usulü Acı Ot Kavurması Nasıl Yapılır?

Yapılış aşamasına geçince ilk işimiz yıkanması gereken malzemeleri yıkamaktır. Daha sonra ise acı otumuzu alarak taze olan bölgeleri ince ince kıyalım. Bu sırada kuru soğanı da ince ince yemeklik bir şekilde bir kap içerisine kıyalım ve geniş bir tencereyi ocağımızın orta gözüne koyalım ve içerisine de bir miktar sıvı yağ ekleyelim. Yağı iyice kızdıralım ve soğanların tümünü dikkatli bir şekilde ilave edelim ve kavurmaya başlayalım. Ara ara soğanları karıştırmanız yanmasını önleyecektir. Bir süre sonra soğanlar pembeleşecektir. İşte bu durumda işlem tamamdır.

Pembeleşene kadar kavrulmuş olan soğanlar içerisine daha önceden kıymış olduğumuz acı otu da ekleyerek bol bol karıştıralım. Bir miktar su ekleyerek acı otun sarı renk alana kadar kavurunuz. Bu işlem gerçekleştirildiği sürede sizler biraz bekleyin ve işlem sonlarına doğru malzemelerde bahsettiğimiz kadar çörek otunu koyarak karıştırın ve üzerine yumurtaları kırınız. Bu aşamada da biraz karıştırın ve yumurtaların pişmesini bekleyin ve artık mükemmel Muğla usulü acı ot kavurması yemeğini sıcak sıcak servis yaparak yiyebilirsiniz.

Afiyet Olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni